Skocz do zawartości
GDATA

G Data : Alerty Bezpieczeństwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników

 

W sieci pojawił się nowy spyware, fałszujący strony logowania do kont w mbanku. Jest wyjątkowo niebezpieczny, ostrzegają eksperci G DATA Software: w trakcie wykradania przez program informacji w oknie przeglądarki przez cały czas widnieje oficjalny adres strony banku, łatwo oszukując użytkownika, ponadto aplikacja instaluje fałszywego antywirusa.

 

 

Złośliwy program podszywa się pod kodek o nazwie pliku setup_12_777…exe. Po zainstalowaniu atakuje użytkownika podczas logowania do konta w mbanku ( screenshot 1 ) – po zalogowaniu pojawia się okno alarmu bezpieczeństwa i prośba o powtórne zalogowanie ( screenshot 2 ).

 

Po kliknięciu „zaloguj ponownie”, pojawia się okno do podania pięciu haseł jednorazowych oraz okno zalecające instalację rzekomego programu antywirusowego – Pro Antispyware 2009 ( screenshot 3 ) .

Po kliknięciu opcji „akceptuj” w przeglądarce wyskakuje monit o fikcyjnych zagrożeniach ( screenshot 4 ) oraz okno z zaleceniem ściągnięcia „krytycznego” update’u ( screenshot 5 ) , ( screenshot 6 ). W rzeczywistości program uzyskuje dostęp do danych zapisanych na dysku twardym i ściąga kolejne złośliwe aplikacje.

 

 

Nie jest to jedyny sposób zmuszania przez program do instalacji fałszywego antywirusa. Po uruchomieniu kodek-spyware łączy się z zagranicznymi serwerami ( image 3 ) , ( image 4,) i instaluje Pro Antispyware 2009 ( image 5 ), ( image 6 ).

Program generuje monit z informacją o krytycznych fikcyjnych zagrożeniach ( image 6 ), ( image 7 ), po czym występuje z propozycją zakupu licencji na pełną wersję za stosowną opłatą ( image 8 ), ( image 9 ). W rzeczywistości aplikacja ściąga kolejne wirusy oraz atakuje bankowość internetową.

 

 

Jak się chronić?

Programy antywirusowe blokują działania Pro Antispyware 2009. Jednak w przypadku ich braku lub wyłączenia stosownych opcji warto pamiętać, jak należy się bronić w przypadku ataku spyware.

Po pierwsze – należy uważnie instalować kodeki i aktualizacje – coraz częściej pliki z nieoficjalnych źródeł okazują się malwarem.

 

 

Warto pamiętać, iż żaden system bankowości internetowej nie wymaga od nas podawania 5 haseł jednorazowych jednocześnie w celu zalogowania bądź weryfikacji użytkownika. Jeżeli do takiej sytuacji dojdzie, a w oknie adresu w przeglądarce będzie widoczny ten oficjalny trzeba zachować ostrożność – nie wpisywać żadnych danych, uruchomić program antywirusowy oraz ewentualnie skontaktować się z bankiem.

 

 

W przypadku instalacji podejrzanego antywirusa nie należy uiszczać żadnych opłat za rzekome licencje czy update’y – oryginalne programy nie instalują się znienacka i nie szantażują użytkowników alarmującymi monitami. Nie należy również instalować żadnych aplikacji zalecanych przez program nieznanego pochodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś Kaspersky nie reklamuje się na forach... piszą na swojej oficjalnej stronie i portale same zamieszczają ich raporty itp :/

yyyy, nie wiem, czy wam to przeszkadza czy co?

 

Akurat jestem pewien, że dla wielu osób ta informacja będzie bardzo przydatna- a nie wszyscy regulanie wchodza na stronę GDATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...