Skocz do zawartości
kotekzkz

Bardzo głośne chłodzenie komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Parę miesięcy temu zakupiłem nowy komputer. Wszystko generalnie jest ok, jednak hałas który wydobywa się z obudowy jest naprawdę spory. Chciałbym tu na forum prosić użytkowników o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Planując budowę tego kompa nastawiłem się na dobre chłodzenie, fakt jest chłodno ale nie spodziewałem się że będzie aż tak głośno. w środku znajduję się sporo wiatraków. Być może pomożecie mi jak je powymieniać, z których zrezygnować, być może jak je wyciszyć. P o prostu z tego co mam chciałbym uzyskać coś nadal bezpiecznego od temperatury ale zarazem cichszego.

Oto moja konfiguracja:

 

MOBO: ASUS P6T

CPU: i7 920 D0 Bloomfield

GPU: GeForce GTS 250 512MB ASUS

RAM: 3x2GB Corsair XMS3 CM3X2G1600C

PSU: CORSAIR HX 750W

OBUDOWA: Thermaltake ARMOR 25cm fan

W obudowie jeszcze 2x HDD i nagrywarka.

 

Tak było w momencie zakupu, parę dni temu wymieniłem boxowy cooler cpu na Ninja Scythe 3 oraz z przodu zamontowałem Panel do kontroli wiatraków i temperatur: Zalman ZM-MFC2 Fan Speed Controller. Liczyłem że będzie ciszej. Efekt jest taki sam praktycznie. Nie wiem dlaczego ale tym panelem nie mogę zmienić obrotów wiatraków. Jeszcze przedstawię obieg powietrza w moim komputerze. Wygląda to tak:

Przód obudowy: Intake 120mm (był na wyposażeniu obudowy)

Tył Obudowy: dół outtake 120mm, góra outtake 90 mm (były na wyposażeniu obudowy)

Góra obudowy: outtake 90 mm (był na wyposażeniu obudowy)

Panel Boczny: intake 250mm (był na wyposażeniu obudowy)

CPU: Ninja scythe 3

Plus jeden wentylator w zasilaczu i jeden na karcie graficznej.

 

Montaż Ninja Scythe zmusił mnie do usunięcia wentylatora z bocznej ściany obudowy (250mm)

 

Co więc zrobić, żeby było bezpiecznie chłodno, cicho i możliwie najmniejszym nakładem.

W miarę potrzeby mogę dać więcej szczegółów dotyczących kompa, foty czy cokolwiek. Odczyty temp programów czy co tylko będzie potrzebne. No i co z tym panelem Zalmana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zadam i trochę głupie pytanie, ale czy podłączyłeś te wentylatory do panelu? No i czy zmieniłeś ich pracę z Auto na Manual?

Chłodzenie na grafie, jeśli to referent, to jest suszarka, więc jak będziesz grał i tak będzie głośno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego, wybierając to forum liczyłem na pomoc a nie wymądrzanie się :)

 

Wiatraki i panel są połączone według tejże właśnie instrukcji obsługi. Wiatraki nie mają żadnej regulacji, były na wyposażeniu obudowy i nie mają instrukcji obsługi.

 

W każdym razie wsadzając wcześniej łeb do obudowy i słysząc tam... hałas nie wiedziałem skąd dobiega bo wydawało się ze emituje go wszystko. Dzisiaj wypinałem wentylatory po kolei. Po odłączeniu wszystkich wchodzących w skład obudowy była delikatna poprawa, później po odpięciu CPU coolera też trochę lepiej, ale najgorszy hałas jednak pozostał. Teraz już jestem pewien ze najbardziej słyszalną jest karta graficzna bo po wypięciu wentylatorów pozostał tylko ten na grafie i w psu. Co mogę z tym zrobić?

 

PS. YoGi, przeglądając tematy na forum widziałem że masz nie małe pojęcie o chłodzeniu kompa, więc pomóż mi proszę i daruj sobie sugestie z posta wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj tego:

RivaTuner v2.24c download from Guru3D.com

recznie przestaw szybkosc obratow chlodzenia na karcie.

i powiedz czy cos sie zmienilo. jak tak to ustaw sobie recznie tryby 2d i 3d.

dziwne poniewaz gts 250 mial tryby 2d,lower 3d i 3d :)

lub

moze masz starego biosa na karcie:)

tu sprawdz/porownaj:

techPowerUp! :: Video Bios Collection

 

i wgraj nowy/edytowany ;)

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale nie jestem jasnowidzem i nie mam pojęcia w jaki sposób zmienia się opcje sterowania wentylatorami w twoim panelu. To na pewno znajdziesz w instrukcji do panelu (o tej mówiłem). Zmień sposób sterowania z AUTO na ręczny (MANUAL) i wtedy pokrętełkiem pewnie będziesz mógł swobodnie ustawiać obroty.

Jeśli chodzi o grafikę, to pobawi się Rivą, tak jak kolega wyżej ci napisał.

 

EDIT:

Pomyślałem, że trochę ci pomogę, żeby nie było...

 

1. Select the fan by pressing the "mode" button an appropriate number of times.

2. Twirl the jog wheel to dial in a new target rotation speed.

3. Wait 5-10 seconds for the fan to adjust itself and listen to see if it is at the desired speed.

 

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...