Skocz do zawartości
PePPeR^^

Wyciszanie I Chłodzenie Złomu :d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Niedawno byłem zdecydowany na kupno zupełnie nowego komputera, lecz postanowiłem że poczekam z tym, aż

 

pojawią się nowe procesory i karty graficzne. Pozatym, w lecie i tak mało gram, więc myślę że przemęczę się z moją

 

aktualną konfiguracją:

 

Athlon 64 2800+ (754) / Sapphire Radeon x1600 PRO /Asus K8n nforce3 250 / 1 GB ddr 400 / chieftec 350W - reszta

 

chyba nieistotna, do chłodzenia przejdziemy pozniej.

 

Chodzi mi o to, aby jak najmniejszym kosztem 'ogarnąć' go, tj zamontować lepsze chłodzenie i wyciszyc - jak wiadomo

 

taki kaloryferek w lecie to nie jest fajna sprawa :-).

 

1. Przepływ powietrza w obudowie.

Posiadam obudowę Tracer Xeno (szit, ale co zrobić :/). Wnętrze wygląda

 

tak. Czy:

a. Uporządkowanie kabli dużo da ? Pytam, choć i tak mam zamiar to zrobić.

b. Czy może warto zmienić ten wentylator z tyłu obudowy na inny? Ten dostałem razem z nią.

c. A może dokupić jeszcze jeden wentylator? Tylko nie ma zabardzo gdzie, chyba że z boku obudowy by było warto.

 

2. Chłodzenie procesora.

Jak widać , posiadam wiatrak Pentagram nxc freezone 100cu, ponadto uzywam pasty Arctic Silver. Nie mogę specjalnie

 

narzekac na temperaturę, wynosi ona ok 35 w idlu.. Jednak wiatrak pracuje dosyć głośno, problem rozwiązuje dopiero

 

zmniejszenie jego obrotów do ok 60%, ale wtedy temperatura skacze dość wysoko, a jak już pisałem zależy mi na

 

chłodzie.

a. Czy zostawić ten wiatrak? Może kupić coś innego (byle było tanie), cichego i lepszego?

b. Czy zmiana wentylacji w obudowie wpłynie dużo na temperatury i wtedy wiatrak mógłby pracować na 60% obrotach?

 

3. Karta graficzna.

I tu mam największy problem. Karta ta nie jest najgorsza, ale martwi mnie temperatura. W idlu sięga ona 80 stopni,

 

co jest naprawde niepokojące (a chciałem ją podkręcić :/). Wiatrak wygląda

 

Tak. Od spodu zaś naklejona jest na chipset

 

(chyba na rdzeń, powiem szczerze że nie znam się) jakaś taka taśma termoprzewodząca, wygląda to

 

tak. Nagrzewa się ona strasznie i przykleja się do

 

niej kurz, którego nie da się już odkleić (wszystko tak było już od nowości).

 

W przyszłym tygodniu przyjdzie też do mnie radeon 9800 pro (128mb), tylko że bez chłodzenia.

 

a. Czy powinienem kupić nowy wiatrak? Jeśli tak to jaki?

b. Zdjąc wiatrak i wysmarować chipset pastą termoprzewodzącą?

c. Na miejsce taśmy przykleić jakiś radiator?

d. Może olać tego x1600 i sprzedać, a za to kupić jakieś chłodzenie do 9800 pro? Jesli tak to jakie?

 

Przypominam, że budżet jest naprawde mały (max 50 zł, chyba że coś miałoby naprawdę dużo dać). Z góry dzięki za

 

odpowiedzi.

Edytowane przez PePPeR^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta twoja obudowa to i tak lepsza od mojego shitu ^^ Kable uporządkuj, nic nie zaszkodzi. Ja tak zrobiłem tylko nie miałem gdzie ich upchnąć to prawy bok budy zostawiłem otwarty, tam poupychałem kable i przysunąłem do biurka. Co do tylnego wentyla to może dać 120mm. Do boku obudowy IMO wentyli się nie opłaca dodawać. Dodaj jeden z przodu. A z rdzenia karty zdejmij ten badziew i przesmaruj tym twoim Silverem.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do boku obudowy IMO wentyli się nie opłaca dodawać. Dodaj jeden z przodu. A z rdzenia karty zdejmij ten badziew i przesmaruj tym twoim Silverem.

Czyli mam zdjąć tą taśme i zostawić bez niczego? a może kupić jakiś radiator i nakleić go?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tył obudowy http://allegro.pl/item352944387_arctic_coo...dajny_10db.html

na procka http://allegro.pl/item354676272_arctic_coo...ny_10_5_db.html (z regulacją obrotów) albo http://allegro.pl/item354676334_arctic_coo...ydajny_aab.html (stałe obroty ok 1k - nie jest bardzo głośny) - przysznurkuj go do radiatora, odłącz ten mały wiatraczek i tyle

a na grafę proponuje poszukać wśród znajomych radiatorka od jakiegoś starego athlona (coś takiego http://allegro.pl/item356615402_radiator_z...tylatorem.html) wywiercić dziurki w spodzie (w miejscach gdzie są otwory montażowe w pcb grafiki, w celu przykręcenie radiatorka do pcb) i dosznurkować do radiatora jeden z w/w wentylatorów

 

w 50zł powinieneś się zmieścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...