Skocz do zawartości
ventus

Cusl2-c + Piii Coppermine Lub Tulalatin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad przyspieszeniem swojej leciwej maszyny o dodatkowe kilkaset MHz. Mam Asusa cusl2-c i PIII 800 który ciężko pracuje jako 990 (165/123/41 - 1.75V) bo od 1002 wysiadają co jakiś czas karty na slotach np. sieć wireless lub system się restartuje.

Tutaj pojawia się moje pytanie do szanownych kolegów jaki procesor mogę umieścić na tej płycie aby wycisnąć z niej maxa?

Na stronie Asusa- tutaj -podają że płyta obsługuje max PIII 1000 podczas gdy u mnie biegała nieco więcej (pow. 1002 ale na krótkim dystansie bo mam słabe chłodzenie). Zastanawiałem się nad Tualatinem 1400 (ewentualnie jeszcze do podkręcenia) ale nie wiem czy płyta przyjmie coś takiego. Z tego co się zdążyłem zorientować to potrzebowałbym do tego jeszcze specjalną podkładkę pod Tualatina przejściówkę FCPGA na FCPGA2.

Może macie jakieś doświadczenia i sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli płyta jednak pociągnie..? bo to jest moje zasadnicze pytanie. Zorientowałem się w cenach i tak:

 

PIII 1400 - 80 zł

1200 - 41

1000 - 28

 

Cel 1100 - 35 zł

 

Osobiście podoba mi się ten Tualatin 1400 a pieniądze też nie takie straszne.. ;)

 

Kupiłem przed chwilą coś takiego Jak myślicie będzie dobry? Jak nie zadziała to będę miał przynajmniej nowy fajny radiator..

Edytowane przez ventus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem przed chwilą coś takiego Jak myślicie będzie dobry? Jak nie zadziała to będę miał przynajmniej nowy fajny radiator..

Po zmodowaniu pójdzie na pewno (bo płyta sama z siebie Tulipanów nie obsługuje), ale raczej ciężko będzie go pocisnąć na 133Mhz FSB, a przy niezablokowanym PCI wypadałoby. Proponowałem 1100 bo oc Tualatinów przeważnie kończy się w okolicach 1500Mhz (wiem coś o tym bo miałem w sumie ich 5).

 

Dzielnik 4:1 powinien zaskoczyć bez problemu koło 125Mhz także nie jest źle. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Proponowałem 1100 bo oc Tualatinów przeważnie kończy się w okolicach 1500Mhz

Nie żebym nie słuchał rad, kupiłem go bo był za 15 zł i tak na próbę, a do tego jeszcze miedziany radiator z wentylatorem.

 

..ale raczej ciężko będzie go pocisnąć na 133Mhz FSB, a przy niezablokowanym PCI wypadałoby.

Nie rozumiem, dlaczego ciężko będzie ustawić go na 133MHz, możesz mi to jakoś w prosty sposób wyjaśnić?

 

Przeglądając forum spotkałem się z opiniami że lepiej podkręca się procesory o niższym FSB.. Zdawało mi się że jeżeli procesor taktuje 1200 na szynie 100 to po umieszczeniu go na szynie 133 powinien taktować 1596 (chyba dobrze myślę?)

Edytowane przez ventus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdawało mi się że jeżeli procesor taktuje 1200 na szynie 100 to po umieszczeniu go na szynie 133 powinien taktować 1596 (chyba dobrze myślę?)

Proponowałem 1100 bo oc Tualatinów przeważnie kończy się w okolicach 1500Mhz

Oczywiscie zdazaja sie wyjatki nawet 1800 bodajze :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając forum spotkałem się z opiniami że lepiej podkręca się procesory o niższym FSB.. Zdawało mi się że jeżeli procesor taktuje 1200 na szynie 100 to po umieszczeniu go na szynie 133 powinien taktować 1596 (chyba dobrze myślę?)

Myślisz dobrze, ale wczytaj się w to co Ci napisałem. OC Tualatinów kończy się przeważnie w okolicach 1500Mhz. 1600 to już lepsze sztuki robią, dzikiego Cwelerona zaś na forum miał rosolini, robił coś powyżej 1.8Ghz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem moda zgodnie z instrukcją (Celeron 1200/256/100/1.5 na płycie cusl2-c) tak jak to widać na zdjęciu ale niestety nie wstaje.

Próbowałem z vmod'em i bez vmod'a także bez rezultatów.

 

Dołączona grafika

 

Próbowałem też ustawić prędkość szyny na 100MHz wg schematu i też nic.

 

Dołączona grafika

 

Po włączeniu uruchamiają się wentylatory, HDD (świeci HDDLED) ale nie włącza się monitor..

Czy to ja coś naMODziłem, a może procesor jest uszkodzony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż go zapnij radiator i jeżeli możesz ustawić w biosie mnożnik 12X100 to ustaw tak, ale nie musisz. No i potem dociśnij ręką radiator tak z deka na siłę na jakieś 15-20 sekund. U mnie albo się zapalą i zgasną w ogóle wentylatory, (oczywiście po pierwszym uruchomienie) albo uruchomią się i cały czas kręcą się. W obu przypadkach dociśnięcie mocna ręką na te 15 sekund skutkuje, albo wyłączeniem się wentylatorów i uruchomieniu z powrotem, albo włączeniu się wentylatorów po przez co komp po tym wstaje za każdym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..jeżeli możesz ustawić w biosie mnożnik 12X100 to ustaw tak

Chciałbym móc coś ustawić w biosie ale on się zupełnie nie odpala, nawet monitor się nie włącza z czuwania.

 

Sprobuję dociskać ale najpierw muszę zrobić mod'a od początku bo go zdemontowałem aby sprawdzić u kolegi czy on wogóle działa. Działa ale przedstawiał się jako PIII 85x3,5. Nie chciałem zbytnio mieszać mu w biosie więc uznałem że skoro się uruchomił to jest dobry.

Wracam więc spowrotem do mod'a..

 

EDIT

 

Zrobiłem wszystko od początku i działa! Myślę że przyczyną mogły być zbyt luźno okręcone kabelki na nóżkach, sprawdzałem miernikiem czy jest przepływ i nie było, więc podociągałem kabelki.

 

Pracuje tak jak przepowiadał Qroń - 1500MHz i ani kroku dalej bo restartuje się w chwili ładowania systemu. Mam teraz 125/125/41.

Nie zrobiłem tym razem vmod'a - jak myślicie pomogłoby to przeskoczyć 1500 ?

Edytowane przez ventus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuje tak jak przepowiadał Qroń - 1500MHz i ani kroku dalej bo restartuje się w chwili ładowania systemu. Mam teraz 125/125/41.

Nie zrobiłem tym razem vmod'a - jak myślicie pomogłoby to przeskoczyć 1500 ?

o taaak, daj mu papu ( Volts ) :lol:

zawsze warto spróbować może akurat będzie się ładnie skalował wraz ze wzrostem napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden problem z napięciem. Wydaje mi się że procesor powinien dostawać 1.5V u mnie ma 1.31V (tak pokazuje bios i program monitorujący). Nie założyłem jeszcze vmod'a ale bez niego powinno już chyba być 1.5V. Czy to się gdzieś ustawia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuje tak jak przepowiadał Qroń - 1500MHz i ani kroku dalej bo restartuje się w chwili ładowania systemu. Mam teraz 125/125/41.

Nie zrobiłem tym razem vmod'a - jak myślicie pomogłoby to przeskoczyć 1500 ?

Dzielnik, zmień. Przy 41 na PCI to może Ci coś szybko paść....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzielnik, zmień. Przy 41 na PCI to może Ci coś szybko paść....

Nie wiem czy dzielnik to jest to Freq. Ratio? Jak i gdzie ustawić dzielnik 4:1?

 

Zrobiłem też vmod'a ale to nie podniosło napięcia na procesorze i jak widać jest dalej 1.3V. Co z tym zrobić?

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest to...

 

133:100:33 to 4:3:1

133:133:33 to 4:4:1

 

Tutaj kwestia jakie masz pamięci, ale po poprzednich postach wnioskuję że masz PC133 :) czyli dajesz 4:4:1

 

Użyj jakiejś starszej wersji CPU-Z (1.30 czy coś) stawiam, że te nowe średnio sobie radzą z odczytywaniem napięć ze starych platform.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Qroń za odpowiedź, widzę że mogę na ciebie liczyć :wink:

 

Co do pomiaru napięcia to w biosie pokazuje tak samo 1,3V i nie ma opcji jak przy tamtym procesorze że mogłem ustawić w biosie napięcie chyba od 1,7-2,0V - teraz mam tylko opcję 1,3 i IGNORE.

 

 

Nie mogę ustawić takich dzielników jak 133:100:33 (4:3:1), 133:133:33 (4:4:1) bo przy 133 na FSB nie uruchamia się nawet bios - tylko kręcą się wiatraki, nie pomagają resety, prośby ani groźby. I wtedy aby wrócić do FSB100 muszę zamontować stary procesor aby uruchomił się bios. Nie wiem też dlaczego nie działa wtedy ustawiane na jumperach innych prędkości (co bym nie przełączył i tak jest w biosie 133).

Nie wiem czy to wina tego niskiego napięcia ale już przy 125 jest bardzo niestabilny a co dopiero przy 133.

 

Edit:

 

Sprawdzałem napięcie jeszcze kilkoma innymi programami i każdy pokazuje tak samo 1,31V.

Sprawdzałem też różne wartości FSB i powyżej 120MHz wywala się w momencie ładowania systemu, a powyżej 125MHz nic się nie dzieje(ani bios i ani nawet monitor się nie włącza)

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak zwiększyć napięcie na procesorze?

Edytowane przez ventus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rób vmoda i tyle na tym...

Wcześniej napisałem że dołożyłem już vmod'a ale to też nie pomogło..

 

 

Natomiast częściowo pomogło zaktualizowanie BIOS z 1009 do 1014-beta - teraz znowu można zmieniać wartości napięcia od 1.7-2.0V.

Teraz w biosie jest ustawione 1.75V a na procesorze (vmod) jest 1.616V - i ta wartość jest stała niezależnie od ustawianych np. 1.7, 1.85..

 

Co najważniejsze jest pewna poprawa na FSB 133 bo teraz już się uruchamia i wywala dopiero przy ładowaniu systemu.

 

Tutaj pytanie: Jakie powinno być napięcie na tym procesorze i jak je ustawić aby dał się pchnąć na 133?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hymh, kwestia jeszcze jakie masz chłodzenie. Jak to z aukcji to ja bym ponad 1.65V nie próbował :P

Mam jeszcze inne chłodzenie ale nawet przy tym temperatura nie przekracza 45*

 

Jak to z aukcji to ja bym ponad 1.65V nie próbował :P

Ja bym tam próbował... cały czas próbuję - ale nic mi z tego nie wychodzi..

 

Szkoda że nikt nie ma już pomysłów co z tym zrobić :sad:

 

Może ktoś wie jakie powinno być napięcie na tym procesorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem może robiłeś to i o tym pisałeś? Ja robie Vmoda o 0,2V i chodzi idealnie po przestawieniu fsb na 133MHz 10x133-1330MHz zworkami nie przez bios. Temp. proc ma 30-35st. Nie masz na tej płycie zworek do ustawienia fsb?

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:damage_wall: Stało się! Poszedł na 133 a nawet na 135!

 

Wcześniejsze problemy moim zdaniem to wina "kiepskiego" procesora, bo mój - złom za 15 zł - na FSB133 potrzebuje conajmniej 1.7V.

Wcześniej miałem biosa bez regulacji napięcia, potem dołożyłem vmod'a co dawało 1.616V (czyli wciąż za mało na 133).

Dzisiaj zakładałem nowy radiator i przy okazji zdjąłem vmod'a.

Wypróbowałem FSB 133/133/33 i wszystkie opcje zmiany napięcia od 1.5 - 1.8V co 0.5V i tak:

 

1.5 -1.55V - brak współpracy

1,6V - wysypał się przy ładowaniu systemu

1,65V - wysypał się pod koniec ładowania systemu

1.7V - załadował i "stał" stabilnie (temp. 45*C)

 

Teraz pracuje na 135/135 1200@1620 - 1.744V - 45*C, i to jest chyba ostatnie bezpieczne ustawienie ze względu na temperaturę bo potem jest już 49* przy 1.8V.

Wydaje mi się że to jakiś słaby procesor, będę musiał się rozglądnąć za jakimś lepszym egzemplarzem..

 

 

Dziękuję wszystkim którzy mi pomogli odpisując.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...