Skocz do zawartości
Unixiks

Skrypty W Unixie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam problem z napisaniem paru skryptów . Napisałem już kilka ale one ogólnie były łatwe.

Proszę o pomoc w napisaniu tych skryptów.

1. Opracuj skrypt który wyświetli w porządku alfabetycznym ponumerowaną

listę osób pracujących w tej chwili na serwerze student (man who, man w).

2. Napisz skrypt, który w odstępach minutowych wyświetla liczbę użytkowników pracujących na serwerze student.

3. Przygotuj skrypt, który znajdzie w katalogu domowym użytkownika podkatalog o zawierający największą ilość danych(man du), wyświetli nazwę i zajmowaną przez ów katalog ilość miejsca na dysku, następnie interaktywnie zapyta użytkownika czy ten życzy sobie aby spakować ten katalog tarem z kompresją.

 

PS. W trzecim napisałem coś takiego ale nie wiem jak zrobić spakowanie:

du | sort -g |tail -2|head -1

Edytowane przez Unixiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po trzecim daj jeszcze | gzip -9f > nazwa_pliku To skompresuje i zapisze do pliku. Bćmoże bez -f się da, ale mi krzyczy, że musi być :)

 

Posortowana lista użytkowników: w -h | sort

Wyświetlanie liczby użytkowników: while [ 1 ] ; do w -h | wc -l ; sleep 60 ; done

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź, ale teraz dopiero zauważyłem ze jeżeli wpisuje cokolwiek w konsoli i to działa, to wpisane w skrypcie nie chce działać , na przykład wklejając tę linię do konsoli : du | sort -g | tail -2 | head -1 otrzymuje nazwę i rozmiar jednego folderu, zaś wklejając tę linię do skryptu i po uruchomieniu go pisze :

head: invalid trailing option --

Try `head --help' for more information.

I tak praktycznie z każdą komendą za wyjątkiem echo :)

Może ktoś się orientuje o co chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię to następująco:

Wpisuję do notatnika kod. Zapisuje pod nazwą skrypt.txt. W konsoli wpisuje chmod a+x sktypt.txt.

I jak wpisuję w konsoli . skrypt.txt pojawia się właśnie ten błąd. Po otworzeniu tego skryptu w edytorze vi nie widzę żadnych innych znaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam aktualnie taki skrypt , jak byś mógł dopisz poprawny kod pakowania wybranego folderu po THEN:

#!/bin/shecho "folder majacy najwiekszy rozmiar:"du | sort -g | tail -2 | head -1echo "Czy chcesz skompresowac ?"read xif [ $x = "tak" ]; then			( i tutaj ten kod powinien się znaleźć )			 ; fi
Edytowane przez Unixiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...