Skocz do zawartości
Walker3d

Acer Aspire 5100

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jest źle :/

 

Od dwóch lat posiadam i bezproblemowo używam laptopa takiego jak w tytule , aż do dziś .

 

Wszystko było pięknie i działało aż z 1h przed wyjściem do pracy nagle komp nagle zaczął strasznie mulic . Nie zwróciła na to szczególnie uwagi , ponieważ faktycznie miałem mnóstwo aplikacji pootwieranych i może faktycznie troche go przeciążyłem a że i tak musiałem wychodzic do pracy wiec po prostu zamknąłem system (trwało to z 10 min jak zwykle około 1 min)

 

Po powrocie do domu i odpaleniu kompa system zachowywał się tak jakby wisiał , wogóle nie było słychac mielenia dyskiem jednak dioda kontrolna od HDD świeciła się swiatłem ciągłym . Po jakiś 10-15 min system się odpalił , jednak jakiekolwiem używanie go mija się z celem ponieważ wszystko trwa strasznie długo . Od razu pomyślałem o miejscu na C:\ jednak miałem 1,5GB wolnego z 20 GB partycji przeznaczonej na system . Zazwyczaj to w zupełnosci wystarczało ponieważ wielkośc pliku stronicowego mam ustawioną recznie na niezmienną wartośc , także on się nie powiększa . Mimo Wszystko zacząłem kopiowac pliki z C:\ na inne partycje celem zwolnienia miejsca . I tu kolejny zonk , kopiowanie 300 MB zajmuje ~ 20 min !!! to samo przy przenoszeniu . Robiłem to też z innego powodu , aby sprawdzic czy nie ma błedów odczytu-zapisu na partycjach - wszystko wydaje się ok .

 

Pousuwałem mnóstwo aplikacji których i tak nie używałem albo sporadycznie i wyczyściłem pliki typu Temp , w katalogach windows i Firefox .

Dodatkowo ściągnałem jakiś program do czyszczenia rejestru z chip.pl , ale po uruchomieniu i wykasowaniu jakiś 400 wpisów usunąłem go i dlatego nie wiem jak się nazywał :P

 

Wszystkie te działania dały mi następne 4GB wolnej przestrzeni na C:\ jednak bez zmian

 

Używam Xp Pro Sp2 od jakiś 2 lat i musze się przyznac że przez ostatnie pół roku nieźle w nim naśmieciłem jednak nigdy nie miałem problemów z tą edycją , aż do dziś , a nie jestem osobą która psuje nagminnie windowsy .

 

Prazde mówiąc to nie mam pojecia czy to wina Systemu ponieważ nie instalowałęm dziś niczego co mogłoby w jakimś stopniu zagrozic systemowi .

 

Chciałem przeprowadzic scan antywirusem jednak po godzinnym działaniu w trybie standard sprawdził zaledwie 40 % (norma ~20 min na gruntowny scan 20 GB partycji) Scan Disc również okazał się porażką ponieważ po 7 min przeprowadził 1% , za defragmenta nawet się nie brałem .

 

Sam nie wiem co jeszcze można zrobic i co może byc tego przyczyną a wiec zwracam się o jakiekolwiek rady (tylko na temat) bądz sugestje , co jeszcze można zrobic albo czym przetestowac kompa aby dowiedziec się co jest przyczyną tak powolnego działania dysku ?

 

Pozdrawiam Walker3d

Edytowane przez Walker3d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz czy dysk nie przeszedl czasami w tryb PIO zamiast UDMA, to moglo spowodowac takie spowolnienie systemu. Oczywiscie mozesz to sprawdzic w menadzerze urzadzen, dajac 'wlasciwosci' na kontrolerze IDE

Edytowane przez gollumek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok faktycznie dysk pracuje w trybie PIO , jednak jak to bywa w większości laptopów BIOS jest strasznie ubogi i ogranicza się to ustawiania haseł oraz do zarządzania kolejnością bootowania poszczególnych urządzeń niż do zmian czagokolwiek . Mój BIOS nie jest od tego wyjątkiem .

 

Pod kontrolą Windowsa również nic nie moge zrobic ponieważ domyślne ustawienie to Auto ( a może on zawsze pracował w tym trybie i wcześnie mu to nie przeszkadzało a przyczyna tkwi w czym innym ? )

 

Wrzucam screenshota

 

Ok , już mam !!!

Faktycznie nie mogłem niczego zmienic w ustawieniach ale w imie zasady że jeżeli nie da się czegoś zmienic usuń to , wywliłem cały Podstawowy kanał IDE . Po prostu prawoklik a potem odinstaluj . Oczywiście przed tym krokiem pobrałem ze strony producenta sterowniki do kompa , jednak okazały się one zbędne . Po odinstalowaniu restarcik , i już normalnie zaczął pracowac . Potem jeszcze jedno uruchomienie i już nie widac różnicy .

 

Obecnie system sam przypisał mi Ultra DMA

 

gollumek - dzięki za naprowadzenie mnie na właściwy trop ;)

 

A no i dowód jak to powinno wyglądac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...