Skocz do zawartości
Celin

Chłodzenie W Akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Ten napowietrzacz to fajna sprawa, przynajmniej jakas cyrkulacje tego oleju zapewnia, ale jak ktos mial akwarium pewnie wie jak taki strumien baniek potrafi halasowac...

Ciekaw jestem jak dlugo wentylatorki w czyms takim popracuja, w sumie to maja niezle opory do pokonania i uzwojenia moga tego dlugo nie wytrzymac, zatrzymanie wirnika to cos jak stan zwarcia w silnikach elektrycznych

Choc musze przyznac ze chetnie bym sprawdzil przy dobrej pompie cyrkulacyjnej i mocnym pasywnym chlodzeniu sprzetu jak by to dawalo rade w oleju, no i jakie tempy dalo by sie uzyskac :)

 

Dobry olej mineralny, np taki z transformatorow to i pare tysiecy V wytrzyma, tak ze dla niego to nic specjalnego... Dla mnie jedyna wada to gestosc i lepkosc i sposob na zapewnienie jakiejs cyrkulacji. W sumie to roznica temperatury powinna wystarczyc aby cos zaczelo krazyc, ale nie wiem jak by to wyszlo w praktyce i jakich temperetur mozna by sie spodziewac poeiwdzmy po 5 godzinach pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak dlugo wentylatorki w czyms takim popracuja, w sumie to maja niezle opory do pokonania i uzwojenia moga tego dlugo nie wytrzymac

bierzesz z lozyskami kulkowymi i maja jeszcze smarowanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@samhain czytaj dokladniej, nie chodzi mi o lozyska tylko uzwojenie wirnika... Przy zatrzymaniu/obciazeniu wirnika indukuje sie spory prad w uzwojeniu, przez co zwyczajnie moga sie pojarac. Wprawdzie w oleju nie ma takiego problemu ze przebije izolacje, za male napiecia i wogole, ale nie jest to korzystna sytuacja z pukntu widzenia silnika elektrycznego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@samhain czytaj dokladniej, nie chodzi mi o lozyska tylko uzwojenie wirnika... Przy zatrzymaniu/obciazeniu wirnika indukuje sie spory prad w uzwojeniu, przez co zwyczajnie moga sie pojarac. Wprawdzie w oleju nie ma takiego problemu ze przebije izolacje, za male napiecia i wogole, ale nie jest to korzystna sytuacja z pukntu widzenia silnika elektrycznego...

ugh masz racje!

 

teraz mi sie wylaczylo czytanie ze zrozumieniem

 

powiny sobie jednak poradzic z tym... wentyl na GPU na filmie, kreci sie wolno, ale sie kreci... pytanie jak dlugo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość loRdRumek

Jakiś czas się pokręci, ale silnik może się zatrzeć (bo jak wiemy 1 cm3 wody jest cięższy od 1 cm3 powietrza :rolleyes: ), bo będzie musiał większy opór pokonywać, ale tak sobie myślę, że gdyby te syfy z zasilacza wyjąć i zostawić bez obudowy (oczywiście wypsikać ten towar co wyjęliśmy), to by komp działał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Won't the mineral oil put too much load on the fans, causing them to fail?

 

Answer: Even if they did, it wouldn't matter. We left them running just because they were fun to look at, and to answer just this question! The answer is no -- after two months, the fans are spinning exactly like they did at the beginning. While it remains to be seen if they will burn out more quickly, they definitely have lasted these two months with zero loss of speed.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zanurzania mam taki pomysł żeby zbudować dla dysku opakowanie np z miedzianej / aluminiowej blachy zawiesić go tak by nie dotykał ścianek i zalać olejem. Ciekaw jestem jak by go to wyciszyło, pewnie czym gęstszy olej tym lepiej. Może ktoś to wypróbuje :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

równie dobrze możesz zalać go wodą jeżeli będzie on przykryty skrzynką szczelnie co jest nie realne chyba że masz dysk bezprzewodowy :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...