Skocz do zawartości
czolo7

Pytanie O Obieg Cieczy W Ukladzie...

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie od kilku dni, czy nie wykombinowac takiego obiegu,

czyli wykorzystujac jedna pompke oraz jeden rez zrobic osobny "obieg" dla CPU i drugi dla GPU + MOBO. Wygladalo by to mniej wiecej tak...

 

Dołączona grafika

 

Obieg 1 to: Liang > TC 120.3 > CPU> REZ > Liang

Obieg 2 to: Liang > Xspc > GPU > Mobo > REZ > Liang

 

Do tego celu uzyl bym takich lacznikow L I N K.

 

I teraz zasadnicze pytanie....czy bedzie takie rozwiazanie bardziej wydajne niz zrobienie jednego ukladu z calosci?

Teoretycznie wydaje mi sie, ze tak bo wtedy procek mial by swaja chlodnice, a na gpu+mobo wystarczy ta druga chlodnica...

 

Wszelkie pomysly mile widziane :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz zasadnicze pytanie....czy bedzie takie rozwiazanie bardziej wydajne niz zrobienie jednego ukladu z calosci?

Teoretycznie wydaje mi sie, ze tak bo wtedy procek mial by swaja chlodnice, a na gpu+mobo wystarczy ta druga chlodnica...

jako doświadczony powiem ci od razu - nie, to tylko pogorszy .

 

z pojedynczym udałem jest jak z zunifikowanym shaderem - raz pixelowy , raz vertexowy . w pratyce nie ma takich zastosowań w których zarówno CPU jak i GPU jest maksymalnie obciążony. Nawet syntecznie jest to niewykonalne. Kiedy odpalisz samego orthosa to masz na procku więcej stopni , niż jak odpalisz orthosa + atitool gombka. Mówie to ja posiadacz GTX280 - co mocno grzeje taki układ.

 

Jeśli uważasz że odpowietrzenie nie będzie dla ciebie problemem to jedyne co mogę ci polecić a teoretycznie coś da - niech schłodzona woda popłynie najpierw do CPU , potem chipset a na końcu grafa - jeśli masz core 2 albo athlona, natomiast jeśli masz nehalema - to już całkiem bez znaczenia w którą stronę będzie to płynąć. Natomiast całkowitą niemożliwością jest osiągniecie temperatury cieczy bliskiej otoczeniu , jeśli chcesz mieć niskie temperatury na procku - to zamontuj wiekszą chłodnice, dobrze zailozuj okolice socketu od wilgoci i ogniwo petlera...

 

Bo pratycznie dając nawet delty 3000rpm osiągniesz pewno z 5 stopni mniej a i tak - na rdzeniach będzies miał tak jak ja 70 stopni. Szczególnie przy podkręcaniu nehalema taki petler pwoienen pozwolic przekroczyć 210mhz

 

ja bym na twoim miejscu podłączył to tak:

CPU-chipset-GPU-chłodnica2-chłodnica1 - Pompka-rez - cpu

 

ps. daj fotkęobudowy

Edytowane przez pirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako doświadczony (...)

Wszysztko o co pytasz i domniemasz znajduje sie moim sigu...kolejnosc klockow w obiegu nie ma znaczenia...a reszty nie skomentuje...

 

@BuMeL

ale i tak mi ten dual bay nie wejdzie bo mam tylko 1 zatoke 5,25 wolna :D....ta opcja z nagrywarka na usb nie jest zla, bo jeszcze mialem wczesniej pomysl na TC 140.3, ktory wszedl by na front poprostu na styk B-)

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszysztko o co pytasz i domniemasz znajduje sie moim sigu...kolejnosc klockow w obiegu nie ma znaczenia...a reszty nie skomentuje...

 

@BuMeL

ale i tak mi ten dual bay nie wejdzie bo mam tylko 1 zatoke 5,25 wolna :D....ta opcja z nagrywarka na usb nie jest zla, bo jeszcze mialem wczesniej pomysl na TC 140.3, ktory wszedl by na front poprostu na styk B-)

ahh, racja sygnatura ale gapa jestem

 

kolejność nie ma znaczenia? ciekawe. mówisz że mój miernik z termometrem kłamie ? 3 stopni różnicy przed wejściem do bloku cpu ,

Przy twoim układzie może to dać nawet 3-4 stopnie niższe temperatury na procesorze po odwróceniu obiegu

 

ps. a gdzie ta druga chłodnica niby ? tam na dół chcesz ją zapakować?

hmm, coś takiego planujesz ? że chłodnica miałaby być tam gdzie dyski ?

jeśłi byś wywalił te dwie kieszenie zmieści się na bank , a dysk gdzie? widziałem na allegro kieszenie SATA pod PCI - na 2.5" w sam raz jak znalazł wsadzić tam SSD

tak na dole jak tu jest ?

http://img90.imageshack.us/img90/6111/dscf0834m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice temp w układzie oscylują w granicy max 1* zakładając że 4 dallasy się myliły podczas pomiarów...

hmm, tzn piszac dallasy masz na myśli te wudowanie chipy, ja zaś o moich pomiarach miałem na mysli miernik uniwesalny z sonda temperatury ( do silników ).

 

różnica jest, tym większa im wydzielane ciepło. Inne róznice są na wejsciu wyjsciu bloku w idle (na granicy błedu pomiarowego) a inne w stresie np. in/out na GPU z pomocą folding@home. ale i tak na tych "różnicach" można zyskać może 5 stopni , 6? to jest max. Jest to spowodowane wieloma rzeczami,

1. trudno jest zniwelować róznice temperatur między ciecza a otoczeniem do zera, bo gdy róznice sie zacierają energia nie przepływa. Sam mam DUŻY układ i wiem że pomiedzy 5V a 12V na wentylach wszystkich w rzeczywistości zarobie z 8 stopni w full stresie gpu i cpu. Ale to i tak nic mi nie da oprócz hałasu, stabilność nie wzrasta bo to nie sa "niestabilne " temepratury. Bo co za róznica czy nasz procek ma 40 czy 50 stopni ? raczej żadna. Tylko że est pewna różnica, które WC nie zniweluje - IHS , bez podkręcania procka rdzenie są u mnie o 10-15 stopni chłodniejsze, pro prostu wytwarzają mniej energi , łatwiej się rozprasza. Natomiast jak dam an procek 1.5V to temperatura "cpu" rządzi się swoimi prawami a temperatury rdzenii - swoimi. W moim wypadku nawet 12V nie daje wiecej niz 4 stopnie różnicy na rdzeniach. Więc jelsi chciałbyś osiągnąć wyższą wydajność ( bo rozumiem że o to chodzi ) to zwykłe WC tutaj już nic nie zdziała. może petler - bo jest to rozwiązane mozliwe do stosowania na codzień przynajmniej i tańsze niż kompresor

A w ogóle to jest poezja z GPU - to czy pracuje na 40 stopniach czy na 50 to nie ma znaczenia, wiadomo bardizej żywotne ale i tak "normalne " grafy pracują na 60 stopniach , to te zwodowane i tak są żywotniejsze.

 

tak czytam twój ten -

1. Jeśli chcesz odwrócić zasilacz to najpierw postaraj się filtry przeciwkurzowe na dół tych chłodnic, ja kiedyś zamontowałem tak i zasilacz ściągnął mi cały kurz z podlogi w promieniu 1.5metra - tylko ze ja wolałem bez filtra... i tak się kwalifikował na gwarancję więc dostałem czysty nówkę

2. nie wstawiaj tej "poziomej" listwy odzielającej psu od reszty komputera- to sie zwyczajnie nie opłaca, dzięki obecnej konkstrukcji masz przynajmniej jako taki przewiew na pasywnych elementach elektornicznych.

3. Jeśli planujesz mostki na mosfety - radze ci najpierw postawić przy nich delty 3k rpm i zobaczyć czy z takim " hiper chłodzeniem" jest róznica w podkręcaniu , bo wydaje mi się że raczej nie. Blokada OC jak pisza na pclabie - jest na mostku procesora i - zbyt wysoka jego temperatura pracy - da się to zniwelowac praktycznie tylko temperaturymi niższymi od otoczenia, no chyba że wtrysk chłodziwa bezpośrednio na IHS - swoją drogą ciekawe czy to inżynieryjnie wykonalne

4. moja rada - na tym wentylu na chłodnicy blizej srodka - zamontuj grilla, bo za pół roku wentyl będzie do wymiany, mi cały czas coś wpadało do łopatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...