Skocz do zawartości
Scissorhands

Jak podłączyć dwa CPU FAN 3PIN do jednego złącza 4PIN?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam płytę główną ze sterowaniem obrotów wiatraków 3PIN napięciami.

 

Kupiłem dla mojego radiator CPU Zalman CNPS10X Flex i dwa wiatraki be quiet! BL013 SilentWings USC 120mm . Tylko jak to teraz podłączyć by system widział jeden wiatrak CPU i sterował oboma identycznie?

 

Dołączona grafika

 

Co myślicie o rozgałęźniku 3pin -> 2 x 3pin? Nada się? Czytałem tu chyba wcześniej, że to niebezpieczne dla wentylatorów?

 

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

# SilentiumPC rozgałęziacz 3pin -> 2 x 3pin (1658378048) - Aukcje internetowe Allegro

REVOLTEC Rozgałęźnik 3Pin->2x 3 Pin RC024

 

 

Nie zna może ktoś lokalnego sklepu w Krakowie, gdzie można kupić coś takiego? Nie chcę płacić drugie tyle za przesyłkę dla czegoś tak małego.

 

 

Znalazłem coś takiego:

SilentiumPC Snake Adapter 4pin PWM - Y rozgałęziacz - Komputronik 8,90zł

Dołączona grafika

Edytowane przez Scissorhands

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zrób go sam. Tzn ten 2x3pin->1x3pin. Prawdopodobnie przy obu wentylach masz 3kolorowe kable. Przyjęło się że żółty to kontrola obrotów (nie mylić z regulacją), czerwony to "+" a czarny masa "-" wystarczy że uda Ci się oba wiatraki połączyć równolegle czyli czarny z czarnym, czerwony z czerwonym i do płyty, a żółtego nie łącz niech idzie z któregokolwiek bezpośrednio do płyty. Ot i cała historyja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem, że chcesz podpiąć 3PIN do złącza 4PIN to rzeczywiście sprawdź najpierw czy owe złącze faktycznie może regulacją napięcia sterować obroty coolera. Z zasady 4PIN właśnie tym czwartym pinem to robi, dwa zasilają jeden czyta prędkość a czwarty jakoś bodaj impulsowo reguluje napieciem obroty. A co do tego czy będą chodzić na 12V czy 6V to zasada jest prosta, jeśli podłączysz je tak jak Ci napisałem wcześniej, równolegle to jeden nie będzie miał wpływu na drugi i oba będą na 12V. Jeśli jednak podlączyłbyś szeregowo to wtedy tak będą chodzić na pół gwizdka a do tego jak jeden padnie to drugi też nie będzie pracował. Co do bezpieczeństwa. Na pewno takie podłączenie niejako podwójnie obciąża gniazdo zasilania CPU-FAN ale czy to są tak olbrzymie wartości żeby ich się obawiać to bez przesady. Wg mnie najbezpieczniej byłoby podpiąć to do starych poczciwych molexów bezpośrednio z zasilacza a między ten układ dać jakiś fajny regulator obrotów z wyświetlaczem we wnękę 2,5' to i wyglądać toto będzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie moja płyta główna ma możliwość sterowania napięciami na złączu CPU 4 pin. W BIOS'ie mam opcję czy podpięty wiatrak CPU Ma być sterowany PWM czy DC.

 

Płyta M4A89TD PRO/USB3

 

teraz mam tam wpięty jeden wiatrak 3PIN i działa. Obroty są regulowane. Chodzi mi tylko o to czy taki rozgałęziacz aby na pewno jest bezpieczny. Bo wiatraki drogie i płyta droga (choć kupiona po bardzo promocyjnej cenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój nowy wentylator ma

Input current, real (A) 0.091

Czyli dwa biorą i tak mniej niż jeden boxowy wentylator 0,45A jak dobrze pamiętam.

 

Przejściówki są bezpieczne pod warunkiem podłączenia dwóch wentylatorów. Niektóre mają gołe piny, odłączając jeden wentylator masz niebezpieczeństwo zwarcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam płytę główną ze sterowaniem obrotów wiatraków 3PIN napięciami.

 

Kupiłem dla mojego radiator CPU Zalman CNPS10X Flex i dwa wiatraki be quiet! BL013 SilentWings USC 120mm . Tylko jak to teraz podłączyć by system widział jeden wiatrak CPU i sterował oboma identycznie?

 

 

Nawet jak podepniesz jeden wiatrak do płyty głównej to ją spalisz.

 

Wiatrak – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wentylator – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Pozdrawiam

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...