Skocz do zawartości
siimax

Czy Możliwe, że Przegrzałem Procesor ?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowy sprzęt wyposażony w proca Athlon X2 64 6400 Black Edition. Większość komponentów wybierałem sam a jedynie "pan" w sklepie dorzucił wentylator bo jak wiadomo Black Edition nie posiada go w zestawie. Po pierwszym włączeniu przy próbie postawienia systemu komp zaliczył zwieche. Po restarcie wszedłem do biosu żeby odczytać wskazania temperatury i aż mi sie gorąco zrobiło jak to zobaczyłem ... 93 stopnie. Czytałem, że ten procesor potrafi produkować duże ilości ciepła ale tego sie nie spodziewałem i podejrzewam zbyt małą wydajność chłodzenia albo jego złe zamontowanie. Do instalacji systemu podszedłem jeszcze raz i udało sie bez problemów. Odrobine poprzestawiałem w biosie po czym temperatury w spoczynku nie przekraczają 55 stopni przy czym w stresie potrafi podciągnąć do 83 stopni. Komp nie jest kręcony. Chodził już później bez problemów, nie zwieszał sie i ogólnie było OK ale odłączyłem go i boje sie włączać (posta pisze na laptopie). Planuje zakup chłodzenia Scythe Mugen, które mam nadzieje pomoże. Mam jednak obawy czy czasem nie przegrzałem procesora przy pierwszym włączeniu. Myślałem, że nowe sprzęty są zabezpieczone przed przegrzewaniem procesora. Orientuje sie ktoś jaka jest temperatura krytyczna dla tego procesora ? Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Nie powinno sie przekraczać 55-60*C. Jaki masz cooler na procku? Może jest źle zamontowany albo pasta słaba. Dotknij palcem tego radiatora i sprawdź czy napewno jest taki ciepły/gorący na jaki wskazują odczyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzęty mają funkcję rozłączania, w biosie nie mogłeś ustawić żeby Ci rozłączył po np 65/70 *C?

 

jakie chłodzenie ten "pan" Ci zamontował na ten procesor? boxowe AMD z sempka?

 

jak teraz jest ok, to może pasta była niedogrzana lub jej nie było!, bo takich temp bez O/C na 6400 nie widziałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno sie przekraczać 55-60*C. Jaki masz cooler na procku? Może jest źle zamontowany albo pasta słaba. Dotknij palcem tego radiatora i sprawdź czy napewno jest taki ciepły/gorący na jaki wskazują odczyty.

Wentylator na procku to Spire a wraz z radiatorem podobny jest do Spire LionStream V SP481S8, jednym słowem shit. Może tylko u mnie radiator jest większy. Dotykałem radiatora był naprawde rozgrzany. Jest jeszcze coś co mnie zdziwiło, kiedy przy pierwszym rozruchu wszedłem do biosu czujnik pokazywał duże wahania temperatury 45 stopni, za moment 70 a po kilku sekundach znowu 40. Po kilku godzinach pracy komputera bez obciążenia wahania temperatury ustały. Pytanie tylko czy nic sie nie stało prockowi i jak można sprawdzić czy mojej maszynce to nie zaszkodziło. Jak wcześniej wspomniałem rozglądam sie już za chłodzeniem, które dałoby rade tej grzałce. Napalony byłem na Scythe Mugen ale niestety wygrzebałem, że nie jest on kompatybilny z moją M2N32-SLI Deluxe Asusa. Znalazłem jednak coś takiego jak Scythe Kama Cross, wygląda świetnie ale ciekaw jestem czy da rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sprawdzić ?

- orthos, uzytkowanie ogólnie pojęte, gry, 3d marki (cpu test zapętlony)

Opis sytuacji, który dajesz sugeruje, że "pan" dał pastę na środek - ona mogła być słabej jakości i twarda - pod wpływem sporego ciepła zmiękła i rozeszła sie po radiatorze.

Tymczasowo proponuje obniżyć napięcie i taktowanie.

Skoro radiator parzy to znaczy, że odbiera tylko jest za mały.

Mi też się kiedyś zdarzył taki "pan" który załadował na bartona chłodzenie, które powodowało jego resety ..

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wygląda u Ciebie w budzie obieg powietrza, masz coś na tyle obudowy?

 

tego chłodzenia nie widziałem, ale Scythe ninja to bardzo dobre chłodzenie, na x2 6000 u kumpla dawało radę po O/C i temp były w normie więc na 6400 też chyba sobie poradzi

 

BTW miałem pisać z zaniżaniem taktów ale q8ic mnie uprzedził :)

Edytowane przez M-Power

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz może jeszcze co za płyte główną posiadasz. Chłodzenie które bedzie dobre do tego procesora to coś z produktow Scythe, tak jak wspomnieli poprzednicy. Przydałaby się równiez dobra pasta (Arctic Silver5, CLP) poprawnie rozsmarowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał M-Power mam płyte Asus M2N32-SLI Deluxe. Dzięki za dotychczasowe porady. Wczoraj zdjąłem chłodzenie z procka i próbowałem oczyścić proca z pasty ale jej jakość pozostawia chyba wiele do życzenia. Nie znam sie na pastach termoprzewodzących ale ta była dosyć gęsta, że trudno było ją usunąć. Jeszcze tylko jedno pytanko do szanownego grona. Za kilka dni kupuje nowe chłodzenie. Czy przed montażem nowego radiatora trzeba dokładnie oczyścić procka ? Niby z grubsza go wyczyściłem może być na nim delikatny nalot starej pasy. Jeśli trzeba czyścić to czym ? Z góry dzięki.

Doradzi ktoś jeszcze jaką pastę termo kupić ? Zastanawiam sie czy jest coś lepszego od Arctic Silver 5 w tej samej cenie i czy mały pojemnik 3,5 g wystarczy na procek.

Edytowane przez siimax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i od arctica silvera jest coś lepszego, ale w zupełności Ci wystarczy, ta tubka spokojnie starczy na kilka razy :) nakładasz bardzo cienką warstwę pasty, a nie całą tubkę.

 

Ja procka czyszczę rozpuszczalnikiem, nawilżam wacik i jest ok -schodzi bez problemu :), można też zmywaczem do paznokci

Edytowane przez M-Power

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj założyłem na proca Scytha MINE + Arctic Ceram. Instalacja na AM2 jest banalnie prosta. Na starym chłodzeniu, które dorzucił mi sprzedawca w sklepie miałem 55 stopni w spoczynku i czasem powyżej 80 w stresie. Teraz mam 35/spoczynek i max 52/stres - kilka godzin grania i 3dmarki. Wszystko wygląda, że jest OKi. Komp sie nie wiesza i chodzi świetnie. Jedynym minusem tego wentyla jest jego wielkość przez co nie moge zamknąć budy ;P ale za to mam chłodek i cisze.

 

Dzięki wszystkim za porady.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha poczekajcie tylko, jak przyjdą czerwiec - sierpień i zobaczymy wtedy jak się zachowają 90 nanometrowce :)

Nie chcę krakać, ale przykład autora pokazuje, że "Panowie" sklepiaże czasami nie mają bladego pojęcia co "dożucają", albo mają i prubują się pozbyc leżaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...