Skocz do zawartości
burro

Burza i uszkodzenie komputera.

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jest takie:

czy podczas burzy jak piorun walnie słup z prądem :D to czy moze to komputer uszkodzic czy tylko w listwie ( mam acorpa) wyleca korki, a komp bedzie caly ??

2. Mieszkasz w nowoczesnym (jak na polskie standarty) budynku z instalacją 3-przewodową. W takim przypadku na 100% wykonawca instalacji zaopatrzył ją w pełną ochronę przecw przepięciom z sieci i od wyładowań tak więc listwa raczej nie będzie musiała wypełniać swojej roli, chociaż dobrze żeby była bo mogą pozostać jakieś szczątkowe impulsy.

 

O jakiej roli piszesz ? BO listwa ma za zadanie chronic racxzej przed malymi "niestabilnosciami" i korygowac je na tyle zeby nie bylo resetow kompa i podobnych przypadkow. Tak mi sie wydaje przynajmniej. BO nawet jak listwa bedzie za 1000zl to przezd uderzeniem pioruna nie uchroni.

 

I ku przestrodze:

Siec u moich kolegow, mieli na BNC. NIezla burza byla - mieli siec w 5 osob - wszyscy poodlaczali kompy od pradu oprocz jednego - piorun uderzyl niedaleko i poszlo... temu co nie wylaczyl sfajszylo kompa a im poszlo po sieci i wszystkie sieciowki spalilo. Dobrze ze na sieciowkach sie skonczylo.

 

Ja w sumie zadko wylaczm kompa - musi naprawde mocno walic, a jak juz wylacze go na okazje burzy to oczywiscie z gniazdka. Za to w nocy mi sie nie chce wstawac ;p jak wali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie musiała wypełniać swojej roli,

A myślisz że po co w listwie są wyrystory na 275V. Co to są małe niestabilności, myślisz że jak napięcie w sieci podniesie się do 270V do listwa zadziała, na pewno nie. Warystory mają za zadanie każde napięcie wyższe od 275V zewrzeć do ziemi wtedy spalą się bezpieczniki w listwie. Jest ona do naprawy lub wyrzucenia ale komp jest cały. Warunek podstawowy, gniazdko musi być uziemione a nie zerowane.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc odpowiedź jest krótka:

Zabezpieczenie w 100% przed uderzeniem pioruna NIE ISTNIEJE Nie ma takiego zabezpieczenia nigdzie na świecie, gdyż nie istnieje izolator, który byłby w stanie zablokować przepływ tak wielkiej energii. Wszelkie zabezpieczenia (poza fizycznym rozłączeniem przewodów) tylko zmniejszają prowdopodobieństwo uszkodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc odpowiedź jest krótka:

Zabezpieczenie w 100% przed uderzeniem pioruna NIE ISTNIEJE

Fakt, nie istnieje 100% zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna, ale chyba mylisz pojęcia, nie chodzi o to żeby go odizolować, tylko skierować jak najkrótszą drogą do ziemi.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie istnieje 100% zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna, ale chyba mylisz pojęcia, nie chodzi o to żeby go odizolować, tylko skierować jak najkrótszą drogą do ziemi.

Pozdr.

Żeby go skierować, to trzeba mu odizolować inne drogi, więc ... Poza tym jak myślisz jaki przewodnik wytrzyma taką energię ? Bo napewno nawet 16 Cu2 nie da rady a większość instalacji to 2,5 Cu2. Więc ta droga, którą masz zamiar go skierowac do ziemi może zamienić się w powietrze. A cała sprawa zaczęła się od tego, czy takim zabezpieczeniem jest listwa przepięciowa - a ztym to chyba żart jakiś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby go skierować, to trzeba mu odizolować inne drogi, więc ... Poza tym jak myślisz jaki przewodnik wytrzyma taką energię ?

Drut stalowy ocynkowany Fi 6-8 mm (drut odgromowy) wykorzystywany w instalacjach odgromowych. A co do 2,5mm2 to niestety nie masz racji, bez problemu wytrzyma. Myślisz że po karzdej burzy wymienia się całe instalacje w domach. Leci głównie tylko elektronika lub zabezpieczenia przepięciowe. Poszesz też o izolatorze - skoro w listwie jest warystor i bezpiecznik, to po zwarciu takiego impulsu warystorem lecą bezpieczniki - czyż przerwa nie jest izolacją (fak powietrze nie jest idealne, ale zawsze coś).

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drut stalowy ocynkowany Fi 6-8 mm (drut odgromowy) wykorzystywany w instalacjach odgromowych. A co do 2,5mm2 to niestety nie masz racji, bez problemu wytrzyma. Myślisz że po karzdej burzy wymienia się całe instalacje w domach. Leci głównie tylko elektronika lub zabezpieczenia przepięciowe. Poszesz też o izolatorze - skoro w listwie jest warystor i bezpiecznik, to po zwarciu takiego impulsu warystorem lecą bezpieczniki - czyż przerwa nie jest izolacją (fak powietrze nie jest idealne, ale zawsze coś).

Pozdr.

Ty piszesz o przepięciu w sieci, ja o uderzeniu w sieć. Widziałem skutki na własne oczy więc wiem co dają zabezpieczenia i co potrafi zrobić piorun. Drut o którym piszesz spłonął na odcinku 10 cm, przewody 2,5 mm2 powyrywało razem z tynkiem i boazerią ze ścian spalone 3 telewizory, pralka, lodówka, wieża i jeszcze kilka innych rzeczy - mówię ci przed takim czymś niema zabezpieczenia innego jak odłączyć od sieci. To o czym ty piszesz oczywiście jest prawdą i zwiększa ochronę ale przed przepięciami w sieci (także tymi wywołanymi uderzeniem pioruna). Ale ja po moich doświadczeniach wyłączam komputer całkowicie z wszelkich sieci (energetycznej, telekomunikacyjnej, telewizyjnej) - dobrze, że tamtego dnia chociaż komputera nie było w domu bo nic by z niego też niezostało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tak sytuacja o której piszesz występuje bardzo żadko. Jak piorun może trafić bezpośredio w przewody, tylko przy liniach napowietrznych się to może zdarzyć, a w blokach, no cóż jakiś sąsiad musiał puścić jakiś kabel po elewacji albo coś zostało ułożone na dachu.

Kończymy - bo razem mamy rację i nic z tego nie wynika.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że piorun potrafi zepsuć telewizor czy wideo to standard! Mi już 2 razy tak się stało 8 lat temu gdy nie miałem jeszcze komputera i to była poważna i droga naprawa. Tak więc lepiej wyłączać wtyczki!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedzielną noc szalała burza. Moi znajomi stracili zasilacze, jedna NT-ka od ISDN i uwaga...3 dniowe SDI, z routerkiem, kartami sieciowymi. Są bardzo szczęśliwi  :D

Musisz ich wesprzeć duchowo w tych trudnych chwilach :oops: bo każdemu się to może przydarzyć :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc odpowiedź jest krótka:

Zabezpieczenie w 100% przed uderzeniem pioruna NIE ISTNIEJE

Fakt, nie istnieje 100% zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna, ale chyba mylisz pojęcia, nie chodzi o to żeby go odizolować, tylko skierować jak najkrótszą drogą do ziemi.

Pozdr.

 

A iskierniki wydmuchowe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedzielną noc szalała burza. Moi znajomi stracili zasilacze, jedna NT-ka od ISDN i uwaga...3 dniowe SDI, z routerkiem, kartami sieciowymi. Są bardzo szczęśliwi  :D

Musisz ich wesprzeć duchowo w tych trudnych chwilach :oops: bo każdemu się to może przydarzyć :lol:

ich już wspiera....telekomuna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz ktos pisal - z zabezpieczeniami to roznie bywa. u mnie pizglo w slup wysokiego napiecia to w telewizorze poszly sie jebac tylko bezpieczniki[wlaczone czuwanie] a komp wlaczony i nic sie nie stalo. moze to dzieki "bezpiecznikom roznicowo-pradowym" to takie fajne bezpieczniki ze jak wsadzisz lyzke do kontaktu to nic ci sie nie stanie - tylko wylaczysz prad na calym pietrze[mieszkam w domq] :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz ktos pisal - z zabezpieczeniami to roznie bywa. u mnie pizglo w slup wysokiego napiecia to w telewizorze poszly sie <font color="#FF0000">[ciach!]</font> tylko bezpieczniki[wlaczone czuwanie] a komp wlaczony i nic sie nie stalo. moze to dzieki "bezpiecznikom roznicowo-pradowym" to takie fajne bezpieczniki ze jak wsadzisz lyzke do kontaktu to nic ci sie nie stanie - tylko wylaczysz prad na calym pietrze[mieszkam w domq] :D

Różnicówka tu nie pomoże. Na pewno masz też jakieś ochronniki.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz ktos pisal - z zabezpieczeniami to roznie bywa. u mnie pizglo w slup wysokiego napiecia to w telewizorze poszly sie <font color="#FF0000">[ciach!]</font> tylko bezpieczniki [...]

Mylisz pojecia, wysokie napiecie zaczyna sie wedlug jednych od 60 kV, wedlug innych od 110 kV.

Watpie zebys byl zasilany z tej sieci :lol:

To czym cie zasilaja, to nawet nie srednie napiecia tylko zwykle niskie, a to ze wisi toto na slupie to juz inna sprawa.

BTW , jeszcze nie wymienili wam zasilania na NLK ? 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...