Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam znajomego lapka, który od dawna już miał problem z gasnącym ekranem podczas grania i komunikacie po nim "Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność...". Zacząłem go testować intensywnie kilka dni i sie wszystko zaczęło sypać ... gubi dyski, wyrzuca BS, sam się włącza, sygnał wi skacze od 1 do 5 kresek, usb czasami nie widzi pendrivów itd.

Przez zaprzyjaźniony sklep wysłałem go do amatorskiego serwisu komputerowego gdzie Panowie fachowcy stwierdzili odrazu że trzeba przylutować BGA i to mnie wyniesie 500 PLN. Kolega się zgodził i po 4 tygodniach otrzymałem laptopa w takim stanie jak wysłałem ponieważ serwis rozmyślil się tłumacząc sie zbyt dużym ryzykiem.

 

 

Chciałbym się poradzić co powinienem zrobić ?

Czy jest sens do producenta to wysłać na pogwarancyjną naprawę/diagnoze?

 

Może jakiś serwis bardziej zaawansowany polecicie ?

 

Może lepiej sprzedać jako uszkodzony - choć cena pewnie zamknie sie w 400zł

 

Czy ktoś zna tą instytucję Serwis laptopów : Serwis ASUS, Serwis HP, Serwis ACER, Serwis DELL ...

 

Czy waszym zdaniem to faktycznie wygląda na problemy z BGA ?

 

Dodam że jestem z trójmiasta .

 

z góry dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak: problem sprawia wadliwa grafika nvidii - chip jest przylutowany na kulkach(BGA) i po pewnym czasie uzytkowania lut odkleja sie od spotów i pcb płyty. Naprawić się da - skoro chcieli za to 500zł to chyba za osadzenie nowego gpu(takze z fabtyczna wadą). Można to naprawić na kilka sposobów - wspomnianym wczesniej wymienieniem calego gpu, mozna osadzic nowe kulki na starym gpu(tzw reballing) i przylutowac go ponownie, lub po prostu ogrzać GPU i pcb(skuteczność naprawy to jakies 95% - czasem pcb sie wygina i wtedy klops, u nas kosztuje 150zł).

Każdy sposób jest generalnie do [gluteus maximus], bo usterka prędzej czy później wystąpi ponownie - zależy od 'haratania' grafiki(gry/3d). Zdaje sie ze grafika w tym laptopie jest osobnym modułem, wiec dałoby radę wymienić ją na nową, tylko znów problem - u asusa bedzie kosztowac w cholere i troche a na allegro czy u innego 'żyda' - nie wiadomo na co trafisz i ile razy było lutowane :)

 

Wspomniałeś o problemach z dyskami i usb - tutaj winny jest mostek południowy(niektorym intelom sie zdarza, rzadka usterka ale wystepuje) i niestety moze sie okazać że będzie trwale uszkodzony.

 

Na twoim miejscu pozbyłbym sie laptopa zamiast dokładać do niego(np matryce + klawiature jeśli są ładne i nieobite - za 350 bys pchnął), jednak zrobisz co uważasz za słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...