Skocz do zawartości
ohuzo

Parę Pytań Odnośnie Chłodzenia Wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym tutaj zadać parę pytań związanych z układami chłodzenia wodą.

Zastanawiam się nad montażem wc do mojego obecnego PC (sygnatura) z tym, że zamierzam wymienić GPU na nowego radka (połowa września?) chyba, że nie będzie nic wydajniejszego to pozostanę przy 4870x2. Druga sprawa - sam nie wiem czy się nie szarpnąć może na i7 więc w grę wchodziła by wymiana całej platformy.

 

Teraz odnośnie samego chłodzenia wodą.

1.Chłodzenie tego typu na pewno musi dzięki czemuś pracować więc pytanie ile Wat więcej dojdzie do obecnego zestawu (pytam dlatego, że właściciel mieszkania coś ostatnio wspominał o dużym zużyciu prądu) no chyba, że pobór prądu się zmniejszy.

2.O ile dobrze wyczytałem bloki na CPU podchodzą do każdego procesora a zapięcia można zmieniać więc kupując teraz blok do e8400 nie będzie później problemu z wykorzystaniem go do np i7 ?

3.Nowe GPU = nowy blok, racja?

4.Jeśli chodzi o chłodnicę to była by mi potrzebna jakaś z możliwością instalacji wentylatorów 3x120mm czy mniejsza była by wystarczająca.

5.Pewne jest, że do obecnej obudowy to się nie zmieści ale czy muszę mieć bigtower czy do jakiejś mniejszej się to zmieści.

6.Ile kilo-gramów może ważyć PC+WC?

 

To tyle na razie.

Z góry dziękuję i czekam na odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Takie chłodzenie działa dzięki pompie. Pompy w zależności od modelu zużywają od 3wat do 20 wat. Pamiętaj , że dochodzą do tego wentylatory , też kilka wat. Nie są to jakieś ogromne wartości więc cena rachunku za prąd też jakoś nie wzrośnie.

2. Zależy jakie bloki. Pewne są kompatybilne z innymi platformami inne nie.

3. Na gpu możesz zamocować fullcover , który jest kompatybilny tylko z tym modelem gpu (sa wyjatki) lub kupić zwykły blok , który jest kompatybilny praktycznie z każdym gpu. Więcej informacji masz w poradniku.

4. Zobacz inne układy i jakie są tam chłodnice i jakie są ich temperatury.

5. Da rade

6. Wc może ważyć max 2kg.

 

7. Zapraszam do lektury poradnika przez zadaniem następnych pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

1. to zależy od użytej pompki ale trzeba liczyć od 10W dla lainga ddc1T do 23W dla D5, wentylatory to też kilka W więcej,

2. niektóre bloki mają uniwersalne zapięcia pasujące na LGA775 i 1366 np EK Supreme LT,

3. w przypadku fullcover - tak, a z tego co wiem to na 4870x2 nadaje się tylko FC... zawsze możesz z grafiką poczekać do zakupu nowej grafy i ją zwodować później,

4. mocno zalecana gruba 3x120, i7 póki co się grzeje, o tym radku nie wspomnę...

5. bigtower jest lepszy ze względu na więcej miejsca ale prawdę mówiąc to do każdej obudowy się zmieści, trzeba mieć tylko pomysł:)

6. ok +5kg, zależnie od użytych części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

1. to zależy od użytej pompki ale trzeba liczyć od 10W dla lainga ddc1T do 23W dla D5, wentylatory to też kilka W więcej,

2. niektóre bloki mają uniwersalne zapięcia pasujące na LGA775 i 1366 np EK Supreme LT,

3. w przypadku fullcover - tak, a z tego co wiem to na 4870x2 nadaje się tylko FC... zawsze możesz z grafiką poczekać do zakupu nowej grafy i ją zwodować później,

4. mocno zalecana gruba 3x120, i7 póki co się grzeje, o tym radku nie wspomnę...

5. bigtower jest lepszy ze względu na więcej miejsca ale prawdę mówiąc to do każdej obudowy się zmieści, trzeba mieć tylko pomysł:)

6. ok +5kg, zależnie od użytych części.

Jak to będzie wyglądało w przypadku późniejszego podłączania gpu do wc?

Trzeba będzie ciąć nowe węże czyli dodatkowe parę złotych poleci. Podczas dokładania GPU będę mógł wykorzystać uprzednio spuszczony płyn (feser) czy trzeba będzie zalać układ nową porcją płynu? Poza tym nie będzie problemu z dodaniem GPU do układu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie masy to mojego 4870 po zwodowaniu odchudziłem chyba w kilogram ;) Boxowe chłodzenie jest strasznie ciężkie w porównaniu do bloczku i paru radiatorków, chłodzenie powietrzne procka też potrafi swoje ważyć i znów wymiana na WC sprzęt odchudza. Ale musisz dodać chłodnice, rezerwuarki, płyn itp. więc masa kompa Ci wzrośnie.

Zużycie prądu niewiele się zmieni, każdy rozsądnie chłodzony komp ma jakieś wentylatory, i tu się niewiele zmienia między AC i WC. Jeżeli mój komp chodził by 24/7 to pomyślał bym o jakimś maluchu naprzykład na ITX-ie (o ile nie potrzebujesz non stop taaaaaaaakiej mocy ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Jeszcze jedno pytanie mam ;)

Mogę prosić o linki do serwisów które przeprowadzają testy np radiatorów (chłodnic) czy coś podobnego? Zastanawiam się właśnie nad chłodnicą do mojego układu tzn myślę o wielkości pozwalającej montaż 3x120mm wentylatorów. Też nurtuje mnie gdzie/kto mógłby wyciąć ładne dziury w obudowie (zdecydowałem się na zakup Lian Li PC-A71B), gdzie kupić pleksę itp. Nigdy się tym nie interesowałem a nie posiadam żadnych narzędzi prócz taniej wiertarki, młotek i komplet śrubokrętów ;)

 

@Qrchak - gdy taaaaakiej mocy nie potrzebuję to skupiam się na katowaniu Atoma w mym netbooooooooooku ;D

Edytowane przez ohuzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nurtuje mnie gdzie/kto mógłby wyciąć ładne dziury w obudowie (zdecydowałem się na zakup Lian Li PC-A71B), gdzie kupić pleksę itp. Nigdy się tym nie interesowałem a nie posiadam żadnych narzędzi prócz taniej wiertarki, młotek i komplet śrubokrętów ;)

u Barusa

GG: 4021160

 

Tutaj masz próbke jego prac: Klik

Jest to niklowanie ale również wycina otwory wodą/laserem.

Edytowane przez MatroX13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...