Skocz do zawartości
kurczakin

Wydajność użytkowa a64 vs semp (s754)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W moje łapki wpadła ostatnio płyta główna pod s754, była uszkodzona w lecie. Komputer był przenoszony po ulewie w parny dzień przez brata (już po deszczu) i po włączeniu płyta zdechła. Poleżało troszkę i postanowiłem ją naprawić. Wybadałem co i jak, wlutowałem biosa, kupiłem nową kość z programowaniem i wstawiłem do płyty.

Komp działa.

Teraz chcąc ją trochę pocichnąć na pożyczonym procku sempron 2600+ odpaliłem film hd z jakiegoś h.256. Wyszło miejscami ok a miejscami było 19 klatek na 24. Podkręciłem drania nie myśląc dużo z 1,6 do 2,09 ghz i było już tych klatek tyle co trzeba (płyta za to nie bardzo to lubi, via chipset i te sprawy). Postanowiłem zatem zrobić mamie nowy komputer na święta, bo na stare p3 już trochę narzeka. Kupiłem Athlona64 3000+ za jakieś 20 złotych i teraz go testuję. Ale jakoś żadnej różnicy nie widzę. Tam gdzie było 19 klatek jest 19 klatek i 100% na cpu. Jak podkręcam drania identycznie fsb 200@260 mam już tyle klatek co trzeba, ale komp nie jest stabilny. Znaczy się w windowsie jest, ale z racji przetaktowania pci sieciówka nie działa a system zwisa po poleceniu zamknij lub uruchom ponownie.

 

Nie wiem już gdzie leży wąskie gardło w tym odtwarzaniu hd. W fsb procesora?

Proszę o jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko mi chodziło o sprawdzenie tym, czy procesor jest szybszy czy nie. Ale znalazłem innego zonka. Mam moduły ddr400, corsaira 512mb i kilka innych 256mb banki są 2 Jak wkładam jedną koś to po podkręceniu proca do szyny 233 mam na pamięciach 233/466 a bez podkręcania 200/400 i filmik działa (bo to o konkretny plik chodzi, inne 720p chodzą bez problemów). Jednak gdy są dwie to zegar spada do 166/333 lub 194/388 na podkręconych. Płyta nie ma opcji zmiany taktowania pamięci czytać wymuszania, ograniczanie ma. I niestety ma tylko agp :] Chociaż sama zmiana karty graficznej ze zintegrowanej dx6 na starego Radeona dała mi jedna cała klatkę :]. Generalnie na ten filmik pamięci muszą chodzić ok 206 mhz by zaczęło być płynnie, a rdzeń procka musi taktować ok 2000-2100mhz. Prawdopodobne z hd dam sobie spokój. Mama i tak nie będzie oglądać. A na samą kartę i zasilacz sporo trzeba by dołożyć. Może kiedyś indziej.

Podejrzewam też że sam filmik jest jakoś dziwnie zakodowany, bo inne 720p odtwarza na 60-80% obciążenia w porywach do 100.

 

Edit. .............

tak na prawdę to nie materiał filmowy obciąża tak proca tylko warstwa napisów w szczególności karaoke do openingu. Po wygrzebaniu z pudełka kości 400, która z inną się nie gryzie, pokręceniu proca i pamięci o 15% filmik odtwarza się w pełnej prędkości, opening na 100%cpu, dalsza część 70%cpu, inne filmy, które mam pożerają 80-100% na op i 50-60% na wnętrze. Ale nadal różnica pomiędzy athlonem64 3000+ a sempronem 2600+ wydaje się być na oko żadna.

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieraz tak jest, że przy większej ilości pamięci obniża taktowanie mimo, że moduły są np. ddr400 a będą pracować jako 333 itp. , takie ograniczenia chipsetu.

Jakbyś zainwestował w jakiegoś radeona np. hd3650 to on wtedy wziąłby na siebie cały trud przetwarzania filmu. Tylko to wydatek ok 200zł także nie zawsze się opłaca.

Film zależy jaki bitrate ma, także hd jedne drugiemu nie równe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej pamięci wcale nie jest tak znowu więcej 768mb :]

Problem się niejako sam rozwiązał. Zmieniłem dysk twardy, no zbudowałem cały komputer od podstaw w innej obudowie :] Zainstalowałem windowsa kodeki i sterowniki od nowa (dokładnie te same) i dobrałem z pudła pamięci. Poprzednio windows z całym dyskiem był z kompletnie innego kompa (celeron p3 chipset via) i o dziwo działał. Teraz w zwyczajnym playbacku jest 50% na nie podkręconym procku i 90% w karaoke. Czyli da się przeżyć. W kartę rzeczywiście inwestować mi się nie opłaca, komputer nie służy do grania czy nawet oglądania filmów.

 

Najfajniej w całym zestawie wygląda i tak boxowy coolerek z pentium4 a całość w obudowie desktopowej po 286. Ta klapa podnoszona do góry jednak robi swoje :]

 

W każdym razie dzięki za pomoc, nie koniecznie wykorzystana ale co tam, wiedza przyswojona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...