Skocz do zawartości
aftershocK

Laptop Spadł - Problem

Rekomendowane odpowiedzi

hej... pisze w mało przyjemnej sprawie. otóż moj laptop hp nx9005 raczył spaść z półki i uszkodzić sobie... matryce? nie wiem wlasnie. matryca nie jest pęknięta z zadnej strony [rozkręciłem] ale obraz poprzeszywały linie jakby było pęknięte, obraz wyswietla ale no widac jak peknieta szybe. to matryca? świetlówka, czy moze cos innego?

 

i inne pytanie - na czym polega wymiana matrycy? trzeba cos lutować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mogło coś peknąć! i rozlały się kryształy

 

Matryca ma jednak "gumki" w dolnej i górnej częśći, które przewodzą prąd i sterują kryształami.

Jeżeli rozbierałeś kiedyś tandetny zegarek elektroniczny to powinienes widzieć coś takiego

Prawdopodobnie one dobrze nie przylegają(rozeszły się) i przez to masz taki obraz.

Może uda Ci się to jakos docisnąć, albo najtanszym kosztem zanieść do zegarmistrza, jakiegos serwisu monitorów LCD i Ci to naprawią

 

Wymiana matrycy jest dosyć prosta i nie trzeba nic lutować - odpina się tylko kabelki od płyty głównej lub dalej od inwertera - taki długi układzik(przetwornik wysokiego napięcia) pod matrycą w okolicach znaczkach HP. Największy problem w HP to rozebranie obudowy matrycy(niektóre są nierozbieralne), ale skoro tobie się udało to problem masz z głowy.

 

Na allegro (nie chce mi się sprawdzać) matryce chodzą po 400-700zł. Pomijając dopasowanie rozmiaru, często pojawia się problem napięć - nie pasują pod konkretny inwerter/płytę główną. Proponuję znaleźć Ci ofertę razem z zamontowaniem(wysyłasz do kolesia lapka i on odsyła Ci działającego np z 2tyg. gwarancją rozruchową) albo poszukać w jakiś mniej autoryzowanych serwisach. Bo jak polakomisz się na jakąś za 300zł to może okazać się, że zostaniesz z nią na lodzie. Na moje oko musisz się w najgorszym wypadku przygotować na wydatek 7stów.

 

używka, ale pewnosć, że od tego

 

http://allegro.pl/item279185901_matryca_15...plet_f_vat.html

 

http://allegro.pl/item280761470_matryca_14...plet_f_vat.html

Edytowane przez Jeanx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na matrycy pisze LP150x08

 

http://www.allegro.pl/item277083456_matryc...o_lp150x08.html

http://www.allegro.pl/item279378720_matryc...arncja_3ms.html

 

takie cos znalazłem. w 2 linku jest z wymianą, mysle ze chociaz bym potrafil to skorzystam z okazji i wysle im.

 

pełna nazwa mojej matrycy: LG.PHILIPS LCD LP150x08 (A5)

 

co oznacza (A3) i (A5) w nazwie??

post-138536-1197300970_thumb.jpg

Edytowane przez aftershocK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na matrycy pisze LP150x08

 

http://www.allegro.pl/item277083456_matryc...o_lp150x08.html

 

takie cos znalazłem.

 

pełna nazwa mojej matrycy: LG.PHILIPS LCD LP150x08 (A5)

 

co oznacza (A3) i (A5) w nazwie??

Matryca jest ewidentnie zbita i nie pozostaje ci nic innego jak tylko wymiana. Najlepiej jak znajdziesz taką która została wyjęta z takiego lapka jak twój i sprzedawana jest z obudową, inwerterem i całą resztą. Wtedy masz 99% pewności że będzie działać.

 

Na allegro są ludzie którzy handlują matrycami i jak im wyślesz maila z oznaczeniami matrycy oraz rodzajem taśmy jaką jest podłączona (20pin/30pin) to ci dopasują i sprzedają odpowiednią.

 

Ta matryca w linku powinna pasować. Najlepiej zadzwoń i zapytaj się kolesia co je sprzedaje.

 

Te oznaczenia to chyba numery serii czy coś takiego. Nie jestem pewien. Dawno się nie bawiłem matrycami :wink:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez AK-105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupie ta za 250 zl co jest z montażem razem. mam 30 pin bo liczyłem.

 

rozkrecilem caly panel, inwerter i tasmy moge spokojnie sam podłączyć. matryca jest osobno. takze teraz 200 zł jeszcze potrzebuje zebrac i po problemie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupie ta za 250 zl co jest z montażem razem. mam 30 pin bo liczyłem.

 

rozkrecilem caly panel, inwerter i tasmy moge spokojnie sam podłączyć. matryca jest osobno. takze teraz 200 zł jeszcze potrzebuje zebrac i po problemie...

Zapytaj się może czy bez montażu ci taniej nie sprzeda. Montaż matrycy jest bardzo prosty, więc nie widzę potrzeby dopłacania jeżeli już sam rozkręciłeś klapę laptopa. Jak byś potrzebował pomocy to oczywiście udzielę kilku rad.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bardzo miło z twojej strony, dzięki :)

Zakładam, że klapę masz już na tyle rozkręconą by dostać się do matrycy.

 

Najpierw musisz odpiąć inwerter. Do matrycy podłączony jest za pomocą dwóch kabelków (zazwyczaj czerwony i biały).

Następnie rozkręcasz klapę tak by zawiasy dały się odchylić od plastikowej części klapy.

Potem odchylasz matrycę od klapy. Odłączasz taśmę i odkręcasz matrycę od zawiasów.

Zawiasy przykręcone są z boku matrycy za pomocą bardzo małych śrubek.

 

Montaż nowej matrycy sprowadza się do wykonania powyższych czynności, ale od końca :)

Wtyczka od inwertera pasuje tylko w jedną stronę więc nie musisz się martwić że źle podłączysz.

Pamiętaj tylko żeby po podłączeniu taśmy do matrycy, tę taśmę zabezpieczyć przed wysunięciem się.

Można to zrobić przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej.

 

Jak coś to pisz. Jak już wcześniej wspomniałem wymiana matryc jest dość prosta i nie powinna ci sprawić kłopotu.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że klapę masz już na tyle rozkręconą by dostać się do matrycy.

 

Najpierw musisz odpiąć inwerter. Do matrycy podłączony jest za pomocą dwóch kabelków (zazwyczaj czerwony i biały).

Następnie rozkręcasz klapę tak by zawiasy dały się odchylić od plastikowej części klapy.

Potem odchylasz matrycę od klapy. Odłączasz taśmę i odkręcasz matrycę od zawiasów.

Zawiasy przykręcone są z boku matrycy za pomocą bardzo małych śrubek.

 

Montaż nowej matrycy sprowadza się do wykonania powyższych czynności, ale od końca :)

Wtyczka od inwertera pasuje tylko w jedną stronę więc nie musisz się martwić że źle podłączysz.

Pamiętaj tylko żeby po podłączeniu taśmy do matrycy, tę taśmę zabezpieczyć przed wysunięciem się.

Można to zrobić przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej.

 

Jak coś to pisz. Jak już wcześniej wspomniałem wymiana matryc jest dość prosta i nie powinna ci sprawić kłopotu.

 

Pozdrawiam.

juz to zrobilem :) takze nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taak. podłączyłem starą spowrotem i działa. [co prawda pęknięta ale widze 3/4 pulpitu]

 

a ta nowa, nawet się nie podświetla, żadej reakcji - pasuje na swoje miejsce i wszystko się niby zgadza. Na aukcji pisało wyraźnie ze zamiennik do LP150x08 [lg.philips]. wgrałem najnowszy bios i zaktualizowałem sterowniki w laptopie.. i du*a blada.

 

jutro przedzwonie do sprzedawcy, zobaczymy co ma do powiedzenia na ten temat.

 

(obecnie mam podłączony laptop pod lcd)

Edytowane przez aftershocK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ja Ci pisalem, żebyś uwazał na te zamienniki(jak słysze to słowo i widzę tych co to piszą to mnie pod żebrem uwiera) bo strasznie trudno dopasować(napięcia inwertera i inne kwestie)!!! Nie słuchałeś więc jesteś tysięcznym jeleniem, który się nadział

Sorry - tak to jest jak się nie czyta, albo nie słucha! - pisałem żebys szukal z montażem?

 

Chyba, że sprzedał Ci pacniętą - tak czy siak życzę Ci zwrotu pieniędzy lub wymiany!

"Polak mądry po szkodzie"

 

peace

Edytowane przez Jeanx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz rozmawiałem z tym panem, za dopłatą 350 zł może mi wymienić na taką ktora będize pasowała [tylko ona jest nowa]. chyba tak zrobie

no wybacz - to co to za pan? zrobił Cię w bambuko do czego ewidentnie się przyznaje bo znaczy ze ten jego zamiennik to zamiennik niewiadomo do czego i jeszcze dalej Cie naciąga

 

A jak kolejny zamiennik nie będzie pasował to na pewno wymieni Ci na kolejny zamiennik

 

Jak już @Jeanx pisał nie bądz JELEŃ!!!

 

zrób to co znalazł dla Ciebie @AK-105

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...