Skocz do zawartości
Arantus

Czyżby to wina zasilacza?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem z komputerem od niedawna. Otóż po dłuższej przerwy w pracy (po nocy lub nieobecności w domu) komputer wstaje na dwa razy. Za pierwszym wogóle nie reaguje led na obudowie jednak wszystko jakby pracuje. Obrazu także nie ma. Dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu jest wszytko ok. Problemy nie objawiają się tylko tym, następstwem są BSODY, problemy z uruchomieniem systemu (testowałem już Viste x86, Win7 X64 w dwóch opcjach). Komputer jest przyłączony do listwy zasilającej którą wyłaczam na czas nieobecnosci wraz z przełącznikiem na zasilaczu. Może to wina gdyż listwa jest przeznaczona jak pisze do instalacji tj gniazdka z bolcem, a ono akurat u mnie go nie posiada. Do listwy także podłączony jest monitor Samsung B2230.

 

Dodam że komputer pracuje stabilnie nie wyłączając się, przeprowadzone testy OCCT, HdTune, pare wymagających gier. Problem dopiero przy zimnym starcie.

 

Oto specyfikacja komputera:

 

Listwa zasilająca to ARMAC ARC-5

 

PC:

Asrock M3A770DE

Phenom II X4 955 BE rev.C3

OCZ 1333 Low Voltage Gold 2x 2048 Dual Channel

Samsung HD502HJ

Gigabyte Geforce GTX 460 1 GB

Obudowa I-Box Force

Zasilacz OCZ StealhxStream 2 500W

HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50

 

Z góry dzięki za każdą pomoc.

Edytowane przez Arantus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być zasilacz, ale bardziej wygląda mi to na sekcję zasilania płyty głównej. Jakieś beep-kody występują? Obejrzyj wszystkie kondensatory elektrolityczne w kompie, czy któreś nie są spuchnięte. Podkręcałeś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kondensatory są w normie chyba że któryś przegapiłem, podkręcany był procesor poprzez OC Tuner (sam mnożnik), karta w programie MSI Afterburner. Także używałem AMD Overdrive w Novice Mode. Kazde OC poparłem testami OCCT oraz Prime95. Nie odnotowałem żadnej informacji o błędach oraz problemów (BSODÓW, czy innych takich podczas nich). Chodzi o to że komputer ma miesiąc, jeśli już chodzi o zworkę na płycie Eup/Erp (może spróbowac ją przestawić na off?). Problem mam także z aktualizacją biosa gdzie INSTANT FLASH nie wykrywa nowego firmwaru.

 

Nie mam pomysłu ani zbytnio możliwości testu by wykluczyć zasilacz lub karte, z płytą tym bardziej.

 

Jeśli chodzi o beep-code to nie ma ich wcale od samego początku jak dobrze pamiętam.

Edytowane przez Arantus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś się złego dzieje, to należy wyłączyć każde OC i wtedy sprawdzać. Jak pojawi się BSOD, to spisz z niego co konkretnie się dzieje i spróbuj wyguglać w tym kierunku. Jak dalej będzie się psuł, to chyba trzeba będzie oddać na serwis.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No będę logował, ale z tym problemem borykam się od samego początku odkąd komputer wylądował u mnie. Także sądzę że to nie jest to. Jeszcze pytanie.

 

Komputer odpalam, nie załącza się ale pracuje, odczekuję do momentu kiedy po przyciśnięciu przycisku power wyłączam go (gdy od razu próbuję muszę go przytrzymać). 2 dni już tak mi się udaje.

 

-Jest jeszcze zworka od EUP/Erp na płycie, ustawiona jest domyślnie na ON.

-Jeśli chodzi na oddanie na serwis powiedziano mi w nim żebym jeszcze spróbował bez grafiki odpalać ale jest tak samo, led martwy na obudowie.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to dajcie znać.

 

BSODY:

 

PAGE FAULT IN NON PAGED AREA -najczęściej.

 

Dysk sprawdzany na obecność bad sektorów ale wszytko OK.

 

Teraz komp przełączyłem na osobny przedłużacz i zasilacz nie jest wyłączany przyciskiem z tyłu. (Nie wiem czy to coś wnosi do tematu). Sorka za taki mało klarowny opis ale staram się jak mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EuP - heh, znowu jakieś europejskie eko-bzdury, właśnie o tym przeczytałem. Wygląda na to, że Twój zasilacz nie jest zgodny z EuP. Zmień zworkę na OFF, może to w tym tkwi problem.

PAGE FAULT IN NON PAGED AREA - to z kolei sugeruje problem z RAMem (problem może być w modułach, płycie lub procesorze). Wyjmij i zamontuj ponownie moduły (uwaga na elektryczność statyczną!). Jak nie pomoże, to sprawdź czy jest OK z pojedynczym modułem (któryś może być uszkodzony, ale raczej nie 2 naraz).

 

[ale w kościach czuję, że to jednak płyta]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...