Skocz do zawartości
0M3N

Testy Chłodnic,Jet plate ek supreme,FESER ONE SUX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ostatnim czasem przebudowywałem swój układ z powodu przesiadki z 775 na 1336 i postanowiłem się pobawić ustawieniami chłodnic + troszkę supreme.

 

Mój układ to:

Pompa-Diamond S40-4S

Węże 10/13

Złączki Black Water

Chłodnice black water 3x120+2x120+1x120

Wentyle acutake 120mm + arctic cooling f12 (for test)

Bloki:

Ek supreme + backplate

Swiftech mcw 30

Koolance na gtx295 kanapkę.

Płyn czysty Prestone

 

 

Platforma:

Core i7 950

Mobo Dell Xps 730x

3x2gb corsair 1666mhz cl8

4x500gb seagate 7200.12

Delta 1,2kW

Główny test dotyczy procesora i temp na nim. Dlaczego ?

Ponieważ temp na chipsecie oraz grafice są niezmienne nie zależnie od ustawienia chłodnic.

 

Stanowisko:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

 

Temperatury po 2godzinach prime:

 

Ustawienie 3x120 + 2x120>potem reszta układu

Temp na prc 61-58-60-58

Ustawienie 3x120+2x120+1x120>reszta układu

Temp na prc 55-53-54-51

Ustawienie Grafika>micro res>pompa>2x120>prc>3x120>mcw 30>1x120

56-52-54-51

 

Temp w idle oscylują w okolicach 34 stopni.

 

Wniosek:

Ułożenie chłodnic nie ma większego znaczenia. Natomiast mała chłodniczka 1x120 jednak coś daje.

 

Przetestowałem dodatkowo wentyle acutake 5v/12v i arctic cooling f12 5v/12v

 

Temperatury po torturach były praktycznie identyczne nie zależnie od wentylatorów i napięć.

Jeszcze jeden wniosek wentyle Arctic są bardziej nieprzyjemne od acutake przy 12v ale jest to spowodowane ich prędkością.

 

 

Test na ek supreme bez jetplate.

 

Wszystkie testy na ustawienie radiatorów zostały zrobione z jetplate'm. Najpierw sprawdziłem organoleptycznie co mi da wyjęcię jetplate.

Jak się okazało na oko ilość powietrza które udało mi się przedmuchać bez jetplate była z 2 razy większa niż z założonym.

Tak więc przeszedłem do testu w układzie i się zawiodłem.

Prędkość płynu wpadającego do micro reza wcale nie była większa niż z założonym jetplatem i o dziwo podniosła się temperatura.

Już po 15 minutach na procesorze było 62-61-63-60.

 

Wniosek:

Przy tak mocnej pompie usunięcie jetplate nie poprawia wcale przepływu i najwidoczniej woda nie jest prawidłowo rozprowadzana w bloku.

 

Ale spoko mam jeszcze 5 zaprojektowanych przezemnie jetplatów i będę je systematycznie testował, mam nadzieję że już z przepływo/termometrem ;]

 

Testy jetplate ciąg dalszy:

 

Zaprojektowałem 6 jetplatów z myślą o tym żeby zwiększyć przepływ.

Foto:

Dołączona grafika

Ale się okazało że ten pomysł to FAIL

 

Wyniki były marne:

Obieg to 3 chłodnice i tylko proc.

 

Ze standardowym jetplatem temp wynosiły 53-50-52-50 po 2 godzinach

 

Natomiast moje custom jetplate powodowały wzrost temperatur.

Wyniki wahały się między 55 a 60 stopni na najgorętszym rdzeniu.

 

Będąc przy teście bloku postanowiłem wyszlifować zarówno procesor jak i sam blok.

Procesor jest wyszlifowany na płask natomiast blok ma bardzo małe uwypuklenie na środku ok 0,01mm.

Wynik jak dla mnie super temperatury 50-47-50-47

 

Czyli zawsze warto wyszlifować blok i procesor(jeżeli nie ma gwarancji ;])

Glikol (Prestone) vs Woda destylowan

 

Test przeprowadzony na samym końcu z standardowym jetplatem,chłodzony sam procesor,po szlife.

Temperatury w obu przypadkach były takie same 50-47-50-47

Czyli niby jest remis, ale według mnie glik wygrywa. Zalałem płytę 2 razy i po wytarciu i przedmuchaniu(glikol nie wysycha,kropla potrafi "stać" dwa tygodnie) działała bez zarzutu natomiast po wodzie nawet destylowanej wątpię żeby się obyło bez wanny ultra dźwiękowej i izopropanolu.

 

Apropos FESER ONE SUX

Zdjęcia na dowód:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jak ostatnio się doczytałem na xtremeforums to nie pierwszy przypadek takiego zasyfienia przez Feser'a.

 

 

 

 

 

Następne test:

Shroudy na chłodnicach

Edytowane przez 0M3N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie spory zysk po dołożeniu stodwudziestki- zwyczajowo traktowane były jako zbędny dodatek.

Z niecierpliwością czekam na testy shroudów- zdaje się, że możesz liczyć na urwanie kolejnych stC- na bieżąco nie jestem ale wyniki starych testów oscylowały koło 2-3 stC na korzyść chłodnic "obshroudowanych".

BTW- jakie shroudy? Firmówki czy homemade? Jakiej wysokości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Home made, nie wydam chorych pieniędzy na kawałek plastiku. Zrobie porównanie shroudów zrobiony w całości czyli po prostu skrzynka wymiarowo pasująca na radiator i zrobionych z obudów wentylatorów. Grubość 2,5cm (rozebrane wentyle) ewentualnie 3cm robione ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyles predkosc plynu wpadajacego do reza?

Pamietaj, ze wzrost predkosci plynu moze wplynac negatywnie na wydajnosc calego ukladu (zwiekszenie skutkuje spadkiem wydajnosci chlodnicy i wzrostem wydajnosci bloku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze wzrost predkosci plynu moze wplynac negatywnie na wydajnosc calego ukladu (zwiekszenie skutkuje spadkiem wydajnosci chlodnicy i wzrostem wydajnosci bloku).

Tyle teorii- w praktyce wzrost prędkości przepływu (12v na laingu, 3 bieg na pompach c.o., 5 bieg w MCP655, itd) wiąże się ze wzrostem wydajności układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyles predkosc plynu wpadajacego do reza?

Pamietaj, ze wzrost predkosci plynu moze wplynac negatywnie na wydajnosc calego ukladu (zwiekszenie skutkuje spadkiem wydajnosci chlodnicy i wzrostem wydajnosci bloku).

Testowales to? Skad takie informacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mierzenie przepływu, jeszcze nie mam przepływomierza tak więc robiłem to na oko.

Ale zarówno na 1 jak i na 3 biegu bez jetplate nie było przyrostu wydajności.

Natomiast jak jest założony jetplate na 3 biegu pompy temp spada o ok. 2 stopnie.

 

Mam jetplate który jest przelotką bez rozbicia płytnu, czyli robi za uszczelnienie między dnem bloku a topem.

 

Mam jeszcze wrażenie że najwęższym gardłem w moim układzie są Chłodnice BWA może w niedługim czasie pojawią się phobie 3x120 + 2x120.

 

Pożyjemy zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowales to? Skad takie informacje?

Woda nie zdąży oddać ciepła :lol2:

To oczywiście bzdura, prędkość oddawania ciepła zawsze rośnie wraz z prędkością przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda nie zdąży oddać ciepła :lol2:

To oczywiście bzdura, prędkość oddawania ciepła zawsze rośnie wraz z prędkością przepływu.

Przeplywu czego?

Wody przez chlodnice czy powietrza przez chlodnice...

Tutaj ciekawa dyskusja na ten temat.

Edytowane przez Maciejp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeplywu czego?

Wody przez chlodnice czy powietrza przez chlodnice...

Tutaj ciekawa dyskusja na ten temat.

"if you put more heat into the system than can be fucking cooled than no super fast pump in the world is gonna do shit to cover the fact that the rad cant get rid of the heat - therefore its going RIGHT BACK INTO the fucking loop and just continuing the cycle of overheating your shit" fajny poziom, na dodatek bzdury.

Żadnych konkretów (wyników) tam nie ma, same mniej lub bardziej błędne przemyślenia...

Chodziło mi oczywiście o przepływ cieczy przez chłodnicę.

W tych swoich teoriach niektórzy zapominają że jak ciecz przepływa szybciej przez chłodnicę, to przepływa też szybciej przez blok wodny. Tylko że układ jest zamknięty więc proces ten powtarza się z większą częstotliwością niż przy wolniejszym przepływie. Dobrze tam ktoś zauważył że duży przepływ jest dobry przy układzie z wieloma blokami bo temperatury będą bardziej uśrednione. A oddawanie ciepła przy szybszym przepływie będzie lepsze bo po pierwsze schłodzone cząsteczki wody są szybciej zastępowane "nowymi", nieschłodzonymi (a prędkość oddawania ciepła rośnie wraz z różnicą temperatur), a po drugie przepływ jest mniej laminarny czyli cząsteczki lepiej mieszają się w obrębie przekroju. Po ludzku: ciecz ma największą prędkość w środku przekroju, a przy ściance cieniutka warstwa ma teoretycznie prędkość 0. Rozkład jest paraboliczny, a im większa prędkość tym ta "zerowa" warstwa jest cieńsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyles predkosc plynu wpadajacego do reza?

Pamietaj, ze wzrost predkosci plynu moze wplynac negatywnie na wydajnosc calego ukladu (zwiekszenie skutkuje spadkiem wydajnosci chlodnicy i wzrostem wydajnosci bloku).

Skoro odważyłeś się to napisać to otrzymujesz nową odznake : HERETYK

siejesz zgorszenie i herezje, jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy. Bzdura bzdura i jeszcze raz kłamstwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych swoich teoriach niektórzy zapominają że jak ciecz przepływa szybciej przez chłodnicę, to przepływa też szybciej przez blok wodny.

Dokladnie. Dziala to w obie strony - szybciej przez blok = szybciej przez chlodnice.

A oddawanie ciepła przy szybszym przepływie będzie lepsze bo po pierwsze schłodzone cząsteczki wody są szybciej zastępowane "nowymi", nieschłodzonymi (a prędkość oddawania ciepła rośnie wraz z różnicą temperatur)

Jak sam napisales - predkosc oddawania ciepla, czyli nalezy uwzglednic czas (i objetosc).

Sprawe komplikuje fakt, ze temperatura na bloku zalezy odwrotnie proporcjonalnie do szybkosci przeplywu cieczy i wprost proporcjonalnie do temperatury plynu chlodzacego (jak sam napisales - predkosc oddawania ciepla rosnie z roznica temperatur).

Przepuszczajac wode przez chlodnice z odpowiedni duza predkoscia osiagniemy roznice 0*. Idac w druga strone - zmniejszajac predkosc przeplywu uda nam sie osiagnac maksymalna delte, gdzie temperatura na wyjsciu bedzie niewiele wyzsza od temeratury powietrza chlodzacego chlodnice (maslo maslane). Pewnie ta predkosc przeplywu bedzie okolo 0, ale ;).

Gdzies pomiedzy jest jakis zloty srodek na zachowanie takiego przeplywu, przy ktorym wydajnosc bloku jest dobra (bardzo precyzyjna definicja, wiem) a roznica temperatur w chlodnicy maksymalna.

Nie upieram sie przy swoim, ale uwazam, ze "cos w tym jest" i metoda - "przeplyw ponad wszystko" nie jest jedyna wlasciwa.

 

Arni - moge sobie to jakos do profilu wstawic? ;)

 

Yogi - forum az tak zle nie jest. Chyba. Chociaz fragment zacytowany przez Koen'a to bardzo negatywny przyklad.

 

BTW. Sorry za OT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej różnicy 0 to muszę powiedzieć że zrobiłeś mi mindfucka :P ale spróbuję:

czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? Bo jeśli przepływ byłby tak duży że delta cieczy vs powietrza opływającego chłodnicę byłaby bliska 0, to znowu byłaby duża między cieczą a blokiem... a że szybkość przepływu ciepła w takim układzie gorący blok/zimna woda byłaby większa niż bliskie zeru oddawanie ciepła w chłodnicy, to woda nie doszłaby w ogóle do temp. powietrza więc cała sytuacja nie mogłaby zajść... A prędkość przepływu przez chłodnicę i tak będzie mniejsza niż przez blok (tzn prędkość liniowa ;) ) bo łączny przekrój kanałów jest większy. Właściwie to my dążymy do tego żeby delta cieczy/powietrza była jak najmniejsza, bo to zapewnia najwyższą wydajność chłodzenia procesora i nie spotkałem jeszcze wyników które by temu przeczyły.

Swoją drogą jeśli coś takiego miałoby miejsce, to i zbyt silne wentylatory powodowałyby pogorszenie temperatur, bo powietrze nie zdążyłoby pobierać ciepła z finów.

 

Co do kwestii "przepływ ponad wszystko" to oczywiście prawda choćby dlatego że zyski z większego przepływu są niewspółmierne do generowanego przez zbyt mocną pompę ciepła i hałasu.

 

Mam nadzieje że autor tematu wybaczy nam to małe OT :P

Mam u siebie 2 identyczne chłodnice 2x120 i jedną 1x120 i chętnie bym dorzucił swoje wyniki i porównał łączenie szeregowe vs równoległe identycznych chłodnic (to by też dało jakiś pogląd na to czy lepszy większy czy mniejszy flow w chłodnicach o łącznie tej samej powierzchni ;) ) tylko muszę się zaopatrzyć a jakieś dodatkowe termometry... a może ktoś z Lublina miałby pożyczyć? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i przy okazji ratuje tyłek - ostatnio przetestowałem na własne oczy termoprzewodność 2 letniego fesera - był wyciek na 5850 podczas pracy a karcie nic sie nie stało. Więc niech sobie syfi ;) Problem syfu chyba dotyczy tylko wybranych kolorów, zielonego i niebieskiego nie.

Edytowane przez srekal34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...