Skocz do zawartości
bagienny

Kręcenie mobilnego Phenoma

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

 

jako, że mam w tej chwili w rękach model notebooka z procesorem Phenom II X3 P820 (1,8GHz @ 25W), chciałem skorzystać z okazji i trochę go pokatować, tym bardziej, że temperatury w stresie są całkiem obiecujące. Tyle, że jak to zwykle bywa zbyt pięknie być nie może i zawsze ku$#a coś ;)

AMD Overdrive w ogóle nie pozwala na podbicie zegarów, nie ma takiej opcji.

k10stat teoretycznie pozwala na zmianę, ale jak ustawię wyższe zegary niż fabryka dała to przy obciążeniu olewa moje ustawienia i maksymalnie wyciąga 1,6.

 

Ktoś ma pomysły co z tym można zrobić? Jakieś inne narzędzia?

 

PS. Swoją drogą udało mi się go całkiem nieźle undervoltować. Przy 1,8 bez marudzenia zszedł do 0,875 z defaultowych 1,025 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to chyba zostaje tylko stara opcja prób i błędów z setfsb jeśli laptop jest na chipsecie ati i posiada zewnętrzny clock generator albo Ntune jeśli jest na nvidia. Swoją drogą sam jestem bardzo ciekaw ile by się jeszcze z tych nowych procków dało wyciągnąć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie macie w planach testów jakiegoś laptopa z mobilnym quadem od AMD? Z tego co znalazłem na necie porównywalne są one do intelowskich mobilnych i3 i i5. Brak turbo boostu u amd chyba jest jedną z ich wad. Tak więc wychodzi na to że "4 rdzenie od AMD to 2 intela". Natomiast jeśli dałoby się dosyć łatwo podkręcić te quady to taka alternatywa byłaby bardzo kusząca zwłaszcza, że mają być one oferowane taniej niż i5 tkowe odpowiedniki i dosyć często w komplecie z całkiem przyzwoitymi kartami graficznymi. Dlatego bardzo chciałbym również wiedzieć jak wysoko można by było podkręcić mobilne quady od AMD i jaki to dałoby skok wydajnościowy.

Edytowane przez darnok44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odgrzanie troszkę starego tematu ale natknąłem się właśnie na schemat aspire 5553g w sieci, który posiada te same nowe bebechy od AMD ochywiście z Phenomem i rzuca to troszkę światła na opcję kręcenia tego procesora. Okazuje się, że nowa platforma mobilna AMD nie korzysta z zewnętrznego "clock generatora" a jest on zintegrowany z nowym mostkiem południowym SB820 i podaje 3 częstotliwości dla mostka północnego i oczywiście bazową dla procesora. No cóż dalej nie wiemy jak podkręcić ale mam nadzieję, że zmierzamy w dobrym kierunku. Sytuacja jest trochę podobna jak z chipsetami nVidia dla mobilnych AMD, ale tam można było za zwyczaj kręcić procek używając NTune, jeśli dobrze pamiętam. Mam nadzieję, że i tutaj istnieje jakiś sposób aby dostać się do rejestrów generatora i je zmieniać. Jestem potwornie ciekawy ile można by wycisnąć z tych Phenomów zwłaszcza, że nie grzeją się jak poprzednie generacje a nawet pracują zimniej niż ich odpowiedniki z i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm wszzystko jest troszeczke dziwne z tymi nowymi prockami amd. Poszperalem dalej i znalazlem schemat aspire 7741(g) i wedlug niego wynika, ze jednak nowa platforma moze korzystac z zewnetrznego zegara i w nim akurat siedza dobrze znane ICS9LPRS480BKLFT i RTM880N-796-VB-GRT. Tak wiec sam juz nie wiem co myslec. Moze znajdzie sie posiadacz laptopa z nowymi procesorami i sprobuje krecenia z uzyciem setfsb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...