Skocz do zawartości
Poul

Podkrecanie Celka T 1200 Mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam Celka Tualatin 1,2 i chcialbym go skrecic na 1,6.

Moja plyta glowna to ASUS TUSL2-C, pamieci 512 MB firmy Kingston (ustawione na CL3), celek jest z serii SL656, napiecie ustawione na 1,68 i kiedy wrzucam w BIOSie 1600 Mhz i resetuje kompa to system wgrywa sie bezproblemowo. Po wgraniu systemu mozna sie "bawic" przez ok 10-15 minut, po czym wylatuje ekran STOP (odpowiednik blue screena).

Myslalem, ze moze mam cos zle ustawione w BIOSie, bo w tutajszym archiwum znalazlem posta, w ktorym ktos napisal, ze SL656 to dobra seria tualatinow.

Juz powoli koncza mi sie pomysly - nie wiem co z moim kompem jest nie tak (szczegolnie, ze sukces jest tak blisko - komp sie normalnie odpala - dopiero po jakims czasie wyskakuje BS).

Obecnie komp chodzi na 1500 Mhz (w 100% stabilnie, bez zadnych BSow moge go skrecic na troche ponad 1550 Mhz).

Czy macie jakies pomysly jak z tego celka wycisnac 1600 Mhz ?? Czym te BSy sa spowodowane (przeciez pamiec mam dobra) ??

 

acha - zapomnialem dodac, ze temperatura procesora (1600 mhz przy napieciu 1,68V) wynosi 46 stopni, Przy zwyklym napieciu (1,5V) max osiagam 43 stopnie (roznica jest nieduza)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc tak możesz dać jeszcze wyższe vcore (ale trochę) no przyczyną może też być mimo wszystko zbyt wysoka temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie testuje sobie ten 1,68 V. Tzn dalem napiecie 1,68V zostawiajac 1500 Mhz. Komp lazi juz ponad pol godziny, temperatura procesora to 45 stopni i komp lazi super stabilnie. 0 problemow. Dlatego wydaje mi sie, ze to jednak nie jest wina temperatury (ide go jeszcze troche pomeczyc jakimis testami na tym napieciu :D).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przed chwila procesor przeszedl kolejny "morderczy" test 3d marka 2001 i dalej chodzi stabilnie. Procesor temperature osiagnal rzedu 46 stopni (wiec taka sama jak nie obciazony 1600 mhz). Problem temperatury wg mnie odpada. Wczesniej mialem WC i temperatura utrzymywala sie na poziomie 40 stopni i wtedy ten procesor tez jako 1600 nie chodzil (podobne objawy).

Najdziwniejsze jest to, ze zaraz po wgraniu systemu moge odpalac na 1600 Mhz benchmarki i wyniki wychodza, a system sie "wypluwa" dopiero po kilkunastu minutach.

Wczesniej myslalem, ze to po prostu wina serii procesora (albo RAMow), ale dzisiaj w Waszym archiwum wyszukalem info o tym, ze jedna z osob skrecila ta serie na 1704 Mhz. W tej chwili posiadam tez Kingstony, ktore raczej sa dobrymi pamieciami (:D) i 100% obsluguja 133 Mhz szyne. Dlatego ja to juz powoli przestaje rozumiec :cry:

Moze mam cos zle w BIOSie ustawione ?? Moze jakas zworke na plycie trzeba przestawic ?? Brakuje mi juz pomyslow :(

 

 

 

edit

Znowu sie troche nim pobawilem i jak w WinXP wystepuja te BSy to w WinMe wyglada to troche inaczej, a mianowicie:

kiedy robie normalne rzeczy (wchodze na jakies stronki, wlaczam GG i.t.d.) to czestwo wystapuje blad, ze program wykonal nieprawidlowa operacje i nastapi jego zamkniecie. Tak dzieje sie co chwila, ale BSy nie wystepuja (a przynajmniej ja nie zauwazylem). Zauwazylem tez, ze to jednak moze byc problem temperatury, bo przy wiatraku podkreconym na 7000 obrotow takie rzeczy zdarzaja sie znacznie rzadzej (wtedy temperature mam 45 stopni, czyli dokladnie taka sama jak przy 1500 Mhz i napieciu 1,68V). jednak jak przy szynie 125 takich bledow nei ma wcale to przy 133 tych bledow jest pelno. Czyzby jednak temperatura ???

Moze ma ktos podobne doswiadczenia i moglby sie z nimi podzielic ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: jeśli proc chodzi na 1,5 przy temp 46 to nie znaczy że ta temp. będzie odpowiednia dla proca 1,6.

Na soim przykładzie: zapomniałem włączyć wentyla na procu i sie troszkę zagrzał (90) ale chodził stabilnie, po tym jak go podkręciłem to przy 70 się wywalał. Więc jeśli możesz zbić jakoś temperaturę to ją zbij i to jak najbardziej.

Napięcie. Czym szybciej proc chodzi tym większego napięcia potrzebuje. Tyle że podniesienie napięcie zwiększa w kwadracie wydzielanie ciepła, więc nie koniecznie podnosząc napięcie proc będzie stabilnie chodził. Jeśli jednak zapewnisz mu odpowiednie chłodzenie to napięcie też do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli doszlismy do tego, ze to najprawdopodobniej temperatura ??

Wlaczylem tez ta 1600 na napieciu 1,5 (czyli tym standardowym) i niebieski ekran pojawial sie juz przy wgrywaniu pulpitu :( Ja sam za bardzo nie wiem jakie powinno byc zachowanie systemu jesli jest za male napiecie na procu.

 

Ps. Mi sie juz 3x zdarzylo, ze wlaczylem tego proca (1200@1500) nawet bez zadnego dobrego radiatora (tylko z taka miedziana plytka) !!! System sie wgral, ale chwile pozniej wyszlo do BIOSu i czujniki pokazaly temperature proca - 95 stopni 8O

Proc na szczescie dalej dziala :D Ale stracha mialem niezlego pierwszym razem... jednak co tualatin to tualatin.

 

Ps2. Kowal - nie siedzisz moze czasem na JG ?? czy to tylko zbieznosc ksywek ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze ja dopiero teraz zobaczylem ten watek. Moj ulubiony temat - podkrecanie tulipanow :D

Przyznam na poczatku, ze nawet nie slyszalem o tej serii tulipanow. Jest ich chyba z 7 ale tej SL656 jeszcze nie spotkalem.

 

Natomiast wracajac do problemu to wina przy podkrecaniu kazdego procka jest wszystko co nie wchodzi w ustawienia nominalne. Poczawszy od FSB poprzez temp, na napieciu skonczywszy. Testowalem mojego procka na napieciu 1.7V i podkreconym do 1.5Ghz i wentyl na minimum obrotow. Temp siegala rzedu 50`C i komp byl stabilny jak skala. Ale teraz jak przyszlo cieplo zaczal mi sie wykrzaczac na 1.6Ghz przy temp. juz okolo 45`C. Wczesniej w zime mialem okolo 42`C i byl stabilny jak skala. Wiec temp. FSB i napiecie to wszystko razem ma wplyw na stabilnosc tego procka. Bo z jednej strony wykluczylem temp. przy 1.5Ghz, a z drugiej strony na 1.6Ghz juz 45`C przeszkadza :/

Jeszcze jedna przyczyna niestabilnosci systemu moze byc przegrzewajacy sie mostek polnocny. Niestety u mnie to sie nie potwierdzilo. Zalozylem wiatrak na niego ale nadal jak wyskoczy 45-47`C to system sie zawiesza (nie mam BS tylko po prostu komp przestaje reagowac - mycha nie dziala).

I wiem na 100%, ze gdybym mial WC i temp. w okolicach 40`C to chodzilby spokojnie na 1.65mhz bo juz chodzil mi spokojnie w zimie na 1.62Ghz przy napieciu 1.7V.

Jest jeszcze jedno wyjscie z sytuacji. Mozna zrobic moda napiecia na procesorze i podniesc napiecie o 0.2V (czyli w sumie mozna dzwignac napiecie az do 1.9V). Sam sie do tego przymierzam. Jest to bardzo prosta operacja. Mialem ja na poprzednim celku (bo teraz mam nowego z lepszej serii - tamten nie chcial chodzic nawet na 1.52Ghz).

Jeszcze taka ciekawostka. W zime wystawilem kompa do okna przy mrozie -10 i odpalil sie system na 1.7Ghz ale zaraz sie zawiesil.

Wiec gdybym jeszcze zapodal peltiera z WC to spokojnie mialbym 1.7Ghz.

I jeszcze zapraszam Cie do mojego watku o moim procku :P

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=227...hlight=tualatin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO to nie temperatura tylko napiecie, U mnie temp. dochodzi czasem do 52 stopni bez jakiegokolwiek wpływu na stabilnosc. Zwieksz napiecie łacząc odpow. nozki procka - to dodatkowe 0,2V. Operacja jest bezpieczna, nie musisz nic lutowac, zresztą masz tu linka: http://twojepc.pl/artykuly1.php?id=st6_napiecie

Artykuł coprawda jest o AbicieSt6 ale na Asusie zadziala na 100% tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natchniony tym watkiem zrobilem vmoda. Napiecie niby mialo sie dzwignac o 0.2V ale u mnie da sie tylko dzwignac do 1.8V. Nie wiem dlaczego.

Wczesniej nie byl stabilny na 1.6Ghz przy napieciu 1.7V przez ta pogode. Za goraco.

Teraz podnioslem dzieki modowi do 1.725V i narazie smiga bez zwiechy. Ale temp. bardzo wysoka 51-53`C :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaeres mam pytanie czy połączenie VID1 i VID2 w celu podniesienia napięcia zadziała tylko na Abicie ST6R?czy do vmoda z http://www.blargoc.co.uk/guides/tualatinoc/ połączenie można zrobić termopokx-em czy lepiej użyć lakieru srebnego do łączenia ścieżek w szybach samochodowych?robił ktoś vmoda z tej stronki???zna ktoś numer pdf ze specyfikacją tualatina(wysokość pancerzyka napięcia na pinach i takie tam) bo nieumie znaleść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwa piny beda odpowiedzialne za napiecie wyzsze o 0.2V nie zaleznie na jakiej plycie bedzie ten celek zasuwal.

A polaczenie mozesz zrobic byle czym co przewodzi prad.

Nie trzeba robic moda plyty bo na kazdej plycie bedzie to inaczej wygladalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakies problemy na tym ASUSie z napieciem procka. Jak daje np 1,8V w BIOSie to napiecie sie wogole nie powieksza (chociaz pisze w windzie, ze jest wyzsze).

Wyczytalem tez w instrukcji plyty, ze nie da sie na niej zmieniac napiecia dla Tualatinow (tzn da sie, ale to nic nie da tak jak to jest w moim wypadku).

 

teraz mam napiecie 1,68 V i nie moge podniesc go wyzej przez ta plyte. Ma ktos jakies pomysly jak zwiekszyc napiecie proca na plycie ASUS TUSL2-C ??

Polaczenie nozek cos dalo :) Komp dziala w miare stabilnie, ale np 3d mark nie chce przeprowadzic testu do konca tylko wychodzi na pulpit. Widac 1,68 V to ciagle za malo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to dziwne bo jak mialem celka tego starego to jego standardowe napiecie wynosilo 1.475V. W Abicie mozna podnosic do 0.15V (co dawalo mi w sumie max 1.625V). Po modzie ( +0.2V) moglem dzwigac do 1.825V. A teraz mam niby wyzsze napiecie standardowe na nowym celku a moge miec max 1.8V 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie v-mod z laczeniem 2 pinow na rogu proca dziala

po v-modzie mam startowe 1.675 i regulacje do 1.825,

procek an wc jedzie i mam przy zalaczonym wentylu 30C a bez wentyla 40C przy 1.675 1.33GHz (nie chce mi sie v-moda zdjemowac czasem sobie krece dla potestowania do 1.5GHz chodzi bez v-moda)

lecz mysle ze chipset troche masz za cieply

moj np moze pracowac na 175fsb ale z temp okolo 6C a z 170 ponizej 20C

wiec mostek ma jakeis znaczenie

a zeby sie ladnie krecil to temp max 40C powinna byc na procu

wrzuc sobie nowy bios naplyte jesli jeszcze nie masz

wyszlifuj radiator i procka docisnij dobrze zrob pozadek i powinien chodzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta wszystko fajnie tylko ja mam płyte Solteka i niewiem jakiego vmoda zrobić czy tego z intel overclocerz.pl czy tego z VID1 i VID2 .Proc chodzi na 124 magistrali przy napięci 1,43vota(Śmieszne napięcie - ale taki odczyt z mobo) i miedzianym radiatorze i wentylu 2300 obr ten 38-39stopni.Myśle że startnie na 1,6 po vmodzie z wc(w traakie budowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobilem tego co jest na overclockers.pl przy modzie tulipana do BX laczysz tylko 2 nozki mur beton dziala etgo drugiego nei sprawdzlaem

ale ten z VID1 i VID2 dziala znakomicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...