Skocz do zawartości
barat

Gigabyte P31,p35, Dysk I Dvd-rw Ata

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, jestem zmuszony napisać długiego posta.

Więc od początku.

 

Jakoś w pierwszej połowie grudnia zakupiłem części do komputera:

 

GA-P31-DS3L

e2160

2x1GB Corsair XMS2 667

Palit 7300GT Sonic

 

Do tego jest mój stary zasilacz Modecom MC350W oraz nagrywarka 1608P3S i dysk Seagate Barracuda 7200.7 40GB.

 

Zadowolony zmontowałem zestaw, komputer (a raczej BIOS) ruszył, sprawdziłem tam czy wszystko OK, wyłączyłem zintegrowaną kartę muzyczną oraz logo i ustawiłem by najpierw boot'ował z CD w celu zainstalowania Windows'a.

 

Tu zaczęły się cyrki.

Czasem wywalał się już podczas formatowania (partycja 10GB) , a raczej dochodził do końca i dawał komunikat, że dysk nie może być poprawnie sformatowany.

Czasem formatowanie się udawało, ale zawieszał się przy 4% lub 8% kopiowania plików.

Pomyślałem, że to wina płytki windows'a, więc sprawdziłem ją u kolegi (działa) oraz wziąłem jego płytkę dla pewności.

Niestety nic to nie dało - nadal błąd przy kopiowaniu.

Następnie zmniejszyłem partycję do 5GB , formatowania za drugim razem się udało - niestety po instalacji (oknie instalacyjnym gdzie wpisuje się CD-KEY) restart (normalka) ale potem jest pasek ładowania windowsa... niebieski ekran ... restart ... i tak w kółko.

Tryb awaryjny o dziwo rusza. Wyłączyłem w nim by nie startował windows ponownie po niebieskim ekranie by zobaczyć kod błędu. Odnalazłem - sugerował dysk.

Pomyślałem - możliwe, w końcu stary już (4 lata) ... ale dla pewności zszedłem do kolegi, wsadziłem swój dysk do niego jako jedyny - zainstalowałem system - wszystko działa.

Wziąłem jego dysk - instalowałem u siebie na jego dysku - znowu kiszka.

Dla zabawy podpiąłem swój dysk, i system, który był instalowany u niego (platforma SocketA kt266A) ruszył. Dało się nawet zainstalować sterowniki, 3Dmarka 2005, testy przeszedł ... brat trochę pograł w lineage. Ponieważ była to sobota po 16 i tak nie miałem co robić więc zostawiłem kompa ... niech chociaż w weekend działa. Oczywiście często były jakieś niebieskie ekrany, konflikty ... w końcu system przeniesiony z k266A na P31. W poniedziałek zrobiłem kolejny format ... i znowu KISZKA!

 

Udałem się więc do komputronika w celu złożenia reklamacji. Trwało to PONAD MIESIĄC ... wykorzystali pełne 28 dni roboczych.

Wczoraj w końcu mogłem wymienić płytę na inną.

 

Pomyślałem ... wezmę GA-P35-DS3 ... kazałem zmontować u nich, wróciłem pod wieczór, sprzedawca oznajmił mi, że wszystko jest już ok.

Zadowolony zaniosłem kompa do domu. Niestety miałem dziś egzamin z Napędów i nie miałem wczoraj czasu. Dziś dopiero koło 19 się za to zabrałem.

Podłączam. Wkładam płytkę windowsa ... potem patrzę na pierwszą partycję a tam partycja FAT32 , niby coś na niej jest czyli niby sprawdzał czy system się instaluje...

No więc ... usuwam partycję, robię od nowa ... robię formatuj ... formatowanie się udało ... kopiowanie plików ... 4% ... ZWIS! Komunikat o nie możności skopiowania pliku. Nacisnąłem ENTER i o dziwo instalacja poszła dalej ... potem oczywiście CD-KEY ... restart ... pasek ładowania ... niebieski ekran - restart.

No żesz ... czyżby druga płyta walnięta? To chyba nawet ja nie mam takiego pecha.

Dla pewności wyjąłem jeszcze kartę muzyczną (SB-Live) ... robię znowu instalację , tym razem na dysku kolegi ... znowu zwis przy 4% tylko tym razem mogłem wciskać ENTER do usr... śmierci ... nie poszło dalej.

 

Cóż. Zrezygnowałem. Wypiąłem swoje dyski, swój napęd i przeprosiłem się ze starą płytą znowu. (K7VT2)

 

Wpiąłem w nią kartę muzyczną, mój dysk jako Master, dysk kolegi jako Slave, na drugim kanale moją nagrywarkę i instaluję windowsa.

 

Wszystko BEZPROBLEMOWO. Właśnie piszę z tego komputera

 

Czy wszystkie płyty na P35/P31 mają problem z napędami/dyskami ATA czy tylko Gigabyte'owski kontroler jest do D**Y ?

 

Dodatkowe co zauważyłem - na K7VT2 jak instalowałem windowsa wszystko szło jakby szybciej ... do tego słyszałem, że nagrywarka się rozpędza, a na Gigabyte'ach (obu) niestety tak jakby leciał 1x.

 

Nasuwa się więc pytanie ... czy to wszystkie nowe płyty ZMUSZAJĄ do używania dysków SATA, czy może kontroler ATA w Gigabyte to draństwo ... a może mam pecha lub po prostu coś źle robię.

 

Jak ktoś by był tak miły, ma którąś z tych płyt (lub inne typu neo2 FR lub P35A), dysk ATA i chwilę czasu i mógłby sprawdzić jak u niego instaluje się windows na jednym jedynym dysku ATA (napęd i dysk na jednej taśmie - z wypietymi dyskami SATA) to bardzo byłbym "dźwięczny".

Prawdopodobnie jutro też zejdę do kolegi (Awers) - on ma IronBlood'a i u niego sprawdzę jak z dyskiem ATA.

Podobno w komputronie kartę i pamięci oraz proc sprawdzili na innych płytach i podobno działają (do tego na P35 i P31 odpalali memtesta)

 

Any idea?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz zobaczyc w podpisie mam plyte GB na p35-nagrywarka i dysk ATA na jednej tasmie. Wszystko zainstalowalo sie i dziala normalnie, ani jednego zwisu, blue screena, nic :) Wszystko smiga az milo.

Wydaje mi sie ze to nie wina plyty, zobacz na innej tasmie, pobaw sie zworkami, zmien naped. Odczyt smarta dysku tez bedzie pewnie pomocny.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie robiłem ładowanie domyślnych ustawień biosu (FailSafe i Optimized).

Napęd działa dobrze, bo na innym kompie z tym dyskiem i napędem nie było problemu.

 

Sprawdzę taśmę ... może to to ... ale jakoś mi się nie chce wierzyć ... bo znowu - taśma na innym kompie - bezproblemowa.

Ustawienia - dysk Master , DVD-RW - slave.

Czy taśma dołączana wraz z płytą jest jakaś lepsza/inna ? Wątpię.

Czy jest znaczenie, że DVD-RW ustawione na Slave jest na końcu taśmy, a dysk Master na środku taśmy ?

 

Ktoś mi gdzieś zasugerował, że WinXP "nie lubi" się instalować jak dysk jest na innych kanałach niż 1 lub 2 ... w tej płycie dysk/napęd są na kanale 4 ... u Was też tak jest ? ...

Zresztą - chyba nie można poprzestawiać tych kanałów ?

 

Może ktoś byłby tak miły i sprawdził jakie ma ustawienia w BIOS (chyba starczą pierwsze 3 zakładki bo reszta to OC i przerwania) i spisał/przepisał/zrobił zdjęcia :)

 

Może też wersja BIOS/Płyty ma znaczenie ? Mam Rev 2.0 (8 portów USB) i Bios F6 ...

Edytowane przez barat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też z tym zero problemów. Dysk i nagrywarka na jednym kablu.

Wygląda na uszkodzony kabel PATA. Sprawdź to w pierwszej kolejności.

 

Ja mam system na SATA, więc na PATA dysku nie instalowałem.

Edytowane przez jurass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz ... ale wypadałoby :)

 

Swoją drogą - rozwiązałem problem - w przypadku P31 - płyta była rzeczywiście walnięta, ale już w przypadku P35 winą było to, ze gryzła sie z pamięciami ... teraz (odpukać) jest dobrze... od czasu jak w komputronie powiedziałem co i jak mają sprawdzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie zmieniłeś w międzyczasie pamięci to skąd przypuszczenie że p31 było walnięte a p35 sie gryzło ?

Z ciekawości pytam.

ps. Na 1 taśmie dysk i DVD ata i se chodzi bez problemów

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo P31 była wysłana do zewnętrznego serwisu gigabyte i tam potwierdzili usterkę :)

Z p35 już było szukanie przyczyny i nie szła do serwisu gigabyte (nawet centrali komputrona nie widziała)

Edytowane przez barat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nawet nie mam jak sprawdzić - przesiadłem się na dysk SATA :)

 

Ale ogólnie dwa dyski lub napęd-dysk na jednej taśmie teoretycznie sobie nie przeszkadzają, to są dwa kanały chyba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie robiłem ładowanie domyślnych ustawień biosu (FailSafe i Optimized).

Napęd działa dobrze, bo na innym kompie z tym dyskiem i napędem nie było problemu.

 

Sprawdzę taśmę ... może to to ... ale jakoś mi się nie chce wierzyć ... bo znowu - taśma na innym kompie - bezproblemowa.

Ustawienia - dysk Master , DVD-RW - slave.

Czy taśma dołączana wraz z płytą jest jakaś lepsza/inna ? Wątpię.

Czy jest znaczenie, że DVD-RW ustawione na Slave jest na końcu taśmy, a dysk Master na środku taśmy ?

 

Ktoś mi gdzieś zasugerował, że WinXP "nie lubi" się instalować jak dysk jest na innych kanałach niż 1 lub 2 ... w tej płycie dysk/napęd są na kanale 4 ... u Was też tak jest ? ...

Zresztą - chyba nie można poprzestawiać tych kanałów ?

 

Może ktoś byłby tak miły i sprawdził jakie ma ustawienia w BIOS (chyba starczą pierwsze 3 zakładki bo reszta to OC i przerwania) i spisał/przepisał/zrobił zdjęcia :)

 

Może też wersja BIOS/Płyty ma znaczenie ? Mam Rev 2.0 (8 portów USB) i Bios F6 ...

 

no proste ze jest roznica!! - na srodku tasmy jest slave na koncu master - inaczej przy dwoch napedach moga byc wlasnie takie problemy

cable select czasem tez powoduje niewykrywanie napedow jak nalezy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...