Skocz do zawartości
wizaaard

Routery Tp-link: Tl-wr340gd I Tl-wr543g - Który Lepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Posiada w domu 2 routery TP-LINK: TL-WR340GD i TL-WR543G.

Obecnie używam tego pierwszego, lecz chcę jeden sprzedać, dlatego mam kilka pytań. Prosze wybaczyć , jeżeli moje podejście do tematu będzie laiczne, lecz nie znam sie zbytnio na sieciach typu WLAN.

1) Jedyną różnicą, jaką znalazłem na pudełkach w/w routerów jest to, iż model TL-WR543G ma 2-3 krotnie większy zasięg. Czy to prawda?

2) Dodatkowo, również w modelu TL-WR543G jest informacja, której nie ma o TL-WR340GD: chodzi o jakieś "Operating Modes: AP Client Router/AP Router". Czy to czyni ten router lepszym?

3) Do 1 routera dołączona była antena, której niestety nie ma w 2 routerze. Czy ta antena będzie działać również bez problemów w drugim routerze (w tym TL-WR543G)?

4) Aktualnie to routera TL-WR340 GD (który to aktualnie używam) jest podpięta mój kabel od anteny radiowej na dachu, w 1 porcie LAN mam wpięty kabel idący do karty sieciowej mojego komputera, zaś antena bez problemu nadaje Wi-FI na cały dom, tak, że jest łapany zarówno w laptopie (przy pomocy jego wbudowanych adapterów), jak i w komputerze na parterze domu (który posiada specjalną antenę odbiorczą). Czy w przypadku, gdy router drugi, czyli ten przeze mnie aktualnie nie używayn (TL-WR543G) okazał się lepszy, to czy mogę sobie po prostu przepiąc wszystkie kabelki i antenę do niego i moja wewnętrzna "sieć" nadal będzie działać tak jak działała, czy mogą zdarzyć się komplikacje?

5) Suma sumarum, który router jest lepszy, oraz w jakich cenach mniej więcej pozbyć się drugiego routera (mają one niecały rok od kupna)?

 

Serdecznie proszę osobę orientującą się w temacie o poświęcenie chwilki czasu na przeanalizowanie mojego problemu

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam,

Marek Bielecki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo różnią się właśnie tym, że WR543G ma AP Clienta. Co do zasięgu to bym polemizował, producent może sobie pisać... Antenkę powinieneś bez problemu przepiąć vel przekręcić. Kabelki również przepniesz, pozostaje tylko odpowiednio skonfigurować. Możesz nawet przepisać wszystkie ustawienia z bieżącego routera.

Zastanówmy się czy jest sens go w ogóle sprzedawać przy kosztach nowego urządzenia. Ja bym zostawił sobie, tak na wszelki wypadek, albo do pożyczki koledze, ewentualnie opchnąć za dobry destylat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i przepraszam za zwłokę z poniższym postem (pracowite ostatnie dni).

 

Rozumiem. Właściwie większość moich rozmyślań doskolnale Pan wyjaśnił. Jednak wyczytałem w czasie mojej nieobecności Router WR543G wspiera QoS (co podobno dobrze nadaje się bardziej do dzielenia łącza między komputerami - akurat w moim wypadku, gdyż dzielę łącze na 4 komputery w domu). Do tego też znalazłem fakt, iż 340 może mieć wyłączone Wifi o odpowiedniej porze dnia i nocy - co to znaczy? Że internet może o pewnych godzinach nie pracować? Czy o coś innego?

 

Mam też pytanie dotyczące konfiguracji - czy to trudny zabieg, czy też nawet taki laik jak ja poradziłby sobie ze zmianą routera? (jak mniemam, trzeba tak powpisywać odpowiednie rzeczy w menu routera czy sieci?)

 

Nie ukrywam, że chciałbym wymienić router na ten 543, głównie ze względu na wygląd (543 jest wg mnie ładniejszy i ma ładniejsze diody), ale również przestrzennych (zawarta w zestawie podstawka umożliwiająca pionowe ustawienie routera - przydałaby mi się aby router na biurku przeszkadzał chociaż nieco mniej).

 

Można rzeczywiście zatrzymać router, ale naprawdę wiele pudeł i sprzętów mi się już uzbierało i nie robi to nic innego oprócz walania się pod nogami - chciałbym się po prostu tego pozbyć ;] Dodatkowo mam szansę sprzedać jeden z tych routerów po cenach równej lub nawet wyższej rynkowej wartości, więc chciałbym wykorzystać tą okazję.

 

Pozdrawiam,

Marek Bielecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego też znalazłem fakt, iż 340 może mieć wyłączone Wifi o odpowiedniej porze dnia i nocy - co to znaczy? Że internet może o pewnych godzinach nie pracować? Czy o coś innego?

to oznacza, że można wyłączać WiFi np. podczas gdy nie ma nas w domu, aby nikt np. nam się nie włamał lub korzystał z źle zabezpieczonej sieci lub po prostu gdy z niej nie korzystamy np. w nocy. Po kablu wszystko działa normalnie.

Mam też pytanie dotyczące konfiguracji - czy to trudny zabieg, czy też nawet taki laik jak ja poradziłby sobie ze zmianą routera? (jak mniemam, trzeba tak powpisywać odpowiednie rzeczy w menu routera czy sieci?)

Najlepiej po prostu przepisać ustawienia z jednego do drugiego: zalogować się na obydwa i po prostu przepisać ustawienia. Oba to TP-Linki, więc menu wygląda tak samo albo bardzo podobnie. Nie powinno być problemu, poza tym wiele nie można zepsuć :)

 

W takim razie przepisać ustawienia, przepiąć kable, odpalić i sprzedać 340

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc!

 

Z pomocą znajomego udało nam się przepisać wszystkie ustawienia, tak, że teraz nowy router działa bez problemu! Stary router zaś udało mi się pozbyć (na rzecz innego znajomego) za symboliczne 150 zł z racji, że router był używany. Będzie za to troszkę "dobrego destylatu", zgodnie z Pana radą :)

 

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

Marek Bielecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Muszę przyznać, że w tej chwili mnie Pan zagiął. Rzeczywiście, chyba zrobiłem niechcący "interes życia". Byłem u znajomego i wspomniałem że mam router na zbyciu, po czym on stwierdził, że chętnie go odkupi. Do tej pory jeszcze nie rozeznałem się w cenie tego routera, a on na moje pytanie "a po ile teraz takie routery chodzą?" odpowiedział "200-300 zł" - więc myślałem, że naprawdę tyle jest wart, dlatego sprzedałem mu za te 150 zł, jako że był niedługo używany. Szczerze mówiąc mam teraz dziwne odczucie w stosunku do tego. Dałem się oszukać, ale w dobrą stronę! Teraz jestem tylko ciekaw, reakcji znajomego (niemalże takiego samego laika w tych kwestiach jak ja) :)

 

Pozdrawiam!

Marek Bielecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...