Skocz do zawartości
slawex1983

Wydajność Raid0 Na Sil3112

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Padł mi Seagate ST3250410AS, odniosłem go na gwarancję i od razu kupiłem drugi taki sam (komputer jest mi potrzebny do pracy). Za kilka dni zapewne będę miał już dwa takie same dyski twarde, więc wpadłem na pomysł zbudowania macierzy RAID 0. Moje pytanie brzmi, jaka będzie wydajność takiego rozwiązania na kontrolerze Sil3112?

 

Obecnie wydajność dysku wygląda następująco:

Dołączona grafika

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

"Takie same dyski" odnosi się również do firmware, więc uważaj.

SiI3112 to starożytny kontroler. W końcowej fazie produkcji wyszły wersje 3112R, K i B - są to poprostu "obcięte" wersje 3114 - jeśli taki posiadasz, to wyciągniesz jakieś 110-120MB/s, jeśli nie - ok. 90MB/s

 

ps. było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski prawdopodobnie będą miały ten sam firmware. Nawet, jeżeli nie to i tak się tym nie przejmuje. Ludzie robią macierze z dysków od różnych producentów i też jako tako im działa. Mam Sil3112R (R - wersja z RAID). Jeżeli wydajność będzie taka jak mówisz, czyli poniżej 100 MB/s (a właśnie też się takiej spodziewam), to założę RAID0 chyba tylko w celach edukacyjnych. Dzięki.

 

Dodam jeszcze, że kontroler zasuwa na najnowszym oficjalnym biosie i sterownikach. Pewnie niewiele to zmieni, ale nie mogę się doczekać jak to wszystko wyjdzie.

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) to założę RAID0 chyba tylko w celach edukacyjnych. (...)

Chcesz się dowiedzieć jak to jest kiedy pada macierz i trzeba jakoś odzyskać dane? :blink: No bo jaki jest sens budować macierz RAID 0, która wydajnością nie będzie przewyższać pojedynczego dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność nie powala. Średnio 110 MB/s (zresztą maksymalnie i minimalnie tak samo). Co by nie było 30 MB więcej. Projektanci mojej płyty głównej się nie popisali. Cały czas miałem nadzieję, że kontroler SATA śmiga na magistrali PCI taktowanej zegarem 66 MHz, a tu lipa. Chyba czas pomyśleć nad kupnem nowego komputera. Doskonale wiem co się dzieje, kiedy padnie RAID0. Liczę się z tym, że w takim wypadku dane zostaną stracone. Nie ma co jednak demonizować. Dyski nie padają z dnia na dzień.

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Co by nie było 30 MB więcej. Projektanci mojej płyty głównej się nie popisali. Cały czas miałem nadzieję, że kontroler SATA śmiga na magistrali PCI taktowanej zegarem 66 MHz, a tu lipa.

Na palcach jednej ręki można policzyc mobo nie-serwerowe obsługujące PCI 32bit/66MHz. Nie obwiniaj projektantów, bo to nie ich wina - chip powstał w czasach, gdy najlepsze HDD miały max. transfer na poziomie 30-40MB/s. Na wynik można też spojrzec tak: masz 20% szybciej na "początku" i 100% na "końcu" dysku ;) (patrząc na wykres, który wcześniej wrzuciłeś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...