Skocz do zawartości
GODsaveTHEcat

Od Czego Zacząć Kompleksowe Podrkęcanie Komputera?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po pewnym czasie od zakupu postanowiłem wykrzesać trochę więcej ze swojej maszyny szczególnie ze kupiłem większy monitor. Jestem kompletnie zielony z podkręcania :( Jedyne co robiłem to zwiększenie napięcia ramu (bo były blue screeny). Oto sprzęt do podkręcenia: Inno3D 7600GST 256mb DDR3, Athlon X2 3600+ EE, 2x512 667mhz GoodRam w dualu. Wszystko na płycie Abit KN9 z wgranym nowym biosem. Na pewno pierwsze pytanie będzie jaki jest zasilacz otóż Fortron 350W (lepszy od jakiegoś chińskiego 400W :-P ). Nie chce tego podkręcać ekstremalnie tylko tyle żeby sprzęt nie marnował swoich możliwości :-) Na razie jestem zaopatrzony tylko w Rivia Tuner 2.06 którego ni w ząb nie rozumiem.

Od czego zacząć, jak dokładnie podkręcać i jak sprawdzić stabilność po podkręcaniu. Na początek sprawdzę jak komputer teraz stoi w 3D Mark i podam tu wyniki :-)

Edytowane przez GODsaveTHEcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak podkręcać nasz procesor?

 

@by_svende

w oparciu o płytę Abit KN9 i X2 3600+

 

Testowanie nie boli. Jak robisz to pierwszy raz to warto sie zapoznac z poradnikami kręcenia k8, może byc nawet s754 lub 939- znajdziesz tego w sieci od groma. Oraz dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać instrukcję płyty ze szczeggólnym uwzględnieniem funkcji BIOSu. Jak instrukcja jest do bani to sie zapytaj co poszczególne funkcje znaczą. Stabilność to określenie które należy uzywać po przynajmniej parugodzinnym katowaniu orthosem, a nie 5minutach lub samym załadowaniu windy.

Teraz dostaniesz krótki i prosty opis jak zrobić 2850MHz, jak o cokolwiek do tego co napisze masz wątpliwosci to już sie nie zabieraj za krecenie bo szkoda sprzętu, twojego i naszego czasu.

1. dobrze złozony zestaw (dobra pasta na procesor, nie za duzo - 1 ziarnko ryżu, dwie metody rozsmarowania (sama przez docisk - mniej pewna) lub (rozsmarować placem przez woreczek zwany dilerką- żeby 90% powierchni proca było posmarowane i nei było w środku wyrwanych dzuir)

2. wentylacja obudowy ze szczególnym uwzględnieniem nawiewu/przewiwwu sekcji zasilania (PWM), oraz pamieci RAM, chipset w KN9 mozna pominąć bo jego heatpipe odprowadza cipło na PWM, wszystkie wentylatory na czas testowania dajemy na maksymalne obroty- wyłaczamy termoregulacje i inne głupoty

3. najnowszy bios

4. obniżasz HT do x3

5. zmienisz dzielnik dla pamieci na 533MHz (dram clock czy coś takiego)

6. napiecie na pamieci 2,10V

7. trfc ustawiasz na 195ns (dla wszystkic banków pamieci)

8. timingi, jeśli były na auto ustawiasz 5-5-5-15 i 2T - CR

9. wrzucasz HTT(fsb) procesora 270MHz

10. mnożnik 9,5 zostawiasz bez zmian, napiecia cpu też nie zwiększasz.

11. zapisujesz to.

12. wchodzisz do windowsa

13. wlaczasz orthosa blend na 5 minut

14a. jak orthos szedł bez problemu to w biosie podwyzszasz HTT o 5MHz

14b. jak wywalił to dorzucasz Vcore (napiecie procasora) o najmniejsza zmianę - 0,025V

15. właczasz orthosa blend na 5 minut

16a. jeslei przeszedł to powtarzasz kroki 13 i 14a tak długo az wyrzuci

16b. cóż, generalnie można dać napiecie do 1,50V, ale osobiście radzę nie przekraczac 1,40 bo dalszy zysk MHz jest raczej mizerny, a ciepło rosnie znacznie

17. po tym jak wyrzuci z 16a obniżasz HTT o 1-2MHz i testujesz Orthos Blend, przynajnniej 4godziny

18. jeśli wywali przed 4 godzinami obniżasz HTT o kolejne 1-2MHz

19. powtarzsz to az osagniesz te 4 godziny, jak osiagniesz to dla pewnosci ciagniesz dalej do 8,10,12 lub wiecej godzin wtedy stwierdzaasz ze jest stabilny.

 

warto dodać informację,że wszelkie kręcenie najlepiej przeprowadzać przy wyłączonych wynalazkch typu C'n'Q lub Thermal throttling

 

Riva Tuner F.a.q

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=237129

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czyli mówisz żebym teraz wymienił pastę na procesorze? Co do chłodzenia to muszę wymienić wentylator obudowy (bo wyje) jest umieszczony poniżej zasilacza wiec jest spox ale drugie miejsce na wentylator jest w pobliżu karty graficznej a nie ramu. Jedyne co mogę zrobić dla ramu to usunąć kable które go zasłaniają (chyba że wykombinuje jakiś szalony pomysł :) Biosik wgrywałem jakieś 3 miesiące temu. Byłbym wdzięczny gdybyś wytłumaczył z grubsza gdzie mam zmieniać te wartości o których piszesz bo jak mówiłem jestem zielony :( I czytałem FAQ Rivia Tune tylko że... tam pisze jak zmieniać dane wartości a o tych wartościach brak mi wiedzy, nie wiem co trzeba dźwignąć żeby karta graficzna lepiej działała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...