Skocz do zawartości
wilczek

Wegetarianizm a zdrowie czlowieka

Rekomendowane odpowiedzi

poszukuje wszelkich tematow na referat jak w temacie

najepiej by bylo gdyby ktos mial dokladny wplyw diaty na czlowieka jakie choroby moga z tego wynikac

kto nie moze takiej diety stosowac i dlaczego

itp...

a ja sprobuje wytlumaczyc naj wazniejsza rzecz jaka powinines zamiscic w swoim referacie.

na wstepie zaznacze ze nei jestem lekazem ani dietetykiem , jedynie z zawodu kuchazem i

technologiem zywienia . zywieniem dietetycznym nazywamy rodzaj zywienia stosowany przy

roznych schozeniach,okreslajac go dieta.przez diete nalezy zatem rozumiec sposob zywienia

,polegajacy na zapewnieniu odpowiednich skladnikow pokarmowych dla ustroju chorego

czlowieka.rodzaje diet:podstawowa,bogato i malo bialkowa,malo tluszczowa,malo weglowodanowa

malo energetyczna,oszczedzjaca,z modyfikacjami skladnikow mineralnych,z modyfikacjami ko

systencji.podzial skladnikow odzywczych(pokarmowych)czyli tego z czego sie zarelko sklada:bialka,

tluszcze,weglowodany,skladniki mineralne i witaminy.(bez tluszczy i weglowodanow-cukrow,

czlowiek jest w stanie funkcjonowac,bez pozostalych nie)krotkie omowieine

skladnikow :bialo ,sklada sie z aminokwasow(egzogennych i endogenych) zeby bialko bylo

pelno wartosciowe musi zawierac aminokwasy egzogene-musza one byc dostarczane organizmowi,

pozostale moze organizm sam wytwozyc.aminokwasy egzogene- te nie zbedne, zawiera mieso ,

mleko ,jaja i ich przetwory. a te drogie aminokwasy zawieraja rosliny. zdaza sie ze

rosliny(z gropy straczkowych) maja wiecej bialka niz mieso,jednak jest to bialko nie pelno

wartosciowe(nie ma aminokwasow egzogenych,lub ma malo)i nie moze byc wykozystane przez

organizm tak jak bialko miesa,jaja.weglowodany dzila sie na proste (te w slodyczach),

dwocukry i wielocukry(te w warzywach). nalezy spozywac te z wazyw gdyz organizm powoli je

sobie rozklada do prostrzych i dzieki temu mamy uczucie sytosci na dluzej.cukry te ze slodyczy

musza byc odrazu zuzyte, a poniewaz nie sa, to organizm je zamienia na tkanke tluszczowa.

tluszcze tez sie dziela ,ale nie pamietam dokladnie . a o witaminach i skladnikach

mineralych napisze tyle ze one pozwalaja na kozystanie organizmowiz powyzszych skladnikow

czyli po prostu reguloja procesy w organizmie. co do wegeterianizmu to tak jak

ktos wczesniej napisal zalezy jaki rodzaj, problemy ze zdrowiem maja ci ktozy nie spozywaja

aminokwasow egzogenych,czyli jaj ,mleka,sera.duzo napisalem o bialku,poniewaz w przypadku

wegetarian jest to element na ktory musza zwracac szczegolna uwage. mozna rowniez tak loczyc

warzywa zeby one pokrywaly swoj sklad ominokwasowy(nie jest to latwe i nie do konca poznane)

dlatego mleko i jaja powino sie jesc tak czy siak. kilka tych zdan jest zaledwie zarysem

zarysu o podstawach zywienia, ale mam nadzieje ze zrozumile wyjasnilem problem wegetarian.

 

gdyby ktos mial jakies pytania szczegolowe to walcie , jak odbiore ksiazki od siostry o

zywieniu to wtedy bede madry. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja cos powiem o kobietach i miesku. Z tymi hormonami to bardzo mozliwe.

Mam w klasie kolezanke (ma 19 lat), jest wegetarianka, ogolnie je malo , nie liczac tego ze miesa nie je , w szkole zywi sie slodkimi bulkami (poczkami) aha jedna taka bulka starcza jej na 3 przerwy :?

Mieso i hormony,,, no coz , ta kolezanka wyglada na wiek 15 - 16 lat.

Piersi malutkie (ale akurat to jest zwiazane z ogolna iloscia tluszczu w organizmie a ona to chodzacy szkielet to i piersi nie ma , wiec trudno powiedziec czy to hormony), widzialem jej mame i tate (jej wyglad nie jest genetyczny....), dłonie 12-to latki :? takie male ze mogla by palcem mostki na athlonie malowac. A tak pozatym rozwoj psychiczny raczej w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojjj panowie tak czytam i czytam i sobie myślę że bym cosik zjadł hehehe ;)

co do tematu to najdluzej wytrzymalem bez miecha prawie miesiąc i nie powiem, czułem się jakiś taki bardziej rześki :) Ale nie ma jak pyry i mięcho mmmm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja cos powiem o kobietach i miesku. Z tymi hormonami to bardzo mozliwe.

Mam w klasie kolezanke (ma 19 lat), jest wegetarianka, ogolnie je malo , nie liczac tego ze miesa nie je , w szkole zywi sie slodkimi bulkami (poczkami) aha jedna taka bulka starcza jej na 3 przerwy  :?  

Mieso i hormony,,, no coz , ta kolezanka wyglada na wiek 15 - 16 lat.

Piersi malutkie (ale akurat to jest zwiazane z ogolna iloscia tluszczu w organizmie a ona to chodzacy szkielet to i piersi nie ma , wiec trudno powiedziec czy to hormony), widzialem jej mame i tate (jej wyglad nie jest genetyczny....), dłonie 12-to latki  :?  takie male ze mogla by palcem mostki na athlonie malowac. A tak pozatym rozwoj psychiczny raczej w normie.

Hmmm ona nie jest wegetarianką tylko anorektyczką - zresztą własnie wegetarianizm jest często u osób z tą chorobą usprawiedliwieniem sie od niejedzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja cos powiem o kobietach i miesku. Z tymi hormonami to bardzo mozliwe.

Mam w klasie kolezanke (ma 19 lat), jest wegetarianka, ogolnie je malo , nie liczac tego ze miesa nie je , w szkole zywi sie slodkimi bulkami (poczkami) aha jedna taka bulka starcza jej na 3 przerwy  :?  

Mieso i hormony,,, no coz , ta kolezanka wyglada na wiek 15 - 16 lat.

Piersi malutkie (ale akurat to jest zwiazane z ogolna iloscia tluszczu w organizmie a ona to chodzacy szkielet to i piersi nie ma , wiec trudno powiedziec czy to hormony), widzialem jej mame i tate (jej wyglad nie jest genetyczny....), dłonie 12-to latki  :?  takie male ze mogla by palcem mostki na athlonie malowac. A tak pozatym rozwoj psychiczny raczej w normie.

Hmmm ona nie jest wegetarianką tylko anorektyczką - zresztą własnie wegetarianizm jest często u osób z tą chorobą usprawiedliwieniem sie od niejedzenia.

No tez tak myslalem ale nie ma typowych objawow anorektyczki.

No ale w szkole nigdy nie widzialem jej z kanapka w reku, albo slodka bulka (jedna na 3 przerwy) , albo jakis batonik.

Bladziutka jest jak sciana, cera z wygladu domaga sie witamin... nie zeby byla jakas pryszczata, ale widac ze cos jest nie tak....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...