Skocz do zawartości
tomek2344

Czy To Wina Zasilacza?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam szybkie pytanko. Dziś zakupiłem 8600gt sonic+, reszta jak w sygnaturce została stara. I dość mocno się zirytowałem, ponieważ przy pierwszym teście karty na aplikacjach 3D (gry, 3dmark) zaczęły pojawiać mi się arty, zwisy kompa i restarty samoczynne. Jak obniżyłem próg temp. zwiększania obrotów wentyla na GPU to już ciut dłużej mogłem nacieszyć oczy, ale mimo wszystko później pojawiał się znów ww. problem. Czy powodem tego problemu będzie zasilacz? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz napiecia... to raz, dwa sprawdz temperatury procka/karty

Temp. procka w normie max co osiąga to 47st, co do gpu to idle 48-49 przy obciążeniu 60 w benchmarku, a sypało artami już przy 52stopniach. Napięcia też ok. Co ciekawe, zdjąłem OC z proca, odłączyłem jednego wentyla i floopa i test przeszedł bez zająknięcia z racji tego, żeby te parę watów zaoszczędzić na rzecz grafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Tak, zmierzyłem multimetrem. Stawiam na to, że 350W na cały config, plus dodatkowy osprzęt i wykręcony proc to niestety za mało.

To mało prawdopodobne bardziej prawdopodobne że RAM karty lub komputera sypią błędami z przetaktowania.

Może być też uszkodzona pamięć karty.

Najlepiej sprawdzić kartę na innym komputerze który dotychczas swobodnie działał z bardziej prądożerną.

(oczywiście po sprawdzeniu czy bez OC działa poprawnie wszystko)

Można też sprawdzić z mocniejszym zasilaczem.

Inaczej niż sprawdzając nie dojdzie się przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być nie tyle moc zasilacza czy jej brak. Domyślam się, że do mobo podłączona jest wtyczka 20pin atx, w której jest tylko jeden przewód doprowadzający napięcie 12V a więc zasilający grafikę i wszystko inne na mobo za wyjątkiem cpu.

Jeden przewód przy takkim obciązeniu może nie zapewniać odpowiednio stabilnego napięcia pomimo, że mierzone na molexie może być stabilne jak skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC z proca zdjęte jest i karta już test w 3dmarku 2006 przechodzi cały. Co do wtyczki zasilającej owszem jest 24pinowa (4piny osobno dla linii 12V). Na poprzedniej karcie Radeon9550 proc przy taktach 2,5ghz ładnie działał.

 

Napięcia dla 12V:

 

idle 12,04V

stres 11,95V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC z proca zdjęte jest i karta już test w 3dmarku 2006 przechodzi cały. Co do wtyczki zasilającej owszem jest 24pinowa (4piny osobno dla linii 12V). Na poprzedniej karcie Radeon9550 proc przy taktach 2,5ghz ładnie działał.

 

Napięcia dla 12V:

 

idle 12,04V

stres 11,95V

To znaczy, że masz wtyczkę 24pin atx oraz 12V 4pin dla cpu?

Ile ten zasilacz ma [A] na lini 12V? jaki to dokładnie model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc prądu (19,5A na lini 12V)powinno mu wystarczyć spokojnie.

Z dodatkowej wtyczki 4pin jest zasilany procesor.

Z wtyczki 20 pin grafika i wszystko co ciągnie z lini 12V poprzez mobo.

Jak wyżej pisałem we wtyczce 20pin jest tylko jeden przewód 12V.

Moim zdaniem to właśnie tu może być problem, może do tego dojść słaby styk na wtyczce/gnieździe atx.

Napięcia dla 12V:

 

idle 12,04V

stres 11,95V

To nie są wahania, na mierniku analogowym być może byś tego nie zauważył nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. procka w normie max co osiąga to 47st, co do gpu to idle 48-49 przy obciążeniu 60 w benchmarku, a sypało artami już przy 52stopniach. Napięcia też ok. Co ciekawe, zdjąłem OC z proca, odłączyłem jednego wentyla i floopa i test przeszedł bez zająknięcia z racji tego, żeby te parę watów zaoszczędzić na rzecz grafy.

Jeszcze jest kwestia stabilności podkręconego sprzętu, czy przechodzi parogodzinny stres orthos'em, goldmemory, superpi 32M?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechodził na poprzedniej karcie, z racji, że ta więcej ciągnie niż radeon9550 to musiałem zmniejszyć takty i na dobre to zapuszczę mu na noc test, żeby być pewnym. Póki co dobrze wiedzieć, że nie muszę na gwałt kupować zasiłki nowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...