Skocz do zawartości
R4dziK

Pytanie Z Elektrotechniki

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem szczęśliwym posiadaczem lampy sufitowej z 5 halogenkami, tzn bylem do wczoraj, bo od wczoraj nie działa. Najprawdopodobniej szlag trafił transformator. Tak więc chyba będę zmuszony kupić nowy. I tu moje pytanie. Czy ,

mam zwrócić uwagę na coś szczególnego przy zakupie?? Poza tym, że ma obsłużyć pięc 12V@35W halogfenków. Jak dobrze rozumiem muszę szukać czegoś co będzie miało 5x35W=180W => 200W. A co z napięciem 5x12V=60V? Chyba jednak poprostu 12V :| I jaki bezpiecznik do tego? Coś jeszcze musze wiedziać??

Edytowane przez R4dziK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji. wczesniej mialem 5 razy 20W, teraz skoro wymieniam transformator to chcialbym <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> wiekszy, tak jak napisalem przynajmniej 200W. chyba nie musze brać pod uwagę jeszcze jakiś innych rzeczy? większy tranformatorek => mocniejsze halogenki. i tyle

Edytowane przez R4dziK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w transformatorach toroidalnych o dużej mocy kryje się niemiła niespodzianka... :). Mają one duży prąd rozruchowy, co może powodować wywalanie bezpieczników przy włączaniu takiego transformatora do sieci.. ale w lampkach akurat to ten trafo chodzi chyba non stop (czy włączasz lampki włączając trafo do sieci?).

 

Z kolei mocniejsze halogenki mocniej się grzeją, przez co rozgrzewają sie oprawki a dalej np sufit (zależy jak masz to zamontowane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem transformatorek 200W złożyłem i wszystko śmiga bez najmniejszego problemu. teraz zastanawiam się co można by zrobić z tym starym. jakies propozycje? może jakaś próba reanimacji, czy lepiej rozłożyć i od razy sprzedać w skupie metali kolorowych :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...