Skocz do zawartości
Wiedzmin_

laptop z XP jako access point

Rekomendowane odpowiedzi

Przejdź od razu do rozwiązania

 

Witam, przez jakiś czas jestem uziemiony w akademiku z netbookiem eee pc 1000h. Z internetem łączę się przez lan + pppoe. Testuję dwa telefony, HTC Wildfire S (Android 2.3.3) oraz Nokię E5 (symbian). W przypadku pierwszego podpinam kabelek usb, ustawiam tryb 'internet z komputera' i śmigam po android market. Minusem jest to, że muszę być podpięty do laptopa, no i nie wiem czy admin nie zmieni na wakacje sposobu łączenia z netem, a pppoe jest wymagane do udostępnienia netu na HTC.

 

Niestety nie ma takiej opcji w przypadku Nokii, pomyślałem więc że warto by udostępnić internet z netbooka przez wifi - i tu pojawiają się schody, zamiast klepać magisterkę siedzę i szukam informacji jak to zrobić... Z tego co zdążyłem wykopać, da się to zrobić dość intuicyjnie pod Windows 7, natomiast nie znalazłem informacji co z XP...

Zatem moje pytanie brzmi - czy w ogóle da się ustawić mój laptop jako wifi access point?

 

Karta lan: Atheros AR8121/AR8113/AR8114 PCI-E Ethernet Controller (ID 1969:1026)

Karta wifi: prawdopodobnie RaLink RT2860 (ID 1814:0781)

 

Pytanie poboczne (rozwiązane):

czemu po podpięciu LANu do netbooka pokazuje mi szybkość 100Mb/s, skoro zarówno internet jak i karta sieciowa (to drugie przynajmniej w teorii) obsługują 1Gb/s? Ikona netu od pppoe pokazuje za to 28,8kb/s, co już wogóle powala, a Opera sugeruje żeby włączyć operaTurbo, bo chyba korzystam z wolnego łącza... Na stacjonarce (w7) pokazuje normalnie 1Gb/s.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić przykładowo przy pomocy programu "Virtual Access Point" (niestety soft płatny), albo taką fajną opcją z Windowsa - ICS ;)

Pytanie poboczne - a we właściwościach karty, w menadżerze urządzeń, nie masz czasami ustawione na 100MB Full Duplex ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do googli w sprawie ICS i nie do końca mi to wychodzi. Czy w telefonie muszę ustawiać statyczne IP? Jeśli tak to nic z tego, bo w obydwu mogę jedynie wpisać SSID oraz hasło WEP/WPA(2). Nie potrzebuję udostępniać netu na inne komputery, tylko na dwie komórki...

 

we właściwościach karty, w menadżerze urządzeń, nie masz czasami ustawione na 100MB Full Duplex ?

Ustawione jest auto, do wyboru jest jeszcze 4 opcje: 10 Mbps Half/FUll duplex i 100 Mbps half/full duplex.

EDIT:

Asus wali w ..... , kiedy kupowałem netbooka 2 lata temu było napisane jak byk że ma gigabitowy lan. Najprawdopodobniej jednak wsadzili 10/100... Bydlaki :/

Odinstalowałem/zainstalowałem sterownik od karty sieciowej ze strony asusa i obydwa połączenia pokazują teraz 100Mbps. Dobre i to...

 

EDIT:

Ktoś ma jakieś pomysły?

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telefon z Androidem, i nie można wpisać statycznych adresów ;) tak samo w Nokii (ustawienia zaawansowane w punktach dostępu) ale ok - spróbujemy od innej łatwiejszej strony...

 

Bzeek | Empowering people to connect (trzeba się tylko zarejestrować, ale działa fajnie - sprawdzałem)...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nokia E5 - połączona bez problemu (poza faktem, że kreator WLan się zawiesza po podłączeniu do bzeek >.< )

Samsung Omnia - połączony bez problemu

HTC Wildfire S - mimo szczerych chęci, nie wykrywa tej jednej sieci. Inne w zasięgu są wyświetlane.

HTC HD2 - pod androidem nie widzi sieci, pod windows mobile tak samo...

 

Co do androida - faktycznie znalazłem ustawienia zaawansowane i statyczne ustawienia IP. Uczymy się, uczymy...

Jak mnie kiedyś przyszpili to poszukam też w Nokii. Na razie bzeek wystarcza, choć jestem bardzo sceptycznie nastawiony do wszystkiego co wymaga logowania przez google (i, o ironio, używam androida :P ).

 

Dziękuję za pomoc!

 

EDIT:

W nokii też już się dogrzebałem do ustawień IP :P

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem pozbyć się Bzeeka, bo czasem z niewiadomych przyczyn rozłączał się, znikał z listy sieci wifi itp. itd.

 

Próbuję od zera udostępnić internet przez wifi. Zacznijmy od zera.

Po włączeniu komputera i zalogowaniu do windowsa, w połączeniach sieciowych mam tak:

screen 1

LAN automatycznie pobiera IP/DNS.

Wprowadzam ustawienia dla połączenia PPPoE:

screen 2

We właściwościach WIFI, w protokole TCP/IPv4 (v6 wyłączam) ustawiam:

IP: 192.168.0.1

Maska: 255.255.255.0

a resztę pozostawiam pustą.

W zakładce sieci bezprzewodowe dodaję sieć Ad-Hoc:

screen 3

Loguję się do internetu poprzez połączenie PPPoE.

Po tym zabiegu laptop wykrywa sieć bezprzewodową '506b', ale po kliknięciu na niej i odczekaniu chyba z minuty pojawia się informacja 'brak połączenia'.

Telefon komórkowy (HTC na Androidzie) nie wykrywa tej sieci wifi, mimo wprowadzenia ustawień:

IP: 192.168.0.2

Brama: 192.168.0.1

Maska: 255.255.255.0

DNSy zostawiam puste.

 

Czemu telefon nie widzi tej sieci wifi? Czy udostępnianie internetu powinno być włączone dla PPPoE ze wskazaniem sieci WIFI czy we właściwościach samego WIFI?

 

EDIT:

Nokia E5 widzi tą sieć wifi, ale internetu brak.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany dzięki cierpliwości i uprzejmości kol. Wreq.

 

W przypadku netbooka Asus eee pc1000H karta WLAN to Ralink RT2860. Udajemy się zatem na stronę producenta i pobieramy odpowiedni sterownik.

Po pobraniu uruchamiamy i najpierw za jego pomocą odinstalowujemy poprzednie wersje sterowników (nie należy nadpisywać aktualnie zainstalowanych), a następnie ponownie uruchamiamy pobrany instalator, wybieramy opcję Install driver and Ralink WLAN Utility, a na następnych ekranach wybieramy jako konfigurator Ralink Configuration Tool zamiast windowsowego.

 

Po poprawnym zainstalowaniu w trayu pojawia nam się dodatkowa ikonka, w której możemy ustawić tryb pracy jako Access Point. Po wybraniu tej opcji konfigurator zapyta nas o sieć, która będzie udostępniać internet. W moim przypadku jest to PPPoE. Dalsza konfiguracja AP jest banalna...

 

Po tym wszystkim sieć wifi jest widziana za równo przez telefony komórkowe (Android 2.3.3, Symbian) jak i inne laptopty (np. na Viście).

 

Podejrzewam że podobną procedurę da się wykonać dla każdego laptopa z wifi i XP, trzeba tylko odpowiednio dobrać soft od producenta karty sieciowej.

 

Narzędzie dużo stabilniejsze od Bzeek, do tego nie trzeba podawać adresów gmailowych.

 

Na koniec krótkie objaśnienie opcji dostępnych we właściwościach karty by Wreq:

IEEE802.11h - bardzooo rzadko wykorzystywana opcja (chyba nawet wcale) - tyczy się tylko standardu A i pasma 5GHz...

Multimedia/Gaming Environment - włączenie tej opcji niby likwiduje lagi , wyłaczenie sprawia, że system co chyba 1-2 minutę wyszukuje dostępne sieci...

Kolejna opcja to oszczędzanie energii: Max wiadomo, CAM (power saving mode) to raczej też oczywiste...

PSP Xlink Mode - odnosi się do xLink Kai i konsolki PSP

PS: Sry za post pod postem, ale większość komunikacji odbyła się z Wreq na PM ;)

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...