Skocz do zawartości
Kacper1609

Czy Siostra Może Być Prawnym Opiekunem ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taką sprawę że potrzebuję wyrobić paszport. A że mam 15 lat to w urzędzie bedzie też potrzebny podpis mojego rodzica/opiekuna. Moi rodzice pracują w tym tygodniu oboje na godziny popołudniowe, a rano jechać nie mogę. I mam pytanie czy moja siostra która jest pełnoletnia może złożyć ten podpis jako mój opiekun czy musi to być któryś z rodziców ? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam taką sprawę że potrzebuję wyrobić paszport. A że mam 15 lat to w urzędzie bedzie też potrzebny podpis mojego rodzica/opiekuna. Moi rodzice pracują w tym tygodniu oboje na godziny popołudniowe, a rano jechać nie mogę. I mam pytanie czy moja siostra która jest pełnoletnia może złożyć ten podpis jako mój opiekun czy musi to być któryś z rodziców ? Pozdrawiam

Nie może. Prawny opiekun to prawny opiekun, a nie "dowolna pełnoletnia osoba". O tym kto jest prawnym opiekunem małoletniego orzeka sąd (default to rodzice biologiczni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Witam. Mam taką sprawę że potrzebuję wyrobić paszport. A że mam 15 lat to w urzędzie bedzie też potrzebny podpis mojego rodzica/opiekuna. Moi rodzice pracują w tym tygodniu oboje na godziny popołudniowe, a rano jechać nie mogę. I mam pytanie czy moja siostra która jest pełnoletnia może złożyć ten podpis jako mój opiekun czy musi to być któryś z rodziców ? Pozdrawiam

Nie mozesz pobrac odpowiednich dokumentow i powiedziec rodzicom by sie na tym podpisali? Ich obecnosc jest obowiazkowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/380/31/I...owe.html#Osoby2

 

Do paszportów biometrycznych i paszportów tymczasowych nie można wpisywać dzieci. W imieniu małoletniego wniosek o wydanie paszportu składają rodzice wspólnie, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie paszportu zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego. Wniosek złożony przez jednego rodzica wraz z pisemną zgodą drugiego z nich, poświadczoną przez organ paszportowy lub notariusza, uznaje się za złożony wspólnie przez rodziców. Paszport małoletniemu można wydać za granicą za zgodą jednego rodzica wyłącznie z ważnych powodów, o ile przemawia za tym dobro małoletniego, szczególnie jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe, lub znacznie utrudnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...