Skocz do zawartości
mekintosz

Striker Extreme

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiona od XA, dzisiaj dotarla - mobo jest bardzo fajne, ale mam jeden problem. Otoz czego mam sie sluchac - biosu, czy cpu-z/everesta/ itd. w sprawie napiec ? Jesli w biosie ustawie 1.4V (sporo) to CPU-Z pokazuje mi 1.33V (pod obciazeniem tak samo - pencil mod jest bardzo skuteczny). Bo jak dojdzie 120 ultra extreme chce troche procka pozylowac, ale boje sie ze dam za duze napiecie.

 

Wszystkie ww. programy pokazuja napiecia takie jak cpu-z, natomiast HW monitor daje dane z dwoch czujnikow - z jednego tak jak inne aplikacje, a z drugiego bez wzgledu co ustawie 1.47V (nie chce mi sie w to wierzyc :D).

 

Mam tez poboczne pytanie - zalozylem Karakorum do czasu przyjscia TR, tak jak zawsze, lecz temperaturki pod orthosem small FFTs sa wyjatkowo wysokie - pare sekund obciazenia i po 70'C ! rozumiem ze pasta niewygrzana, ale takich ekstremalnych nigdy nie mialem (procek podkrecony na 4GHz @ 1.296V). Wczesniej przy 3.82GHz @ 1.38V dochodzily do 62'C. W idle prawie 50'C (48'C). Czy zle zamontowalem chlodzenie czy rzeczywiscie plyta podaje wyzsze napiecia i dlatego grzeje proca ?

 

/EDIT

 

Asus PC Probe pokazuje tak jak ustawione w biosie.

Edytowane przez mekintosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu wychodzi na to że płytka ma droopa na poziomie 0,07v. Czyli jak ustawisz w biosie powiedzmy 1,5v to teoretycznie w realu pod obciążeniem będziesz miał 1,43v. Ale ile będzie naprawdę to musiałbyś miernikiem sprawdzić bo jak widzisz programy różnie pokazują. Kieruj się raczej CPU-Z (najnowszym) lub Asus PC Probe. Być może masz włączone też coś w stylu LoadLine Calibration czyli niwelacja droopa, taki patent Asusa, czasem jednak jest nieskuteczny, jeśli masz go włączonego to daj na DISBALED.

 

Mam tez poboczne pytanie - zalozylem Karakorum do czasu przyjscia TR, tak jak zawsze, lecz temperaturki pod orthosem small FFTs sa wyjatkowo wysokie - pare sekund obciazenia i po 70'C ! rozumiem ze pasta niewygrzana, ale takich ekstremalnych nigdy nie mialem (procek podkrecony na 4GHz @ 1.296V). Wczesniej przy 3.82GHz @ 1.38V dochodzily do 62'C. W idle prawie 50'C (48'C). Czy zle zamontowalem chlodzenie czy rzeczywiscie plyta podaje wyzsze napiecia i dlatego grzeje proca ?

Jaki to procek? E8400/E8200? Jeśli tak to może mieć walniętą czujke albo mobo pokazuje głupoty co do temperatury bo nie możliwe żeby na mniejszym napięciu były wyższe tempy. Próbowałeś na innym biosie? Jak masz ustawione Karakorum i jaki przewiew w budzie? Temperatury sczytuj najnowszym CoreTemp lub RealTemp. Mam rozumieć że to ten sam procek ale widze że kręci się całkiem inaczej...bo najpierw 3,8ghz@1,38v a nagle teraz 4 ghz@1,296v? jak to jest. Wytłumacz dokładniej.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc to E3110. Obecne 4GHz to 1,296V wg. CPU-Z i 1,36V wg. biosu (i PC Probe). Budy nie ma (wszystko narazie na biurku gole). Zadnej opcji w stylu ladline calibration nie znalazlem. Chodzi mi tylko o to czego sie sluchac - Probe'a czy CPU-Z. Nie chce usmazyc procka.

Zrobilem tez maly test :

 

1) wczesniej mialem 3.6GHz @ 1.268V (i nizej nie szlo) teraz kiedy ustawilem 1.25Vw biosie, zpu-z pokazalo ok. 1.15V i komp byl stabilny - czyzby mobo az tak lepsze czy jednak bios jest bardziej wiarygodny.

 

2)Z kolei sprzeczne do tego jest ze proc u XA na P5E lub pochodnym robil 4GHz przy 1.3V

 

Tak wiec teoria nr. 1 potwierdza wiarygodnosc biosu, teoria nr. 2 wiarygodnosc CPU-Z.

Czego sluchac ? Nie chce upalic proca jelsi bede sie sugerowal wskazaniami CPU-Z (bo np. chcac 1.36V w CPU-Z ustawie ponad 1.4V w biosie, okaze sie ze ten drugi ma racje i procek znacznie skroci swoj zywot...).

 

/EDIT

 

Zauwazylem tez ze wg. CPU-Z w spoczynku sa nizsze volty niz pod obciazeniem (1.28V idle, 1.296V stress).

 

/EDIT2

 

Z chlodzeniem sobie poradzilem (62'C @ 4GHz @ orthos small ffts @ 1.356V bios), zostaja kwestia napiec.

Edytowane przez mekintosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orthosa ?? Mi chodzilo o CPU-Z vs BIOS :)

 

Oczywoscie ze zabawa jest swietna - zbootowac kompa na 4.5GHz przy 1.4V w biosie w stosunku do niemoznosci osiagniecia 4ghz na ep35-ds3 to wielka frajda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...