Skocz do zawartości
shetland

Płyta Główna, Bios, Pamieci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wlasnie przed chwila zarejestrowalem sie tutaj na forum liczac, ze ktos z inteligentnych ludzi pomoze mi odnalezc odpowiedzi na kilka pytan. Z góry prosze o to aby nie odsylac mnie do google bo sie juz troche naszukalem zanim tutaj trafilem, prosze tylko o wyrozumialosc i cierpliwosc jesli taki post juz gdzies tu sie pojawil. Mam kilka pytan bo niestety nie jestem jakis super w temacie kompow ich ustawien itd, a moje(bycmoze proste dla kogos) problemy z kompem mnie irytuja. Pierwsza sprawa.. podam konfig kompa zeby wszystko bylo jak na talerzu:

 

Proc - Core2Duo E4500

MO - MSI P35 Neo2

Pamiec - Kingston HyperX 4GB dual channel 800Mhz

Zasilacz 400w(niestety)

Grafika - GF8800GT 512MB 256bit AlphaDogEdit

System - Windows XP Home SP3

nie wiem co jeszcze jest wazne w tej konfiguracji ale jakby co to jeszcze dopisze.

 

Otoz pierwsze co mnie zmartwilo, postanowilem wgrac nowszy bios, z wersji 1,1 ktora posiadalem do wersji wyzszej, wszystko robilem z poziomu windy za pomoca programu dolaczonego z msi live wgralem najpierw wersje 1,4 potem 1,6 ... do 1,9 ktora mam obecnie i wszystko by bylo ok gdyby nie to ze jak komp sie wlacza to mam napisane "bios version 1.1. cos tam 069.. w cpu-z napisane mam ze bios jest w wersji 1.9

Teraz w co wierzyc?

 

Drugie co mnie martwi... kupilem 3 dni temu pamieci wlasnie te co mam wymienione w opisie wyzej, jest na nich napisane KHX6400D2K2/4G 4GB PC2-6400 CL5 240 i znowu sprawdzam sobie ladnie w cpu-z a w nim w zakladce SPD podane ze w slocie 1 i 3 Max Bandwidth wystepuje wartosc PC2-5400 (333Mhz) i tez zastanawiam sie o co chodzi, bo mialy one byc 800mhz.. pewnie czegos nie rozumiem albo ktos mnie zrobil w wiadomo co. W Biosie ustawione timingi na 4-4-4-12-38-12-12-12 i nic sie w tej kwestii nie zmienilo.

 

Martwi mnie jeszcze sprawa zworek na mojej plycie glownej, w msi sa takie ktore ladnie zmieniaja czestotliwosc, standardowo ustawione sa na 200mhz ja mam ustawione na 266mhz i wszystko chodzi, mnoznik jak jest na 11 to komp sie nie uruchamia, pokaze sie na chwile logo windy i reset wszystko od nowa, kombinowalem spokojnie z napieciami zeby czegos nie spaprac, ale to nic nie dalo. Jak mnoznik jest na 10 to sie uruchamia normalnie. Gdy probuje ustawic zworki w tryb 333mhz to komp sie uruchomi ale ekran jest czarny nic sie w nim nie pojawia miga lampka z monitora tak jakby byl w stanie wylaczonego kompa i nic i diody(4) ktore wczesniej swiecily sie na zielono swieca sie przy tym ustawieniu na czerwono i pupa;/ Gdy probuje na mnozniku 10 przy zworkach na 266mhz podniesc fsb powyzej 290 to komp sie uruchomi, wszystko w windzie chodzi, ale jak uruchomie jakas gre, to po chwili grania jest zawias, obraz stanie w miejscu slychac dzwiek, gdy naciskam alt + tab to widze strzalke biala i moge nia ruszac ale juz nic wiecej sie nie dzieje...

 

Jeszcze chcialem cos poruszyc ale z nerwow zapomnialem co, jak mi sie przypomni to napisze, a co do wyzej opisanych rzeczy prosilbym o pomoc jak to rozgryzc moze to byc proste a ja jestem za cienki zeby to rozwiazac, ale tak jak mowie, nie jestem jakis super w te klocki, wiem mniej wiecej na czym to polega, ale nie tak jak niektorzy, jak czytam niektore wypowiedzi to sa naprawde wszechwiedzacy ludzie ktorzy maja wszystko o kompach w jednym palcu, jeszcze raz prosze o pomoc czekam na konkretne wypowiedzi, pozdrawiam shetland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Otoz pierwsze co mnie zmartwilo, postanowilem wgrac nowszy bios, z wersji 1,1 ktora posiadalem do wersji wyzszej, wszystko robilem z poziomu windy za pomoca programu dolaczonego z msi live wgralem najpierw wersje 1,4 potem 1,6 ... do 1,9 ktora mam obecnie i wszystko by bylo ok gdyby nie to ze jak komp sie wlacza to mam napisane "bios version 1.1. cos tam 069.. w cpu-z napisane mam ze bios jest w wersji 1.9

Teraz w co wierzyc?

Bios, może nie poprawnie sczytywać dane z CMOS i wyświetla Ci wersje 1.1, czasem tak jest, MSI Live Update wynajduje nowszy bios? jeśli nie to znaczy że masz 1.9 i CPU-Z sie nie myli.

 

Drugie co mnie martwi... kupilem 3 dni temu pamieci wlasnie te co mam wymienione w opisie wyzej, jest na nich napisane KHX6400D2K2/4G 4GB PC2-6400 CL5 240 i znowu sprawdzam sobie ladnie w cpu-z a w nim w zakladce SPD podane ze w slocie 1 i 3 Max Bandwidth wystepuje wartosc PC2-5400 (333Mhz) i tez zastanawiam sie o co chodzi, bo mialy one byc 800mhz.. pewnie czegos nie rozumiem albo ktos mnie zrobil w wiadomo co. W Biosie ustawione timingi na 4-4-4-12-38-12-12-12 i nic sie w tej kwestii nie zmienilo.

No tu dziwna, sytuacja bo powinny być 800mhz a w SPD mają zapisane 667mhz. Powiem Ci jednak, że jeśli działają bez problemowo i pozwalają na jako takie OC to niema co rozpaczać bo to tylko 130mhz ;)

 

Martwi mnie jeszcze sprawa zworek na mojej plycie glownej, w msi sa takie ktore ladnie zmieniaja czestotliwosc, standardowo ustawione sa na 200mhz ja mam ustawione na 266mhz i wszystko chodzi, mnoznik jak jest na 11 to komp sie nie uruchamia, pokaze sie na chwile logo windy i reset wszystko od nowa, kombinowalem spokojnie z napieciami zeby czegos nie spaprac, ale to nic nie dalo. Jak mnoznik jest na 10 to sie uruchamia normalnie. Gdy probuje ustawic zworki w tryb 333mhz to komp sie uruchomi ale ekran jest czarny nic sie w nim nie pojawia miga lampka z monitora tak jakby byl w stanie wylaczonego kompa i nic i diody(4) ktore wczesniej swiecily sie na zielono swieca sie przy tym ustawieniu na czerwono i pupa;/ Gdy probuje na mnozniku 10 przy zworkach na 266mhz podniesc fsb powyzej 290 to komp sie uruchomi, wszystko w windzie chodzi, ale jak uruchomie jakas gre, to po chwili grania jest zawias, obraz stanie w miejscu slychac dzwiek, gdy naciskam alt + tab to widze strzalke biala i moge nia ruszac ale juz nic wiecej sie nie dzieje...

Zworka działa tak jakbyś uruchomił procesor domyślnie z częstotliwością albo 200 albo 266 albo 333mhz ( zależy jaką zworkę ustawisz), załóżmy że 333mhz ustawisz to da Ci to na starcie 333x11 bo taki masz mnożnik procka, Więc nie dziwne że nie rusza Ci na tych zworkach bo procesor może wymagać wyższego napięcia. Dlatego taka rada- ustaw najpierw napięcie na procku około 145v a dopiero potem przełóż zworkę, możesz tez dac niższy mnożnik np 10x333mhz wtedy masz 3,3ghz. Musze Cie jednak uprzedzić że C2D E4500 miały problemy z ruszaniem na wyższych zworkach, taki typ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

 

 

"Bios, może nie poprawnie sczytywać dane z CMOS i wyświetla Ci wersje 1.1, czasem tak jest, MSI Live Update wynajduje nowszy bios? jeśli nie to znaczy że masz 1.9 i CPU-Z sie nie myli."

 

tak wyszukuje mi nowszy bios : Bieżąca wer. 1.90 Dostępna wer. 1.A0 1. This is AMI BIOS release.

2. This BIOS fixes the following problem of the previous version:

- Update CPU Module.

- Update Marvell LAN ROM version.

3. 2008/11/10

nie wiem czy go upgreadowac

 

"No tu dziwna, sytuacja bo powinny być 800mhz a w SPD mają zapisane 667mhz. Powiem Ci jednak, że jeśli działają bez problemowo i pozwalają na jako takie OC to niema co rozpaczać bo to tylko 130mhz ;)"

 

co do pamieci to znalazlem chyba odpowiedz wlasnie teraz, w tygodniku komputerowym napisali tak:

"Trzeba przyznać, że w tym miejscu inżynierowie firmy Kingston wykazali się całkiem niezłą oryginalnością. Kości mają wgrane SPD z modelu PC2-5300. Czemu tak jest? Nie mamy zielonego pojęcia, ale nie jest to tylko błąd nazwy (wpisy tylko dla 266MHz i 333MHz). Czyżbyśmy tak naprawdę mieli do czynienia z bardzo wolnymi kostkami, ale wybranymi do pracy przy częstotliwości 400MHz? Pamięci fabrycznie mają przyznane 2.0V. Podczas testów mamy więc pięć kroków: 2.0, 2.1, 2.2, 2.3 i 2.4V."

w ogole napiecie mam ustawione na 1,9 to dac na 2,0?

 

 

"Zworka działa tak jakbyś uruchomił procesor domyślnie z częstotliwością albo 200 albo 266 albo 333mhz ( zależy jaką zworkę ustawisz), załóżmy że 333mhz ustawisz to da Ci to na starcie 333x11 bo taki masz mnożnik procka, Więc nie dziwne że nie rusza Ci na tych zworkach bo procesor może wymagać wyższego napięcia. Dlatego taka rada- ustaw najpierw napięcie na procku około 145v a dopiero potem przełóż zworkę, możesz tez dac niższy mnożnik np 10x333mhz wtedy masz 3,3ghz. Musze Cie jednak uprzedzić że C2D E4500 miały problemy z ruszaniem na wyższych zworkach, taki typ."

 

a tego sprobuje dzisiaj, moze sie uda, tylko jeszcze mnie martwi dlaczego nawet jak sie juz uruchomi na wyzszych ustawieniach niz standardowe to w windzie chodzi bez problkemu a w grach po jakims czasie jest przycinka.. ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Bios, może nie poprawnie sczytywać dane z CMOS i wyświetla Ci wersje 1.1, czasem tak jest, MSI Live Update wynajduje nowszy bios? jeśli nie to znaczy że masz 1.9 i CPU-Z sie nie myli."

 

tak wyszukuje mi nowszy bios : Bieżąca wer. 1.90 Dostępna wer. 1.A0 1. This is AMI BIOS release.

2. This BIOS fixes the following problem of the previous version:

- Update CPU Module.

- Update Marvell LAN ROM version.

3. 2008/11/10

nie wiem czy go upgreadowac

Czyli masz v 1.9 a ta 1A0.1 to chyba jakaś beta, często są dobre, jednak jak na tym 1.9 działa dobrze to nie musisz chyba zmieniac przy tym procku.

 

a tego sprobuje dzisiaj, moze sie uda, tylko jeszcze mnie martwi dlaczego nawet jak sie juz uruchomi na wyzszych ustawieniach niz standardowe to w windzie chodzi bez problkemu a w grach po jakims czasie jest przycinka.. ;/

No widocznie procesor nie jest stabilny. W grach czyli w większym stressie niż jest środowisko Windowsa procesor traci stabilność i jest zwiecha. Zapewne potrzebuje wyższego napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...