Skocz do zawartości
saleen

Matryca Lcd I Napęd Cd Do Laptopa - Uniwersalne Czy Dedykowane?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Kupiłem laptopa na Allegro, niestety trafiłem na oszusta który przysłał mi uwalony sprzęt... z pękniętym LCD, i uszkodzonymi CD i HDD. W tej chwili próbuje to wyjaśnić i oddać sprzęt... ale czuje że lipton z tego wyjdzie i będę musiał naprawić go na swój koszt... tak więc chcę jakoś ogarnąć temat.

 

W każdym razie, pytanie jak w temacie. Matryca pęknięta ale taśma i reszta diwajsu sprawna. Wielkość 14,1cala. Notebook dość nietypowy (NEC), toteż na Allegro nic nie ma. No i tu pytanie jako że na laptopach się nie znam - czy matryca musi być dedykowana do danego modelu, czy też jest to względnie uniwersalne (tak jak np. pamięci RAM)? W jaki sposób wyszukać czy matryca będzie pasować? Wystarczy że tylko rozmiar, liczba pinów i standard kolorów się zgadza?

 

Teraz druga sprawa, napęd CD. Są one uniwersalne jak w przypadku biurkowych PC, czy też potrzebny jest dedykowany do modelu? Wystarczy że kupiłbym takie coś?

http://www.allegro.pl/item416548280_cd_rom...claw_wyprz.html

Pytam bo nie chcę się naciąć ;)

 

I ostatnia rzecz, dajmy że mam już wszystkie części czyli HDD, matrycę i CD... myślicie że ogarnę się w domu z wymianą tego wszystkiego? Jeśli chodzi o moje doświadczenie... to owszem jeden złożony biurkowy PC, kilka rozgrzebanych i złożonych (poprawnie ;) ), poza tym grzebię w telefonach kom. i jakoś daję radę. Jednak co do notebooków, nie mam absolutnie żadnego doświadczenia. Mając na uwadze to co napisałem, myślicie że podołam?

 

Z góry dzięki za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie matryce dzielą się na dwa rodzaje: ze złączem 20 pin i ze złączem 30 pin i jak kupisz z odpowiednim złączem i z taka samą rozdzielczością to powinno na 99% pasować. Ważne żeby przy zakupie sprawdzić gdzie znajduje się złącze matrycy, bo może się okazać później że tasiemka jest za krótka.

To co nie będzie pasować na 90 % to ramka matrycy, którą będzie trzeba nawiercić w innych miejscach żeby dało się matrycę przykręcić, ale jak masz dobre wiertła do stali to zrobisz to bez problemu.

 

Co do napędu to jeżeli jest tam zwykły slim 12 mm to będzie pasował każdy standardowy napęd, ale niektóre laptopy mają tzw ultra slimy i tutaj już trzeba uważać bo sam widziałem co najmniej dwa różne złącza w takich napędach. Super slimy stosuje/stosował napewno IBM/lenovo w serii T ale kilka mniejszych firm również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według prawa murphiego - nie podołasz

 

co do napędu zgadzam się z wypowiedzią poprzednika

 

co do matrycy wręcz przeciwnie - na tym forum są setki postów, osób ktore wtopiły. Poza pinami, ważne są jeszcze napięcia invertera. Kupili "uniwersalną" matrycę, która miała idealnie pasować i okazało się, że po założeniu nie wstaje.

 

Rozwiązania w tych przypadkach są takie

 

kupujesz nową "universalną" i liczysz na szczęście, że wstanie - wydatek około 350zł - jak nie wstanie masz kolejny mebel w domu

kupujesz używaną od identycznego laptopa(w twoim przypadku nie ma takiej opcji) wydajesz 250zł i cieszysz się tą matrycą długie lata albo jeden dzień

kupujesz uniwersalną z montażem(są takie opcje na allegro-wysyłasz im laptopa, Oni odsyłają Ci sprawnego z 3 miesięczną gwarancją) wydatek 700zł

 

teraz tak

ile ten NEC jest warty 1000? nieistotne - zastanów się czy warto iwestować w tą padakę. Koleś pozbył się jego bo naprawa była nieopłacalna a dodatkowo nie wiesz jak się z nim obchodził - może ma padniętą płytę gł. itd. - sprzedaj to dalej na częśći

 

matryca 700 + napęd 115 +hdd 200= 1115 i nie chcę myśleć co jeszcze może być do wymiany np bateria (200zł) :lol2: :twisted2:

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę się zgodzić

Napięcia invertera to w ogóle są nieistotne bo w większości są identyczne.

Sam już kilkakrotnie podmieniałem matryce - do neca na athlonie xp wstawiłem matrycę od IBM t21 i działała bez problemu, kilka dni temu do starego optimusa na tualatinie wstawiłem matrycę z armady m700 i tez działa jak należy.

Co więcej matryce te mnie kosztowały grosze - za całe dwie armady kompletne zapłaciłem 100 zł a matrycę od IBM kupiłem za 50 zł z przesyłką na allegro ...

Tu nie ma czarów, jest jedyna możliwość kiedy matryca nie podpasuje to gdy będą różniły się ilością kanałów lvds (może być jeden lub dwa), ale naprawdę masz 90 % szans że podpasuje. I nie kupuj nowych, kupuj używane z licytacji lub wręcz całe uszkodzone lapki z sprawnymi matrycami wyjdzie dużo taniej.

 

Czytając dalej - dysk 200 ? Jaki ? 200 gb ? 150 zł kosztuje nowy samsung 160 gb jedno talerzowy ... Za ~60 zł kupi na allegro 40 gb bez badów.

Więc matryca około 80, dysk 60, napęd 40zł za combo lub 100 zł za nagr dvd ... Czyli trzeba wsadzić około 200 zł a nie ponad 1100 ...

 

A autorowi polecam udać się na forum elektrody gdzie uzyska bardziej profesjonalne rady niż ta powyżej.

 

Aha w przypadku matrycy od IBM musiałem przelutować wtyczkę do invertera ze starej bo nie pasowała. Lapa używa moja matka już od ponad roku bez żadnych problemów

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem, że szacunkowe ceny na oko - nie w moim interesie jest sprawdzać aktualne

 

że Ty @IGI siedzisz w tym na codzień to już inna bajka(hobby/serwis).

Poza tym jesteś wzorowym przykładem na to, że Polak potrafi - marki komponentów, które dobierasz mówią same za siebie - szacuneczek!

widziałem już samochody typu Audi TT, które miały każdy elementy od 18 innych, więc tym też mnie nie zaskoczysz.

 

Jak jesteś taki w tym obcykany to może zamiast służyć minimalistycznymi radami do granic możliwości, poskładasz koledze tego laptopa w całość za jakieś 200zł?

Bo chyba jest różnica żonglować tym jak piłkami niż zabierać się do czegoś pierwszy raz?

 

nie ma to jak z g[ciach!]a złożyć g[ciach!]o, które już na zawsze pozostanie g[ciach!]em nawet jak przykleisz znaczek Mercedesa.

co nie zmienia faktu, że może działać tak samo długo, albo nawet dłużej - zależy kto co lubi

są Mercedesy i Mercedesy - jeden drugiemu nierówny

 

peace

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega widzę się zenerwował ;P.

 

A ty myślisz że to audi to z czego jest zrobione ? Hamulce robi inna firma, wspomaganie robi zf, rozrusznik robi jeszcze ktoś inny itd W audi tylko to składają z części ... To samo jest z laptopami ...

Myślisz że w takim necu to podzespoły są robione przez neca ? Chipset via, napęd toshiby matryca hitachi, proc amd, wifi atherosa...

To że zamiast hitachi wsadziłem lg/philips z ibm chyba nie robi jakiejś wielkiej ujmy ani jednej firmie ani drugiej ...

 

No ale zawsze się trafi jakiś mądrala który ma za dużo pieniędzy i daje te swoje nie zawsze prawdziwe porady, a jak zwróci mu się uwagę to unosi się niczym kobieta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem mądralom, nie będę ciągnął tego tematu bo masz niwątpliwie sporo racji i doskonale wiem o co chodzi

 

natomiast mi chodziło o to, że kupując 10letniego Mercedesa z zagranicy pojeździsz nim kilka dobrych lat, bo jeżeli był naprawiany to w ASO zgodnie z zaleceniami producenta a w Polsce to już jak popadnie, aby działało a później co 3 miesiące poprawka. To nadal różni nas od zachodu i długo jeszcze tak będzie, we wszystkich dziedzinach tzw. Pan Kowalski-Złota Rączka

 

a w komputerach(nie tylko) nazywa się to certyfikatem zgodności. Czy uzyskany przez firmy za kasę, czy w wyniku testów to już inna bajka.

 

koniec bo robię off-topa

 

PS. no i nawet Cię polubiłem za to, że mamy takie samo zdanie o kobietach ;)

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę się zgodzić

Napięcia invertera to w ogóle są nieistotne bo w większości są identyczne.

Sam już kilkakrotnie podmieniałem matryce - do neca na athlonie xp wstawiłem matrycę od IBM t21 i działała bez problemu, kilka dni temu do starego optimusa na tualatinie wstawiłem matrycę z armady m700 i tez działa jak należy.

Co więcej matryce te mnie kosztowały grosze - za całe dwie armady kompletne zapłaciłem 100 zł a matrycę od IBM kupiłem za 50 zł z przesyłką na allegro ...

Tu nie ma czarów, jest jedyna możliwość kiedy matryca nie podpasuje to gdy będą różniły się ilością kanałów lvds (może być jeden lub dwa), ale naprawdę masz 90 % szans że podpasuje. I nie kupuj nowych, kupuj używane z licytacji lub wręcz całe uszkodzone lapki z sprawnymi matrycami wyjdzie dużo taniej.

 

Czytając dalej - dysk 200 ? Jaki ? 200 gb ? 150 zł kosztuje nowy samsung 160 gb jedno talerzowy ... Za ~60 zł kupi na allegro 40 gb bez badów.

Więc matryca około 80, dysk 60, napęd 40zł za combo lub 100 zł za nagr dvd ... Czyli trzeba wsadzić około 200 zł a nie ponad 1100 ...

 

A autorowi polecam udać się na forum elektrody gdzie uzyska bardziej profesjonalne rady niż ta powyżej.

 

Aha w przypadku matrycy od IBM musiałem przelutować wtyczkę do invertera ze starej bo nie pasowała. Lapa używa moja matka już od ponad roku bez żadnych problemów

Yhyyyy... dzięki za pomoc. Lap to stary złom kupiony za 260zł... więc niby jest to nieopłacalne ale cóż zrobić? Matrycę tak właśnie miałem zamiar kupić, spróbuję ustrzelić odpowiednie 14,1cala za mam nadzieje poniżej 100zł... dysk starczy nawet 15GB oby bez badów... i sprawny CD rom. Ogólnie to odpaliłem FreeDOSa z FDD... i bateria chodzi 30 minut czyli styka, reszta też działa

 

No a tak przede wszystkim, nadal staram się to odkręcić i odesłać temu chu..owi lapa ze zwrotem kasy... ale jeśli się nie uda to cóż robić, pozostaje naprawa tego. Bo sprzedaż uszkodzonego wyjdzie chyba jeszcze mniej opłacalnie.

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...