Skocz do zawartości
z3l

Internet kablem do kompa, a potem wifi na 5 lapków.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :P

Mamy studenckie mieszkanko i musimy w nim zorganizować internet. Wybór już padł na http://www.finemedia.pl/0/?fm=intkabhiper tego ISP, opcja 30/3 albo 50/5 jeszcze nie wiemy ale samo pytanie raczej mało zależy od prędkości. Mamy do dyspozycji router netgear mr814v2 i możemy coś ewentualnie dokupić. Chcielibyśmy sprawę rozwiązać następująco:

Kabel wędruje do jednego kompa stacjonarnego, stamtąd chcemy internet jakoś do routera, który będzie rozdzielał na kolejne maks 5 lapków.

Chcemy mieć zawsze neta na tym stacjonarnym i to w pełnej okazałości, bo wiadomo że wifi zawsze tam może gubić jakoś sygnał czy coś a po kablu nie będzie problemów - będziemy z niego oglądać TV internetową, czy korzystać z p2p. Na tym kompie jest zainstalowany cfos speed, więc podejrzewam, że nawet jak będzie powiedzmy utorrent odpalony, to cfos tak sobie da ze wszystkim radę, żeby innym nie przeszkadzało? :P Potem dalej chcemy podpiąć ten internet do tego routera netgear mr814v2, bo akurat taki mamy za frajer w zestawie od kolegi. Ten netgear miałby robić wifi z jakimś kluczem do wpisania na maksymalnie pięć dodatkowych kompów. Na tych kompach chcielibyśmy mieć taki elastyczny limit - w sensie, żeby nie było tak że jeden wykorzystuje 90% łącza a drugi 10%. Wiem, że można jakoś odgórnie limity narzucić w stylu powiedzmy po 9mbit na każdy komp, ale wtedy szkoda, żeby się marnowało łącze jeżeli nie jest wykorzystywane i chcielibyśmy, żeby ten limit był właśnie elastyczny :P

 

Musimy dokupić coś jeszcze, albo ogólnie router wymienić, czy można zrobić tak jak wyżej napisałem? Albo jak postawie router zaraz obok kompa stacjonarnego i podepnę do niego kabel od razu, bez przechodzenia najpierw przez kompa, to nadal net będzie świetnie śmigał i szkoda zachodu z patyczkowaniem się z takim sposobem jak wyżej i po prostu lepiej, żeby każdy leciał po wifi?

 

Jak już ktoś będzie taki miły, że mi odpowie to od razu następne pytanie:

Jak w tym wypadku coś takiego skonfigurować? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo jak postawie router zaraz obok kompa stacjonarnego i podepnę do niego kabel od razu, bez przechodzenia najpierw przez kompa, to nadal net będzie świetnie śmigał i szkoda zachodu z patyczkowaniem się z takim sposobem jak wyżej i po prostu lepiej, żeby każdy leciał po wifi?

 

To rozwiązanie jest praktyczniejsze, bo jak podłączysz neta bezpośrednio do stacjonarki, to będzie ona musiała być włączona non stop, by wszędzie działał internet. A tak podłączasz siec pod WAN w routerze i śmiga zawsze. A jeśli chcesz to stacjonarkę podpinasz kablem i nie powinno być wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zauwazylem, ze ten router ma pare gniazd z tylu rj45 - czyli dziala troche jak switch? Wtedy bym do routera kabel od neta, i od routera do stacjonarnego.

Pytanie jest, bo ten router dziala w standardzie b, da sobie spokojnie rade z taka iloscia uzytkownikow i taka predkoscia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak router działa jak switch.

Co do standardu "b" to dla opcji 50Mbit/s będzie za słaby. Tzn nie osiągniesz na żadnym kompie bezprzewodowo 50Mbit/s.

Z samą ilością komputerów powinien sobie poradzić - to nie zależy od standardu pracy ale od oprogramowania i samego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaby masz ten router jak chcesz po wifi obsłużyć taką prędkość - co najmniej N'ka 150Mbps by się przydała... Najlepiej byłoby wymienić sprzęt na trochę nowocześniejszy - zwłaszcza jak masz parę kompów do obsłużenia - torrent, gry, telewizja ci go skutecznie zatkają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh tego sie obawialem :P

Wiem, ze u gory jest temat jaki router kupic, ale jak juz tutaj jestem, to moze byscie polecili cos w granicach 120-150zl w tym moim konkretnym przypadku?

Czy jak zdecydujemy sie na 30/3 to tez bedziemy musieli wymienic router?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 25Mbps przydałaby się już N'ka... W tych pieniądzach to ewentualnie TP-Linka TL-WR841N (stała antena) lub 841ND (odkręcana antena), ewentualnie dołóż do 1043ND - można mu zmienić softa - który umożliwia podział pasma, lepsze priorytetowanie, itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie tplink 1043 - za ta kase to rewelka - gigabit lan i wifi n na 3 antenach - smiga bezproblemowo - pozatym zlacze usb pod ktore mozesz podlaczyc dysk i udostepnic w sieci :) (drukarki chyba niestety nie i nie wiem jak dyski ntfs)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki wielkie za polecenie :) teraz jeszcze jedna ostatnia sprawa, bo w sumie mamy jakis testowy router w G (smc networks) a ja dostalem w spadku od brata jakas karte wifi-g od asusa, tylko karta jest chyba deczka biedna - router stoi w sumie ze trzy metry dalej, po drodze ma dwie sciany i troche drewna od biurka - i jezeli jest wsuniety pod biurko - jest po prostu masakra, jak siadzie jakies 512kbps to jest bomba, jak wysune spod biurka to ciagnie rowno 1,5-1,6MBps przez utorrenta. Karta ma jakas mala antenke. Pytanie jest takie - mam porty usb z prozdu, co za tym idzie zasieg teoretycznie powinien byc lepszy bo mnie przeszkod - czyli kupic sobie karte na USB jakas, czy kupic karte na PCI bo w N to nie bedzie robic roznicy ze stoi pod biurkiem?

Te karte najlepiej w jakims sklepie we wroclawiu, zebym nie musial placic za przesylke ;)

Edytowane przez z3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta karta która masz obecnie, ma odkręcaną zewnętrzną antenę ?v Karty na N nie ma sensu kupować skoro masz router w G...

 

a) tak, ma odkrecana antene (ktora jest oczywiscie przykrecona i lapie zasieg w tylko jednej pozycji, huh)

b) mozna przeczytac chociaz ze dwa posty zanim sie odpowie na jakies pytanie

c) Moje pytanie/prosba byla nastepujaca: Poleccie mi jakas dobre karte w standardzie N na usb, a nie "czy jest sens kupowac karte w standardzie N skoro mam router w standardzie G", czytanie innych ludzi naprawde umozliwia lepsza komunikacje, trust me. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta ma jakas mala antenke...

Hmm... Faktycznie w tej wypowiedzi zawarte jest od groma szczegółów - wybacz, że zadałem niepotrzebne pytanie...

Karta na PCI - Pentagram P6121-L5, na USB - Pentagram P6132-10...

Pierwsza w N'ce 300Mbps, druga 150Mbps - nie doprecyzowałeś który "rodzaj" N'ki chcesz - ale pewnie znów nie doczytałem czegoś...

Obie w Proline...

 

Parafrazując Twoją wypowiedź:

Pisanie trochę dokładniejszych informacji umożliwia lepsza komunikacje, trust me. ;)

 

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antena ma 10,3mm długości. Nie wiem co więcej można powiedzieć o antenie. Szczegółów konstrukcyjnych nie znam.

Co do karty - dzięki, ja się nie znam dlatego pytam, karta taka, żeby uciągnęła 50mbps (napisane w pierwszym poście :)), ale jak w prolinie to wezmę pierw tą na PCI i sprawdzę, czy mam lipną antenę teraz po prostu, a jak nie to zwrócę towar i wezmę na USB. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antena ma 10,3mm długości. Nie wiem co więcej można powiedzieć o antenie. Szczegółów konstrukcyjnych nie znam.

Co do karty - dzięki, ja się nie znam dlatego pytam, karta taka, żeby uciągnęła 50mbps (napisane w pierwszym poście :)), ale jak w prolinie to wezmę pierw tą na PCI i sprawdzę, czy mam lipną antenę teraz po prostu, a jak nie to zwrócę towar i wezmę na USB. Dzięki.

 

To jeszcze uzupełniam... Jeśli już zdecydowaliście się na opcję 50Mbps, kartę bierz z N'ką 300Mbps - czyli tą na PCI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...