Skocz do zawartości
vojt

Asus M2n+x2 4000+

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiają mnie temperatury rdzeni procesora X2 4000+ (2,1Ghz) na mobo M2N

Czy ten procek to taki "zimny drań" czy czujniki walnięte? Procesor podkręcony do 2,5GHz.

Choć ten sam odczyt mam w Core Temp 0.9.0.91 jak i w EVEREST UE. Core Temp pokazuje (pod obciążeniem-Orthos) Core1:34st.C, Core2:17st.C, to samo w everest. W biosie odczyt bardziej zrównoważony: 26, 27 choć też zbyt niskie.

Na procesorze chłodzenie BOX-owe.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sie maja RAMy 800mhz do tej plyty? bo czytalem na necie, ze sa problemy z napieciami (1.9 a podobno do 800 minimum to 2.1) i trzeba obnizyc do 533mhz zeby nie bylo zwisow.

Edytowane przez Gessle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sie maja RAMy 800mhz do tej plyty? bo czytalem na necie, ze sa problemy z napieciami (1.9 a podobno do 800 minimum to 2.1) i trzeba obnizyc do 533mhz zeby nie bylo zwisow.

 

Żadnych problemów, załadowałem 4 x 512 Elixiry 800MHz , co prawda zmieniłem bios płyty na najnowszy i wszystko gra. Z tego co zauważyłem to płyta sama ustawiła napięcie na 1,9V dla tych pamięci.

 

Mało jest opisów tej płyty, a z tego co znalazłem to wynikało że poleci na max 230Mhz, mnie się udało stabilnie na 2,6GHz. Ale dziwna sprawa wyszła bo przy ponownym starcie systemu potrafiła focha strzelić. (ustawienia ręczne timingów i napięć)

Przed POST się zacina i stoi. Jak walnę reset to leci normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie 1.9, a wedlug ponizszej opinii to za malo:

 

"max napięcie dla pamięci na tej płycie to 1,9. Cóż kiedy bez 2,1 do 800 nie podchodz. Przy 800 na tej płycie są niespodziewane zwisy i resety właśnie z powodu beznadziejnego zarządzania napięciami. jedyny sposób na stabilną pracę to przetaktowanie pamięci na 533 (tylko dlaczego i po co skoro producent pisze ze ma współpracować z 800 ?!)"

 

Czy moglibyscie to potwierdzic lub zdementować?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy wylacznie od pamieci jakie posiadasz. Moje kingstony 800 standardowo biora 1,8V, plyta daje max 1,95V i na takich ustawieniach przy cl5 wyciagam 1022MHz.

 

A HTT stabilne wyciagnalem 286MHz wiec 230 to dla mnie smieszne, raczej ktos nieumiejetny krecil niz trafil az tak slaby model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne to jakies, bo jak rozumiem moze byc tak ze przy kiepskiej plycie ramy nie osiągną nawet swoich fabrycznych predkosci - np 800mhz? czy jesli nic nie bede krecil (bo nie zamierzam) to napiecie 1.9 w zupelnosci wystarczy, by 800mhz cl4 smigaly?

 

interesują mnie np takie ramy:

A-Data 2x1024MB Extreme Edition DDR2 800MHz CL4

czy dla tych pamieci 1.9 wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dementuję. Na moim przykładzie mogę podać że na bank pamięci Elixir 800Mhz pracują na tej płycie stabilnie.(bios default czyli wszystko na auto jak fabryka ustawiła), testowałem SP2004, Orthos i bez podkręcania jest stabilna.

Z podkręcaniem to już inna sprawa, 2,6Ghz osiągnąłem testowane orthosem po godzinie i 20 minutach zwis, tyle że nie wiem jeszcze czy to wina kompa czy skoków napięcia w sieci. (mieszkam w starej kamienicy i to normalne u mnie,C2D muszę mieć na ups-ie bo nie ujadę)

Sprawdzę X2 na ups-ie i napiszę.

Tylko jak pisałem wyżej na np. 2,5Ghz uruchomię system kilka razy i odpali się normalnie, za 3-4 razem już nie, stanie przed POST, ekran się wyłączy i stop. Wtedy reset - do biosu - bios zresetowany - ustawiam ponownie ręcznie magistralę, timingi i odpala normalnie.

Myślę że to wina marnego zasilania na samej płycie głównej, jeśli się mylę to proszę o komentarz.

Przetestuję jeszcze pamięci memtestem na podkręconym procu i zobaczę jak to będzie wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gessle

Google i jedziesz, nie jestem encyklopedia, ktora Ci powie jakie ramy z jakim napieciem pojda. Luknij na stronce producenta najlepiej jakie jest minimum.

 

@vojt

Co podkreciles do 2,6GHz? Jakies konkrety pls. Moze podaj do jakiej wartosci podkreciles pamieci i przy jakim napieciu i timingach, bo z twojego postu wiele nie wynika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor na 2,6Ghz poszedł,te pamięci więcej niż 900 nie polecą(nie pamiętam ile szły na 2,6proca), timingi maxymalnie poluzowane:6-6-6-18, napięcie jak pisałem płyta sama ustawiła na 1,9V,ale i tak więcej nie można ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,95V to do overclockingu faktycznie bardzo malo, na szczescie moje kingstony i na takim dobrze ida. Przy 2,6GHz to pamieci na dzielniku 5 masz az 1040MHz wiec przy 1,95 to i moje nie ciagna. Przy 2,55GHz mam RAM na 1022 i jest stabilnie. Ale jesli nie chcesz opuszczac taktowania proca w dol to przestaw dzielnik na 6 i przy 2,6GHz i masz pamiatki na 866MHz. Wtedy bedzie stabilnie o ile na proc dasz odpowiednie napiecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie to znaczy ile? Jak pisałem więcej niż 1,9V na tej płycie nie da się ustawić. Sam siedzę na intelu, ale składam właśnie na X2 na tej płycie więc nie jestem za bardzo w temacie bo dużo się zmieniło od czasu jak miałem bartona(oj to były czasy i procesor!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz znalezc optymalne napiecie bo kazdy procesor kreci sie inaczej. Na 1,35V osiagam stabilnie 2,6GHz (Windsor 90nm), przy 1,55 2,86GHz (i to juz jest max dla plyty, htt=286), ale przy 1,55V boxowe chlodzenie to za malo, proc sie grzeje jak diabel. Kolejnym problemem jest brak mozliwosci recznej regulacji napiecia (przynajmniej na m2n-e sli z chipsetem nforce500), ja robilem to drutujac dziurki w sockecie.

 

1,55V lepiej nie przekraczaj.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...