Skocz do zawartości
Fistach

Gigabyte Ma785gt-ud3h + Ram Qimonda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Otrzymałem dwa dni temu swój nowy sprzęt tj. Phenom X2 @ X4 550, Qimonda 4GB DDR3, Gigabyte 785GT-UD3H.

 

Problem jest następujący:

Zamontowałem 4 kości RAMu, o dziwo Windows na nowej platformie bez reinstalki wstał. CPUZ jednak wskazywał pewne anomalie, mianowicie - 3 kości były podpisane 1333MHz, zaś czwarta 1600MHz, ale jej SPD było takie:

Dołączona grafika

Co najdziwniejsze - wszystkie 4 kości na naklejkach mają wyraźnie napisane PC12800!

 

Spróbowałem podnieść częstotliwość tych pamięci: 1600MHz, CL8/9/10 - bez znaczenia, V: 1.65-1.70. Efekt? Windows nie bootuje się, nie mogę dostać się do biosu.

 

Spróbowałem wyjąć kość z "dziwnym" SPD, podkręciłem 1600MHz, CL10, V: 1.70 - Windows bootuje się, lecz po chwili witają mnie bluescreeny i ... nie mogę się dostać do biosu!

 

 

Procesor działa na dwóch rdzeniach, GB na ustawieniach auto. Z ciekawości pomyślałem o wyłączeniu UMA (mam TYLKO integre) i spróbowaniu w/w ustawień. Komputer się nie obudził, zworka na CMOS i przywitało mnie okienko "Checksum Error" lub coś podobnego. Przywróciłem ustawienia AUTO i piszę teraz ten post.

 

Jakieś pomysły, sugestie? Czy to, że integra korzysta z 512MB (maksymalnie) RAMu ma jakiekolwiek znaczenie?

 

Dziękuję i pozdrawiam! Wesołych Świąt :wink:

 

EDYCJA: Sprzęt:

- Phenom X2 550

- Gigabyte MA785GT-UD3H

- Qimonda 4GB 1333/1600 (?)

- Corsair HX520

- Zintegrowana dźwiękówka i k. graficzna

- CM 690

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest F3. F4 z tego co wyczytałem na stronie GB to beta z opcją wyłączenia pojedynczych rdzeni - dla mnie funkcja nieprzydatna.

 

Uznajmy, że póki co reinstalka WinXP odpada, zbyt dużo danych miałbym do zgrywania, back-upowania (nie tylko ja korzystam z PC). Może to jakiś szczegół w biosie, który źle ustawiam, nie pozwala śmigać tym pamięciom na 1600?

 

Czy jeżeli przesadzę z częstotliwością RAMu, z którego Integra bądź co bądź ma prawo korzystać do 512MB (Ma bodajże Sideport 128MB), może to powodować BSODy?

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ona też musi być w jakiś tam sposób obciążona tym, że szybciej pracuje (integra) - podbić napięcie na NB?

 

Po podbiciu napięcia NB o 0.1V (minimalną wartość) póki co działa, zobaczę jak długo - na razie tylko 2 kości RAM, 1600MHz CL, aż 10.

 

EDIT: Nie działa, Orthos po 5 minutach sypie errorami, jak AK47 nabojami.

Brak mi już pomysłów. Pamięć jest walnięta (sprawdzę memtestem jutro z rana), albo to przez integrę. Czy te integry dobierają prędkość Sideportu (nie widzę tego Sideportu na tej płycie...) do prędkości pamięci RAM?

 

EDIT2: Gigabyte nic nie mówi o Sideporcie na tej płycie, nie rozumiem w końcu - ona go ma czy nie ma?

Recenzja na tomshardware twierdzi jednak, że nie ma. Czyli "pamięć" GPU działa z prędkością pamięci RAM? Czy to ma jakieś znaczenie w podkręcaniu?

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem memtestem 3 kości pamięci z normalnie wyglądającym SPD, przeszedł bezbłędnie - oczywiście na standardowym taktowaniu.

Teraz pozostało tylko do wyeliminowania czy niestabilność powoduje mobo czy GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest model pamięci (zczytany z kosci nie z CPUZ) ? To są 4 jednakowe kości ?

Dla zajętych 4 banków pamięci powinienes mieć w biosie opcje Ungaged Mode na DISABLE.

Dla 4 zajętych mam Unganged/Ganged do wyboru, nie ma opcji Disable (?)

 

One mają te same oznaczenia, ale różnią się datą, a tylko jedna kość jest widziana jako 1600 (ta z dziwnym SPD).

 

Jak "zczytać kość" bo nie ogarniam tego określenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczne.

 

Dołączona grafika

 

Różni się tylko jedna kość (normalna 1333) od pozostałych trzech (dwie 1333, jedna 1600) zaczerwienionym miejscem.

 

Dokładnie pisze:

IMNH1GU13A1F1C-XPH

Assembled in Germany

1GB 2Rx8 PC3-12800U-9-XX-B0

 

Po prawej stronie A3S80417010 (3 oznaczenia na pamięciach te same), jedno się różni.

 

Co jeżeli dam Ganged przy 3 bankach zajętych?

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMNH1GU13A1F1C-XPH

 

Ustaw je ręcznie

1600Mhz

9-9-9-24

1.6V~1.64V

 

NB Frequency 2400Mhz

CPU NB 1.35V

NB 1.3V

 

Jak bedzie trybic to daj Ungaged Mode na ENABLE (Dual Channel dziala)

 

Ganged to Single Channel

Ungagnged to Dual Channel

 

3 banki zajete to na Ganged

Edytowane przez \\ MarcO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem DDR V : 1.70, NB 1.20, CPU (normal) i nie wstawał na 9-9-9-21 bodajże.

 

Zaraz napiszę, jaki będzie wynik.

Po co podnosić NB i CPU NB? NB odpowiada za northbridge, a CPU NB?

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa!

Dlaczego? Co miało główny wpływ na pracę pamięci z takimi częstotliwościami?

 

 

 

EDYTA: Rdzenie niestabilne - tylko 2 rdzeń przeszedł test stabilności pod Prime95, reszta wysypała błędami. Napięcie 1.34V, 4 rdzenie włączone.

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działać działa, ale rdzenie sypią błędami - 2 rdzeń tylko trzyma "formę".

 

EDIT: 4 rdzenie, 1.30 - 1.33V coś takiego było, dokładnie nie pamiętam, wiem że poniżej 1.37 (tyle daje mobo na auto)

Edytowane przez Fistach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...