Skocz do zawartości
maciek_p

HDD-WC-Cooling

Rekomendowane odpowiedzi

ja olalem gwarancje i odewalem z gory nalepke - zreszta i tak juz teraz jest po - bloczek kupilem w miko i przymocowalem lepcem owijajac dysk a potem zapakowalem go w gombke zeby nie chalasowal temp jak przy dysku chlodzonym wiatraczkiem a owiele ciszej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też robie sobie WB na HDD taki składający się z dwóch blaszek i przylutowanych do nich dwoch rurek fi 10 i to styknie no i oczywiście pianka do tego i mata bitumiczna. Będzie cicho jak makiem zasiał.

 

Powiem ci tyle że w akademiku był u nas w serwerze dysk baracuda 4 i padł po roku, chodząc non stop z przegrzania.

Kuwa dlaczego ja nie zajołem sie chłodzeniem tego kompa.

 

Thats all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baracuda 4 i padł po roku, chodząc non stop  z przegrzania.

Ja miałem dwie sztuki Seagate Medalist 3210 3,5 Gb jeden w miare przewienej obudowie do dzisiaj chodzi z zainstalowanym Linux'em a ten drugi , który kisił się w kieszonce bez wiatraka zdechł :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baracuda 4 i padł po roku, chodząc non stop  z przegrzania.

Ja miałem dwie sztuki Seagate Medalist 3210 3,5 Gb jeden w miare przewienej obudowie do dzisiaj chodzi z zainstalowanym Linux'em a ten drugi , który kisił się w kieszonce bez wiatraka zdechł :cry:
Tylko że ten Barak w serwerze nie był w żadnej kieszeni. Ale serwer to powinien być lux wentylowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baracuda 4 i padł po roku, chodząc non stop  z przegrzania.

Ja miałem dwie sztuki Seagate Medalist 3210 3,5 Gb jeden w miare przewienej obudowie do dzisiaj chodzi z zainstalowanym Linux'em a ten drugi , który kisił się w kieszonce bez wiatraka zdechł :cry:
Tylko że ten Barak w serwerze nie był w żadnej kieszeni. Ale serwer to powinien być lux wentylowany.
Nie no nic nie mowe , tylko chodzi mi o to ze dysk nie chldzony to zdechly dysk Hmm... a co do lux chłodzenia to kiedyś tylko servery miały jako takie chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baracuda 4 i padł po roku, chodząc non stop  z przegrzania.

Ja miałem dwie sztuki Seagate Medalist 3210 3,5 Gb jeden w miare przewienej obudowie do dzisiaj chodzi z zainstalowanym Linux'em a ten drugi , który kisił się w kieszonce bez wiatraka zdechł :cry:
Tylko że ten Barak w serwerze nie był w żadnej kieszeni. Ale serwer to powinien być lux wentylowany.
Nie no nic nie mowe , tylko chodzi mi o to ze dysk nie chldzony to zdechly dysk Hmm... a co do lux chłodzenia to kiedyś tylko servery miały jako takie chłodzenie.

 

To widać że nikt nie dbal za bardzo o ten serwer że dysk się przegrzewał ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare dyski nie wydzielają tyle ciepła co te najnowsze 7200 obrotów i 8Mb cache. Mam takie dwie czterdziestki WD i w zimie mogłem zrezygnować z kaloryfera. Te dyski są niedoskonałe, powinny w zestawie mieć jakieś wiatraki. Ciekawe jak grzeją się te z ATA133 i SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja barakuda pracowała w gąbce ponad rok - temp. 65 stopni... a teraz zrobiłem jej chlodzenie wc - do boków przykręcone dwie blaszki miedziane z przylutowanymi rurkami fi 12 - jeszce i tak mam 2 lata gwarancji :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś zauważył na mojej BIV (nie grzeje się zbytnio) mały sens się męczyć, ale poprzedni IBM był nie do dotknięcia (parzył) i gdybym go dalej urzywał to chyba warto pomęczyś się z blokiem.

BTW nie uwarzacie to za TROCHĘ dziwne, że dysk pracujący przy standardowych (fabrycznych) parametrach może się przegrzać. Przecież coś takiego nie powinno trafić do produkcji :evil: . Dyski podkręcone to już inna bajka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracajac do tematu, a konkretnie do konstrukcji bloku na hdd.

 

widzialem 2 rodzaje kostrukcji:

1. bloki po bokach dysku

2. blok od gory na cala powierzchnie

 

i sie zastanawiam nad tym bo tak

 

moj maxtor ma tak zrobione boki ze przy miejscach na srubki jest bardziej wybrzuszona obudowa od niego niz w innych miejscach (nie wiem jak to powiedziec) chodzi o to ze kontakt z takim blokiem jest w mniej niz 10 procentach boku.

 

trzeba sie zastanowic co tak na prawde sie grzeje. skad rozchodzi sie cieplo. chyba nie grzeje sie elektronika tylko od lozyska. moze zapodac maly blok tylko w miejscu gdzie jest silniczek i lozysko. pytanie tylko czy od gory tam gdzie jest naklejka czy od dolu.

co o tym sadzicie.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te "boki" HDD , dzialaja jak radiatory , odbieraja cieplo z dysku - odprowadzaja je na scianki "koszyka" do ktorych hdd jest przykrecony. Co do bloku hdd 2 czesciowego - umieszczonego po bokach ; myslalem o tym , ale cena samej miedzi wynioslaby ok 55zł;/ Dokladny plan jest .. kasy nie ma ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...