Skocz do zawartości
Janekk

Gigabyte X58 - Wszystkie płyty na tym chipsecie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam poważny problem ze wspomnianą w tytule płytą i szczerze mówiąc już mi ręce opadają...

 

Płytę tę kupiłem wraz z procem i7-950 oraz pamięciami Geil EVOTWO 2000MHz (CL 9-9-9-28). Od samego początku nie potrafiłem dojść do optymalnego ustawienia w BIOS-ie, bo jak ustawiłem proca wg fabrycznych ustawień (czyli 23x133), to nie byłem w stanie ustawić poprawnie ramu - miałem do wyboru mnożnik x14 (czyli 1867MHz) albo x16 (2133MHz). A jak ustawiłem wszystko pod RAM (płyta elegancko rozpoznaje te pamięci i ustawia wszystko jak trzeba), to proc był nieprawidłowo taktowany - 22x143MHz, czyli 3146MHz.

 

Przez dwa tygodnie płyta chodziła na ustawieniach "pod pamięć" i niby wszystko grało. Niby, bo parę razy podczas sesji w iRacing zaliczyłem zwiechę, a jak po resecie zajrzałem do BIOS-u to temperatura proca była powyżej 70 stopni. Zwaliłem to na karb boxowego wentyla i zerowej niemal cyrkulacji wewnątrz obudowy.

 

W czwartek odebrałem porządnego proca (Arctic Freezer 7 ver. 2.0) i wentyle do obudowy, żeby ten problem wyeliminować. No i zaczęło się...

 

Objawy były takie, że komp po uruchomieniu działał jak 486DX/66... podczas POST wykrywanie dysków trwało dobre 30 sekund. W końcu wykrywały się i Windows startowało, ale po chwili nastepował restart kompa. A jak sie weszło do BIOS-u, to można było ustawiać wszystko do woli wszędzie oprócz pierwszej pozycji w menu, czyli MB Intelligent Tweaker. Po wejściu tam nastepowała zwiecha kompa z takim oto ekranem:

 

http://img259.imageshack.us/img259/6972/biosscreen.jpg

 

W piątek udało mi się dzięki znajomościom załatwić wymianę płyty na nowy egzemplarz. Tym razem ustawiłem częstotliwości "pod procesor", z FSB 133MHz i niedotaktowaną pamięcią na 1867MHz. Komp działał normalnie. Dzisiaj wróciłem do domu, włączyłem monitor (komp był włączony podczas mojej nieobecności) i zacząłem pracować. W pewnym momencie NIS wywalił mi komunikat, że coś tam usunął i w celu dokończenia tego procesu musi zrestartować system. Więc dokończyłem pracę i zrobiłem restart. Przy okazji chciałem wejść do BIOS-u i zerknąć jak teraz wyglądają temperatury. No i już przy POST wiedziałem że jest cos nie halo, bo znowu wszystko wolno działało. Jak wszedłem do BIOS-u to doświadczyłem znajomego objawu - wejście do M.I.T. skończyło się ww. screenem.

 

I teraz nie mam pojęcia co zrobić. Szlag mnie trafia, kompa mam nieczynnego, stertę pracy na biurku... i laptopa do jakiejkolwiek łączności ze światem.

 

Ma ktoś pomysł co może być przyczyną tych problemów i jak sobie z nimi uporać? Będę wdzięczny... bo trzeba zarabiać na życie, a nie ma na czym...

Edytowane przez kavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja 2.0 płyty? wgrałeś bios FC?

Wrzuć tutaj screeny z ustawieniami w biosie. Inaczej nie poradzimy.

Skoro to już druga płyta to może ramy są felerne?

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa,

 

od czerwca jestem posiadaczem zestawu: i7 940, GIGABYTE X58A-UD3R, 3*2 GB GEIL

 

od samego początku płyta sprawia dość poważne problemy i była już testowana na innej platformie celem wykluczenia innych możliwych przyczyn jej niepoprawnego zachowania była nawet w serwisie ale o tym później,

 

 

pokrótce opiszę jej dolegliwości - pierwsza rzecz może niezbyt poważna ale bardzo denerwująca to piszczące cewki lub jedna z nich podczas pracy w idle lub przy niskim obciążeniu - te piski są tak głośne że wieczorem potrafią zagłuszyć cicho puszczony film i po dłuższej pracy przy kompie doprowadzają do bólu głowy,

 

druga rzecz którą nie bardzo wiem jak opisać lub co może być jej przyczyną to zawieszanie układu monitorującego temperatury i wynikającego z tego dość niebezpieczne sytuacje np. podczas grania w jakąkolwiek mocno obciążającą grę w pewnym momencie wiatrak na procesorze przestaje pracować na pełnych obrotach i zwalnia do szybkości standardowej w idle - po kilku takich przypadkach zainstalowałem program monitorujący temperatury i co się okazuje - podczas tych awari temp. na rdzeniach dochodzą do 100 st.c a na obudowie procesora jest 35-40 ale tylko do momentu resetu bo wtedy nagle okazuje się że wiatrak przypomina sobie jak się powinien kręcić a temp. na obudowie proca wreszcie dobrze odczytana "wzrasta" do 70-80 stc,

dodam jeszcze że w momencie wystąpienia tej usterki mnożą się błędy odczytu temperatur i prędkości wentylatorów np. temp. mostka północnego pokazuje -152 st.C, prędkości wiatraka - 14000 !!! rpm. podczas gdy w rzeczywistości ledwo się on kręci i co istotne np. Easy Tune 6 - wskazuje 0 RPM i nie można ustawić trybu SmartFan)

 

nie ma reguł co do częstości występowania tych usterek - czasami co 2-3dni a czasami 3 razy dziennie,

trochę czytałem i dochodzę do wniosku że prawdopodobną przyczyną może być niedomaganie układu czujnika kontrolującego parametry płyty głównej tj. ITE IT8720F

 

jak pisałem wcześniej płyta odwiedziła już serwis ale wróciła z adnotacją że żadnej usterki nie stwierdzono a remedium na piszczące cewki okazało się wyłączenie przez serwis w biosie funkcji oszczędzania energii i ustawienie INTEL Turbo boost na extreme co podwyższa obciążenie proca i rzeczywiście trochę redukuje upierdliwe piski tylko zastanawiam się czy aby jest to właściwa droga naprawy problemu skoro płyta którą nabyłem miała mi pozwolić zaoszczędzić kilka zł na kosztach energi el. a nie jeszcze je podwyższać :)

 

 

 

jeśli Szanowni Państwo mają jakieś sugestie bądź spotkali się już z podobnym przypadkiem będę bardzo wdzięczny za odpowiedź,

 

Jacek

 

 

PS. jak oceniają Państwo postawę serwisu - bo według mnie jest przynajmniej niepoważna

Edytowane przez made in japan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyczyna pisków może leżeć po stronie zasilacza. jak masz możliwość to spróbuj z innym.

Co do regulacji obrotów to niebardzo wiem co to może być.

Spróbuj najnowszy bios: 

GA-X58A-UD3R - F7g

GA-X58A-UD3R (2.0) - FE1

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za zainteresowanie, ale tak jak pisałem wcześniej płyta była testowana w zupełnie innej konfiguracji u kolegi i w miarę możliwości sprawdzenia (zasilacz, karta grafiki, pamięci)dawała takie same złe rezultaty (piski cewek i awarie chłodzenia procesora) z kolei u mnie płyta znajomego sprawowała się bez zarzutu więc można te domniemania o przyczynie po stronie innych podzespołów zdecydowanie odrzucić, już wcześniej zostały podmienione nowe biosy tj. Pan sugerował ,

 

znajomy u którego badałem płytę zauważył jeszcze kilka niedomagań na które osobiście wcześniej nie zwróciłem uwagi jak np. częste wieszanie się systemu nawet w czasie aktywnej pracy podczas użytkowania DES (system oszczędzania energii) oraz niemożliwość ustawienia wybranych profili w tym że DESie (po wymaganym resecie komputer nie stawał , pomagało dopiero resetowanie ustawień BIOS) ;(

 

według opinii wielu znajomych płyta jest ewidentnie felerna i powinienem ponownie ją reklamować tyle że nie zabardzo mam czas na takie rozwiązanie i jak pomyślę że znowu przez przeszło miesiąc jak ostatnim razem nie będę miał dostępu do środka pracy zastanawiam się czy lepiej nie kupić na przeczekanie czegoś zastępczego a w między czasie nie żądać od producenta naprawy lub wymiany płyty na inny egzemplarz choć obawiam się że może dojść do sytuacji że ponownie jakiś głuchy pracownik (cewki) odpisze że wszystko jest w jak najlepszym porządku i żebym się nie przejmował ;(

 

w każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki problem albo wątpliwość tj. płyta GA-X58A-UD7 v2.0 dysk SATA 3 Caviar Black FAEX 1TB.

 

czy ja ten dysk mam dobrze podłączony i wszystko w biosie dobrze ustawione

 

dysk podpięty do(Marvell 88SE9128 SATA 6Gb/s Controller)

 

w biosie mam tak ustawione ale jak chce wejść w opcje RAID to pisze ze dysk pracuje w IDE trochę dziwne

 

powyżej opcje ustawiłem na AHCI żeby mieć NCQ

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumie że do RAID trzeba mieć 2 dyski najlepiej takie samie itp...

 

ale chodzi mi o fakt czy dysk podpięty na takich ustawieniach działa w AHCI czy IDE ?

 

bo mam ustawione AHCI a tu pisze ze HDD działa w trybie IDE

 

bios mam ostatni FC ale na Fc7 mogłem przyjąć do menu RAID i był widziany jeden dysk a teraz się już nie da...

Edytowane przez seku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak też mam zamiar zrobić ale czasu brak.

 

trochę nie rozumie tego bo np. jeśli uaktywni się AHCI w ICH czy z eSATA czy GSATA to pojawia się dodatkowe menu po biosie.

 

a pod Marvell nic takiego nie ma i zastanawiam się czy AHCI pod tym 6G działa.

 

 

nie jestem ekspertem w OC i wiem ze i7 ma Turbo Boost i że moja 950 z 3,06ghz sama się podkręca do 3,2ghz ale skąd takie wyniki na tym mi pokazuje ?

Dołączona grafika

Edytowane przez seku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-031038.htm

 

wgrałem bios FB i jest tak samo te same komunikaty.

 

byłem dziś u znajomego który ma identyczny sprzęt lecz kupił 2x HDD i zrobiliśmy RAID0 najlepsze jest to że wszystko działa ale wejść do konfiguracji się nie da bo pokazuje taki sam komunikat co u mnie. Dziwne oby szybko wyszedł nowy bios i to poprawił.

Edytowane przez seku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem trochę czasu i postanowiłem sprawdzić co jest nie tak z moim kontrolerem Marvel sata 3.0

 

tak jak wcześniej pisałem zaczął się problem możliwości wejścia do biosu kontrolera Marvel sprawdziłem wszystkie biosy FB,FC, i bety FC6 i FC7 i jedyny bios na którym da się wejść do pierwszy FA i uaktywnić tryb AHCI

Dołączona grafika

Dołączona grafika

po przestawieniu na AHCI system W7 się nie odpala... widocznie nie ma sterownika i czeka mnie reinstalka

 

darować sobie te kombinacje i podpiąć dysk do ICH10R ? i wgrać ostatni bios FC ?

Dołączona grafika

aktualnie dysk mam pod ICH10R i w HD Tune pokazuje dziwne wartości że wspiera tylko UDMA Mode 6 a aktywne jest 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem dzięki

 

tego biosu nie da się pobrać w tym momencie...

 

pojawił się nowy problem tj. obecnie mam wgrany bios FC dysk podpoiłem do kontrolera Intel ustawiłem na AHCI i zainstalowałem Win 7 Home Premium 64bit

 

po czym zabrałem się do instalowania sterowników wpierw

Intel INF installation 9.1.2.1007 1.19 MB 2010/04/29

Intel SATA RAID Driver 10.1.0.1008 9.21 MB 2010/12/21

 

po czym restart W7 się nie odpala... tj. widzę logo jak się ładuje w nieskończoność czekam już 15min. i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko 1 dysk

próbowałem ostatnia dobra konfiguracja itp. awaryjny. nie odpala się

 

jedynie dało się tak ze przywróciłem system do momentu jak zainstalowałem ten sterownik to działa w sensie system startuje.

 

po co go instaluje? hmmm a do AHCI nie trzeba go ?

 

możesz pobrać ten bios FD1 ? ciekawi mnie czy poprawiono błąd z kontrolerem Marvela

Edytowane przez seku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm starsze biosy da się pobrać tylko FD1 się nie da :-)

 

robi się reinstalacja zainstaluje tylko INF. chyba u mnie jest jakiś konflikt bo potem Win się nie chce botować :-/

 

czytałem tam że gość wgrywał nowy bios do samego kontrolera Marvel ale to tez nic nie dało... póki co Marvel dostał Disable

 

 

 

EDIT:

 

teraz to już nic nie zainstaluje... nie wykrywa mi dysku... tj. dysk podpięty pod INtel ICH10r w trybie IDE działa wykrywa dysk. ale jak przestawię na AHCI to w tym momencie zawiesza się podczas detekcji dysku... próbowałem na 3 biosach i to samo.

Edytowane przez seku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości spytam, skoro wchodzi p67 na rynek - za 2 miesiace po problemach, i jest wydajnieszy po co wychodzą jeszcze płyty pod 1366? Gdyz miałęm kupić P67 jednakże wsztstko zostało anulowane... I teraz moje pytanie? Czy opłaca sie jeszcze kupić X56 czy raczej poczekać na p67? Te 2 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem się naprawił dało się pobrać FD1 i z biosa da się wejść do konsoli Marvela.

tak samo problem zniknął z wykrywaniem mojego dysku w trybie AHCI pod ICH10R

 

Elninio

 

wszystko zależy ile masz $ czy i7 SB i P67 jest wydajniejsze od i7 LGA 1366. mi ciężko powiedzieć bo nie mam możliwości porównania na moich ustawieniach czy wszystko na Stock i proc chłodzony pasywnie.

 

moim zdaniem warto dalej kupować X58 :) i zawsze będziesz mógł mieć więcej ramu a dziś 4gb w jednej kości się nie bardzo opłaca cenowo kupować

co do wydajność Dual chanel nad Triple nie dyskutuje bo zdania są podzielone.

 

jacekcz

albo się mi wydaje albo nowy bios sporo zmienił

aktualnie na Marvell

Dołączona grafika

Intel ICH10R

Dołączona grafika

dysk jak w sig.

Edytowane przez seku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz to już nic nie zainstaluje... nie wykrywa mi dysku... tj. dysk podpięty pod INtel ICH10r w trybie IDE działa wykrywa dysk. ale jak przestawię na AHCI to w tym momencie zawiesza się podczas detekcji dysku... próbowałem na 3 biosach i to samo.

 

Chyba płyta ma problemy z twoim dyskiem.

próbwoałeś podłączyć do GIGABYTE SATA2?

GSATA2_9

GSATA2_8

 

EDIT:

OK, skoro działa

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elninio

 

wszystko zależy ile masz $ czy i7 SB i P67 jest wydajniejsze od i7 LGA 1366. mi ciężko powiedzieć bo nie mam możliwości porównania na moich ustawieniach czy wszystko na Stock i proc chłodzony pasywnie.

 

moim zdaniem warto dalej kupować X58 :) i zawsze będziesz mógł mieć więcej ramu a dziś 4gb w jednej kości się nie bardzo opłaca cenowo kupować

co do wydajność Dual chanel nad Triple nie dyskutuje bo zdania są podzielone.

 

 

2x4GB Goodram kosztuje około 240zł DDR3 1333 = jak wiemy taktowanie nie ma znaczenia wielkiego pod nowe i7.

Cena zestawu na x57 wyszła mnie więcej o 200zł bo 2GBx3 kosztuje wiecej.

 

Tak że X58 wypada drożej. Nizsze temp panują na SB więc wentyl na 300RPM mysle ze bedzie chodził tak jak teraz...

Edytowane przez Elninio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...