Skocz do zawartości
mechl!k

Wezwanie Do Sądu A Zwrot Kosztów Przejazdu ;]

Rekomendowane odpowiedzi

Jak był jakiś temat o sądzie or coś to podajcie linka - połącze z nim mój ;]

 

Otóż jadę na rozprawę do Poznania z Gdańska - gdzie aktualnie studiuje. Koszt takiego przejazdu T/P to 60zł.

Moje pytanie jest następujące: Czy te pieniądze zostaną mi zwrócone, skoro wezwanie zostało przesłane na mój "rodzinny" adres - miejscowość oddalona o 80km od Poznania, koszt przejazdu w jedną stronę to 7zł ;]

Znalazłem parę stronek np. KLYK ale one poruszają problem typowy (czyli gostek jedzie z miejscowości na którą dostał wezwanie) a mój jest trochę bardziej specyficzny ;]

 

Może akurat ktoś siedzi w temacie lub był w podobnej sytuacji? ;>

Ew. może podacie jakieś forum prawne na którym nie płaci się za zadanie pytania i nie czeka się miecha na odpowiedz ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bez problemu oddadzą. Z tyłu zawiadomienia powinno być napisane pouczenie. Zawiadomienie otrzymałeś, pewnikiem nie ma na nim adresu, a przejazd to przejazd. Pokażesz bilet i łachy nie robią :). W celu upewnienia proponuję jeszcze wykonać szybki telefon do sądu i zapytać się.

Edytowane przez KosiMazaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie- nie oddadzą. Stawienie się w sądzie to twój obowiązek. Mogą Cię natomiast "nagrodzić" za niestawienie się :wink:

Edytowane przez Pigmej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bez problemu oddadzą. Z tyłu zawiadomienia powinno być napisane pouczenie. Zawiadomienie otrzymałeś, pewnikiem nie ma na nim adresu, a przejazd to przejazd. Pokażesz bilet i łachy nie robią :). W celu upewnienia proponuję jeszcze wykonać szybki telefon do sądu i zapytać się.

Hehs, zgadza się ;]

Zadzwonię w poniedziałek, wtedy może mi coś wyjaśnią ;>

 

Wg mnie- nie oddadzą. Stawienie się w sądzie to twój obowiązek. Mogą Cię natomiast "nagrodzić" za niestawienie się :wink:

Teoretycznie:

Świadek ma prawo do:

1/zażądania zwrotu kosztów podrózy po złożeniu zeznań

najpóżniej następnego dnia po ich złożeniu.

2/odszkodowania za utracony zarobek.

Otrzyma wtedy świadek równowartość ceny biletu n.p. za przejazd 2 klasą pociągu osobowego lub za przejazd autobusem z przesiadkami/.Dojazd własnym środkiem transportu tutaj się nie liczy. Wysokość utraconego zarobku równa jest kwocie zarobku za dany dzień pracy. Wcześniej należy wystąpić o takie zaświadczenie do pracodawcy /powiedzieć w jakim celu jest ono pracownikowi potrzebne/i należy zabrać je do sądu ze sobą . Na miejscu trzeba je przedstawić w kancelarii sądu /razem z biletami za przejazd/. Na tej podstawie sąd obliczy kwotę odszkodowania za utracony zarobek.Należy sie o to upomnieć w dniu rozprawy/w sekretariacie sądu/.

PODSTAWA PRAWNA:

Kodeks Postępowania Cywilnego, art.258-277.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakim charakterze zostałeś wezwany. Bo jak ścigają Cię listem gończym to raczej bym nie liczył na zwrot kosztów :E

 

 

Tak poważnie to pewnie jako świadek, więc zwrot kosztów powinieneś dostać. ( tylko nie jedź taksówką :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszły poniedziałek też bylem w sądze, w mojej miejscowosci. Niektorzy swiadkowie jednak ucza sie w Warszawie i musieli przyjezdzac, koszt w obie strony to ok 30-40zl najmniej. Wezwania jednak dostali na adres miejscowosci gdzie byli zameldowani (i sad tez tu jest), a w pokoju nr 13 (tam mieli sie zglosic po zwrot) powiedzieli, ze skoro sa tu zameldowani i tu doszlo wezwanie, to nie bedzie kasy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawa jest sprawa zwrotu niezarobionych pieniążków

 

z tytułu niemożliwości wykonania pracy na umowę zlecenie również ?

Wysokość utraconego zarobku równa jest kwocie zarobku za dany dzień pracy. Wcześniej należy wystąpić o takie zaświadczenie do pracodawcy /powiedzieć w jakim celu jest ono pracownikowi potrzebne/i należy zabrać je do sądu ze sobą .

Nie bardzo. Z powyższego wynika że trzeba zaświadczenie od pracodawcy co znaczy że musi być umowa o pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wezwania jednak dostali na adres miejscowosci gdzie byli zameldowani (i sad tez tu jest), a w pokoju nr 13 (tam mieli sie zglosic po zwrot) powiedzieli, ze skoro sa tu zameldowani i tu doszlo wezwanie, to nie bedzie kasy..

No, ale jeśli ktoś studiuje i mieszka poza stałym miejscem zamieszkania ma obowiązek posiadać tam meldunek tymczasowy, a w takim przypadku już zwrot powinien być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...