Skocz do zawartości
Whiskas

Niestabilność

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może zacznę od mojego sprzętu:

DFI LanParty DK X48 T2RS

Ocz 4gB (2x2Gb) CL5 1066MHz

Bequiet 600W

Intel core 2 quad q9550

Mugen II

Radeon HD 4890

Samsung 500Gb

System operacyjny znajdujący się na pace -windows 7 wersja 30 dniowa

 

Mam problem, znowu niestety ;/

Trafiła mi się wersja q9550 która można dociągnąc tylko do 400fsb, ale to chyba nic nie ma do tego.

Chodzi o to że od czasu do czasu nad moim kompem nie można zapanować (blueskreeny, brak stabilności,od czasu do czasu mam zwisa na jakieś 5-10 sek), a ostatnio jak grałem w grida wyskoczył mi czarny ekran w szare paski <_< (wtedy tylko reset pomogł). Gdy odpalam sprzęt, mam tylko 50% szansy że idzie cokolwiek na nim zrobić, ma stabilnośc, ale niestety co drugie uruchomienie kompa to brak stabilności systemu (wszystkie 4 rdzenie wywala po 5 sekundach na primku). Podejrzewam że coś za mało dowoltowałem.

Tu macie zdjęcie voltów z biosu

post-173734-1252009089_thumb.jpg

Tutaj mnie najbardziej ciekawi ustawienie napięciach na ramach. Ustawiłem DRAM voltage control na 1.925 (jeśli to są ramy :lol2: ) a moje ramy wymagają 2.2-2.3V

Natomiast na cpu-z pokazuje mi :

post-173734-1252008719_thumb.jpg

I tu jestem w kropce. Możecie sprawdzić mi czy dobrze napięcia mam ustawione ?? Jeszcze napięciami sie nie bawiłem tylko kumpel mi opowiadał o tym troszke ;/

Edytowane przez Whiskas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mierzysz w fsb ~400 to rozsadne napiecie bedzie między 1.2- 1.3v, oczywiście im mniejsze stabilne napiecie tym lepiej dla procesora, dlatego musisz troche poprobować. Każdy procesor kręci się inaczej i trudno jest dokładnie powiedzieć jaka wartość napięcia jest potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, na razie to pomogło, jak będzie kolejny problem to dam znać ;]

 

Ehhh... jednak to była chwilowa poprawa....jest ciut lepiej nie wyskakuje mi teraz tak często blue skreen, ale wyskakuje <_< , jak na poniższym zdjęciu (zrobionym na szybko)

post-173734-1252232975_thumb.jpg

Zwiększyłem napięcie na CPU VIT Voltage do 1.25V

 

Ale coś mnie męczy... mianowicie chodzi mi o CPU-Z... pokazuje mi że mnożnik na rdzeniu mam 6x, a na biosie mam ustawione 8x

I jeszcze ten numer z napięciem, jak pokazałem zwiększyłem je do 1.25V, a na CPU-Z pokazuje mi że mam 1.1 ;/

Zdjęcie z biosa

post-173734-1252233308_thumb.jpg

A tu ss z CPU-Z

post-173734-1252233349_thumb.jpg

Jak odpaliłem primka, to znowu niestety wywaliło go , ale nie tak jak zawsze że na dzień dobry wszystkie 4 rdzenie, lecz wywaliło od razu jeden, a po 10 minutach kolejne 2, a 5 min poźniej ostatniego.

Jak myślicie co jest nie tak ? Może coś z płytą główną ?? Albo biosem ? Bo ja dopiero liceum zaczynam i nie znam się tak na tym ;/

Chyba że zwiększyłem napięcie nie tam gdzie trzeba ;/

post-173734-1252233133_thumb.jpg

Edytowane przez Whiskas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widze żebyś zwiększył napięcie proca. To co dałes na 1,25v to CPU VTT a to co innego. Napięcie procesora to CPU VID Special ADD i daj to powiedzmy +50mv. Poprostu DFI inaczej to oznaczyło. Musisz najpierw sprawdzić jakie VID ma twój procesor, czyli jego domyślne napięcie, pokaże Ci to np COreTemp i tak np jeśli ma VID 1,18v to po dodaniu 50mv będziesz miał w stressie około 1,23v. Mam nadzieje że jasne. Powinno sie w końcu poprawić bo teraz nie ustawiłeś praktycznie nic. Aha i na pamięci daj w końcu 2,1v.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak... mój błąd ...możliwe że dzięki temu nie mogłem przebić granicy 400FSB <_<

post-173734-1252335602_thumb.png

CPU VID mam 1.1V wg. core temp.... czyli tamto CPU VIT Voltage dać na 1.1V.... a CPU VID specjal add zmienić z auto na tyle żebym miał 1.2 V na procku przynajmniej tak ?? Dobrze zrozumiałem ??

 

Mówiąc krótko.... lipa <_<... zwiększyłem napięcie na procku na początek na 1.2 a potem nawet na 1.3 .... wywaliło prime.... napięcie zwiększyłem na ramach do 2.2 V... to samo... niestety znowu nie wiem co jest ... Możecie coś poradzić znowu... aha i przedtem nie podałem informacji że mam zjechane czujniki temp. na procku... bo w stresie mam 52 43 44 45

Edytowane przez Whiskas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... znowu powróciły blueskreeny i ta cała niestabilność <_< .... gdzie znowu nie mam napięcie dobrze ustawionego?

 

post-173734-1252505197_thumb.jpg

Zwiększyłem napięcie na mostku północnym (chyba że zmienilem napięcie nie tam gdzie trzeba :damage_wall:) i kompiak chodził ładnie.... primka nie wywaliło... jak ciupałem w grida też nic się nie działo.... lecz jak wróciłem ze szkoły i odpaliłem kompa ... blueskreen podczas ładowania windowsa wyskoczył :blink:, odpalam prime to na dzieńdobry wywaliło jeden rdzeń... po jakimś czasie pozostałe 3.... <_<

Możecie powiedzieć mi w czym znowu błąd popełniłem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... zwiększyłem napięcie do 1.35 V i to nic nie pomogło <_<... coś czuje że bd musiał ostro zjechać w dół do 380FSB przynajmniej...

Chyba że bd musiał biosa wgrać ale to coś da?? Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to mówcie ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem... prawdopodobnie procek ma wadę techniczną ... ale to zaraz powiem....

Pomyślałem właśnie że zacznę się bawić od nowa... więc przepinam zworkę, resetuje bios... na pierwszy rzut oka wszystko pięknie i ładnie... musiałem niestety wyłączyć kompa bo miałem małą robote... i co się okazało... gdy włączyłem kompa... wywaliło mi sterownik do grafy... odpalam prime ... i kurde niestety ale po 5 minutach wywaliło 2 rdzenie, a przeciez kurde na procku jest tylko 333 fsb <_<

Jak myślicie... czy będę się musiał męczyć. i ściagać całego mugena co wcale nie jest takie łatwe ? Nie chce mi się za bardzo wygrzebywać procka bo to zajmie mi conajmniej z godzine ;/ Więc może macie jeszcze jakieś pomysły??

Akurat w połowie pisania tego posta jeszcze mi blueskreen wyskoczył :damage_wall:

Edytowane przez Whiskas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli którą opcję :D ??

Tutaj macie skreeny z cpu i voltage

post-173734-1252688731_thumb.jpg

post-173734-1252688833_thumb.jpg

 

 

Ta opcja do wyłączenia trybu oszczędzania to c1e function ??

Aha i niewiem czy to ma coś do rzeczy... ale tego primka na domyślnych raz wywala po 2 minutach... a raz po 2 godzinach <_<

Edytowane przez Whiskas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem wszystkie opcje poza multi-core i jest gorzej jak było <_<

Przedtem blueskreen wyskoczył tylko jak kompiak się prawie wyłączył a teraz już 2 miałem <_<

Masz tu skreena

post-173734-1252690659_thumb.jpg

To zdjęcie zostało zrobione troszke wcześniej... to C1e jest wyłączone

 

Chwile potem:

 

Ehh... pobawiłem się znowu troszkę w ustawieniach CPU... a mianowicie przywróciłem wszystko tak jak było bo ciekawiło mnie jaka jest różnica na primku i o dziwo... komp nie wstał :blink: a mianowicie nie chciało mu się wyjść z ekranu mojej DFI <_< dopiero operacja zworka i przywracanie domyślnych ustawień biosu pomogło <_<... jak myślicie... wymontować procka i dać na gwarancje żeby mi go sprawdzili na innej płycie głównej ??

Edytowane przez Whiskas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam albo fochy/uszkodzenie płyty albo ten procek coś na fatalny krzem trafił i nie chce działać. Jakbyś skombinował inny procek na S775 to przetestuj koniecznie a wcześniej pobaw się różnymi wersjami biosów do DFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh jak by tego było mało.... oddałem procka... potem płyte a na końcu płyte z prockiem... po tygodniu intensywnego sprawdzania powiedzieli mi że wszystko u nich działa idealnie <_<

A ja właśnie złożyłem kompa a tu kurde dalej niestabliności ... <_< jak myślicie co nawala ?? Ramy (ocz reaper 2x2Gb heatpipe) czy zasiłka (bequiet 600W)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...