Skocz do zawartości
ABI-FOX

Zmiana 5v Na 3-4v

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy odpali taki sposób?:

 

Mam problem w lapie po wgraniu nowego biosu, wentylator kręci się cały czas na full obrotów i jest to drażniące, niestety biosu nie da się wgrać poprzedniego, więc wpadłem na pomysł by kupić jakiś rezystor i zwolnić obroty wentylatora.

 

I tu pytanie, czy takim sposobem nie usmażę lapka?

Jaki potrzebny do tego rezystor ?

 

Jeśli napisałem w złym dziale, to proszę o przeniesienie.

 

Laptop Acer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobaw sie z potencjometrem, najlepszy efekt. Skad wiesz czy wiatrak rozkreci sie na 3V? A co do smazenia, to zobacz jakie temperatury osiaga lapek najpierw. Bo jesli mocno sie grzeje to ryzykowne jest obnizanie obrotow. Swoja droga takie zajscie, ze caly czas chodzi na full nie powinno miec miejsca, chocby dlatego, ze na baterii powinien sie wlaczac tryb oszczednosci energii i wiatrak, kiedy proc nie jest nagrzany, powinien tez odpoczywac, nie marnujac energii.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobaw sie z potencjometrem, najlepszy efekt. Skad wiesz czy wiatrak rozkreci sie na 3V? A co do smazenia, to zobacz jakie temperatury osiaga lapek najpierw. Bo jesli mocno sie grzeje to ryzykowne jest obnizanie obrotow. Swoja droga takie zajscie, ze caly czas chodzi na full nie powinno miec miejsca, chocby dlatego, ze na baterii powinien sie wlaczac tryb oszczednosci energii i wiatrak, kiedy proc nie jest nagrzany, powinien tez odpoczywac, nie marnujac energii.

Dzięki za rady, a co do tego wentyla to chodzi stale po wgraniu najnowszego biosu, nie wiem czemu tak jest, dlatego wpadłem na pomysł by obniżyć obroty wentylatora. Poprzednio gdy jeszcze wentylator zwalniał do minimum, to temperatura była ok 50-55*C czyli nie źle - a tak to teraz na full mam 43-48*C czyli nie powinno się nic spalć. I jeszcze kupiłem procka Pentium M i czekam aż go dostane, to zobaczy się jak będzie po zmniejszeniu V na wentylatorze.

 

Edit:

 

Czy taki potencjometr może być ?

http://allegro.pl/item512784647_potencjome...dobra_cena.html

Edytowane przez ABI-FOX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duzy, wez taki do 1kOhm. 10k to ledwo go przekrecisz i wiatrak stanie. Mi 12V wiaraczek stawal przy okolo 670 Ohmow. Wiec moze nawet 0,5k styknie.

 

http://www.allegro.pl/item513567973_potenc...0sztuk_328.html

 

http://www.allegro.pl/item513567715_potenc...0sztuk_321.html

 

Ustawisz go sobie na jakas stala wartosc, sam juz bedziesz musial znalezc optymalna, by wybrac miedzy cisza a temperatura. Tylko dobrze zaizoluj i zabezpiecz, niech nie lata w laptopie. Potem tylko monituj temperatury czy sie nie przegrzewa. Przed 60C mysle, ze rozsadnie byloby sie zatrzymac, choc u mojej eks lapek pracowal w ekstremach powyzej 70 i nie robil problemow, ale radzilbym nie ryzykowac. Jesli jest na gwarancji, to radzilbym przedluzyc kabel wiatraczka, tak zebys ta dorobiona czesc z potencjometrem mogl wypiac i zeby nie bylo sladu ingerencji. Chyba ze samo otwarcie lapka wiaze sie z utrata, w to juz nie wnikam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duzy, wez taki do 1kOhm. 10k to ledwo go przekrecisz i wiatrak stanie. Mi 12V wiaraczek stawal przy okolo 670 Ohmow. Wiec moze nawet 0,5k styknie.

 

http://www.allegro.pl/item513567973_potenc...0sztuk_328.html

 

http://www.allegro.pl/item513567715_potenc...0sztuk_321.html

 

Ustawisz go sobie na jakas stala wartosc, sam juz bedziesz musial znalezc optymalna, by wybrac miedzy cisza a temperatura. Tylko dobrze zaizoluj i zabezpiecz, niech nie lata w laptopie. Potem tylko monituj temperatury czy sie nie przegrzewa. Przed 60C mysle, ze rozsadnie byloby sie zatrzymac, choc u mojej eks lapek pracowal w ekstremach powyzej 70 i nie robil problemow, ale radzilbym nie ryzykowac. Jesli jest na gwarancji, to radzilbym przedluzyc kabel wiatraczka, tak zebys ta dorobiona czesc z potencjometrem mogl wypiac i zeby nie bylo sladu ingerencji. Chyba ze samo otwarcie lapka wiaze sie z utrata, w to juz nie wnikam.

 

Dzięki za linki, laptop już daaaaawno nie jest na gwarancji (lap ma ponad 3,5 roku :D ) więc niema problemu :). To będę testować, ale po sylwku :D . Pozdro.

Edytowane przez ABI-FOX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...