Skocz do zawartości
Kszysiu

Dostarczenie internetu do garażu;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki mały problemik.

Brat prosił mnie abym podłączył mu internet do garażu. Posiadam liveboxa i... niestety videostradę.

a więc tak. jeden port jest zajęty przez dekoder TV (wersja z anteną satelitarną) drugi przez mój komputer. Na początku była wersja żeby podłączyć kabelkiem (oddzielny budynek - z 50m kabla - jakoś by się podkopało) jednak sprawa się komplikuje - brak wolnego portu w liveboxie. Myślałem o zmianie routera i próbie podłączenia przez wifi (livebox ma lipny zasięg - nie ma nawet co próbować się z nim połączyć).

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem:

livebox do niego kabel do dekodera i do jakiegoś dobrego routera (czekam na propozycje)

 

budżet - czym mniej tym lepiej;)

liczyłem że kabel + karta sieciowa (nie ma w komputerze w garażu) wyjdzie mnie ze 100zł + mnóstwo pracy (kopanie na kabelek) jednak problem stworzyło brak portu. Wiem że najprostszym rozwiązaniem byłoby kupienie jeszcze switcha za 10zł ale lubie niestandardowe rozwiązania;)

myślałem nad:

livebox do tego dekoder i linksys wrt54gl po kabelku - do niego wszystkie kompy. Dostać go można za 100zł - podobno jest dobry a jak ma mi wyjść ze 150zł za router i sieciówkę zamiast 120 za kopanie kabla przez podwórko no to mi się zdaje że wolałbym już wifi - chodzi po prostu o internet żeby znaleźć jakieś potrzebne schematy w necie i inne rzeczy potrzebne w garażu ;)

 

pozdrawiam

Kszysiu

post-151978-0-69908100-1312064266_thumb.jpg

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to ma być po wifi, to do LB podpinasz najzwyklejszego switcha, a do tego wpinasz TL-WA500G i wymieniasz antenkę na -> Interline PANEL 8 :: WISP.PL Sieci Bezprzewodowe (oczywiście wystawiasz ją na zewnątrz). Do warsztatu wystarczy Ci zwykła karta Wifi na USB (TP-Link TL-WN422G albo TP-LINK TL-WN722N - obie w podobnej cenie ~26zł na Alledrogo)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o to żeby było po wifi - chodzi mi o najtańsze połączenie. Jeśli miałbym przy tym jeszcze wydać troche pieniędzy to chciałbym np. zyskać na funkcjach itp.

Myślałem ogólnie nad takim rozwiązaniem:

do liveboxa wziąć wrt54gl - podobno po wgraniu tomato robi się kombajn ;) i wszystko podłączyć do niego - na pewno ma lepszy zasięg od liveboxa i do tego kupić sieciówkę do garażu.

wyszło by ze 150zł max tylko problem jest z tą videostradą...

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast liveboxa wziąć wrt54gl - podobno po wgraniu tomato robi się kombajn ;)

Temu "kombajnowi" brakuje jednej zalety, którą niewątpliwie dysponuje LB - modem ADSL ;) no chyba że LB chcesz wykorzystać jako modem...

 

TD-W8901G / TD-W8950ND / TD-W8951ND / TD-W8960N / TD-W8961ND / Asmax AR1004G (ten ma chyba stałą antenę - nie pamiętam) / i większość Drayteków - działa z video z TP...

 

Ale jak chodzi Ci o najtańsze połączenie to zostań przy kablu + switch do LB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nie jest ta wersja videostrady że idzie ona przez kabel tylko idzie z satelity a to podobno łatwiej... Osobiście zdaje mi się że potrzebny tu jest tylko internet bo jak podłączałem pod inny port w liveboxie to i tak działało. Nie sprawdzałem na innym routerze bo nie mam w tej chwili. Myślałem nad tym żeby do liveboxa zostawić podłączony dekoder i podłączyć tego wrt54gl i do niego całą reszte.

 

ps. a propo tego cytatu - albo szybko odpisałeś albo coś z edycją jest nie tak - praktycznie od razu przerobiłem treść że do niego a nie zamiast ;)

 

 

edit:

 

Ale jak chodzi Ci o najtańsze połączenie to zostań przy kablu + switch do LB...

 

teoretycznie chodzi mi o najtańsze ale znając mnie to już bym nie kupował switcha na 100mb tylko od razu "na przyszłość" 1gb a to jest 50zł a nie 15. do tego dochodzi kabel z 50-60zł (nie orientowałem się jeszcze dokładnie) i sieciówka a to już ze 120 się robi. a jak mam kupić za 100 dobry router który da mi wiele opcji do tego jakąś sieciówkę za 25zł (jestem zwolennikiem wersji pci a nie na usb - taki wystający "kikut" zdaje mi się że może tam być zagrożony ;) ) dopłacić kilka dyszek najwyżej na antene i mieć brak kabla i fajny "router zabawkę" to z chęcią. tylko czy nie będzie problemów z konfiguracją? i czy to wgl "przejdzie"

post-151978-0-09084200-1312145708_thumb.jpg

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nie jest ta wersja videostrady że idzie ona przez kabel tylko idzie z satelity a to podobno łatwiej... Osobiście zdaje mi się że potrzebny tu jest tylko internet bo jak podłączałem pod inny port w liveboxie to i tak działało. Nie sprawdzałem na innym routerze bo nie mam w tej chwili. Myślałem nad tym żeby do liveboxa zostawić podłączony dekoder i podłączyć tego wrt54gl i do niego całą reszte.

 

ps. a propo tego cytatu - albo szybko odpisałeś albo coś z edycją jest nie tak - praktycznie od razu przerobiłem treść że do niego a nie zamiast ;)

 

A propo cytatu to tylko go zacytowałem - może faktycznie coś nie halo... ;)

 

Skoro to jest TV przez talerz, to wymagań co do routera nie ma żadnych...

WRT54GL możesz jak najbardziej podpiąć do LB i będzie działał przyzwoicie (zwłaszcza po zmianie softu)...

Jedynym mankamentem, jeśli zdecydujesz się na wifi do garażu, może być kwestia anten - patent z wymianą jednej z nich na zewnętrzną może nie wyjść - ten model pracuje w trybie diversity i gdy ktoś z garażu będzie korzystał z wifi, druga osoba chcąca korzystać z wifi w tym samym czasie, w domu, może mieć problem ze stabilnością połączenia (a nawet jego brakiem). Pozostanie albo korzystanie z oryginalnych anten, które po odpowiednim umiejscowieniu routera i zwiększeniu mocy nadawania (po zmianie oprogramowania) + przyzwoita karta odbiorcza w garażu; mogą wystarczyć, albo wymiana obu na większe "patyczki"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myślisz o wifi po domu z liveboxa a w garażu z linksysa? jak ustawie oddzielne kanały to gryźć się nie powinny ;)

a o co chodzi z tym trybem diversity? bo jak wpisuje w google to mi wyskakuje tylko grupa taneczna która wystąpiła w mam talent ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w miarę przystępnie wyjaśnione...

 

Część urządzeń bezprzewodowych zaopatrzona jest w dwie anteny prętowe, inne zaś tylko w jedną antenę. Urządzenie, które posiada dwie anteny wykorzystuje je w specyficzny sposób w celu poprawy jakości sygnału. Jest to tak zwany odbiór zbiorczy (diversity).

Polega on na tym, że odbiornik sprawdza z której anteny odbierany sygnał jest mocniejszy i ten przekazywany jest do dalszego przetwarzania. Tę samą antenę wybiera następnie do wysyłania swoich danych. Zalety z wykorzystania tego trybu widoczne będą głównie w pomieszczeniach, gdzie fale radiowe ulegają licznym odbiciom od ścian, sprzętów, ludzi. Jeżeli odbiornik posiada tylko jedną antenę, to może się zdarzyć, że fala dochodząca do anteny zostanie nałożona na inną falę, która została odbita i z pewnym opóźnieniem dotarła do odbiornika dłuższą drogą. Taka sytuacja może powodować zaniki sygnału, a co za tym idzie spadek przepustowości połączenia. Natomiast, gdy urządzenie posiada dwie anteny, to w podobnej sytuacji, jeśli przy jednej z anten nastąpi zanik sygnału, to istnieje bardzo duża szansa, że do drugiej anteny sygnał dotrze niestłumiony i ten właśnie będzie odebrany.

Należy zaznaczyć tutaj ponownie, że punkt dostępowy za każdym razem sprawdza, z której anteny jest lepszy sygnał i tej anteny używa, tak więc nie jest możliwe wykorzystywanie niezależnie dwóch anten jednocześnie. Jednak sztuczka, o której wspomniano wcześniej, pozwala w pewien sposób naciągnąć to stwierdzenie. Wracając do przykładu, gdy chcielibyśmy pokryć zasięgiem radiowym cały dom i dodatkowo ogród możemy umiejscowić punkt dostępowy w centralnym miejscu domu. Do jednego z wyjść antenowych przymocować fabryczną antenę prętową, która będzie obsługiwała dom, a do drugiego wyjścia antenowego podłączyć antenę panelową z odpowiednim kablem.

Antenę wyprowadzamy na zewnątrz domu lub instalujemy przy oknie kierując w stronę ogrodu. Przy takiej konfiguracji mamy możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej w domu lub w ogrodzie. Zgodnie z tym, co napisano powyżej, nie będzie możliwa jednoczesna praca dwóch klientów bezprzewodowych – jednego w domu a drugiego w ogrodzie, gdyż punkt dostępowy będzie musiał wybierać, czy używać anteny prętowej czy panelowej. Efekt zwykle jest taki, że połączenie może być zestawione, ale będzie niestabilne. Jednak kilku użytkowników bezprzewodowych w domu może pracować jednocześnie, ponieważ wszystkich będzie obsługiwać ta sama antena. Podobnie nie powinno być problemów z obsługą większej liczby osób w ogrodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem - dzięki czyli jak podłącze większą antene to najlepiej będzie drugą odkręcić i zostawić na jednej? chyba skuszę się na ten routerek mam nadzieje że będzie dobrze działać.

 

jeszcze jedno pytanko - jaką polecacie antenkę? jak mam już antenkę montować to chyba wolałbym już dookólną (czy jakoś tak - jak popełniłem błąd nawet ortograficzny to przepraszam) żebym mógł sobie po podwórku polatać ;) cena żeby niska była ;) mniej więcej taka jak ta poprzednia (50zl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro wywalasz jedną antenę, to po co Ci router z dwoma antenkami ;) Jeśli "przeżyjesz" brak alternatywnego softu, to weź sobie np TL-WR543G (~60zł na Alledrogo)...

Antena może być ta z wcześniejszego linka - chyba że masz szeroki teren do pokrycia ogród (antena ma 60 stopniowy kąt promieniowania)...

 

Ewentualnie, jeśli ogród nie jest zbyt duży i rozległy, a osoba z komputerem w garażu zastosuje kartę wifi z zewnętrzną antenką, to takie coś -> TP-Link TL-ANT2405C :: WISP.PL Sieci Bezprzewodowe też powinno dać radę (oczywiście wywalasz ją na zewnątrz)...

 

PS. Gdybyś jednak został przy Linksie, to pamiętaj, że ma on inne konektory (złącza) antenowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej jest ;) ale to tylko kawałek patyka z kabelkiem i podstawką magnetyczną - jedyne co możesz zrobić jeśli obawiasz się o trwałość, to zabezpieczyć (taśmą, kawałkiem elastycznej rurki) "przegub"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jest to ten wrt54g v2

teraz mam inny problem - chciałem zainstalwać tomato - zainstalowało się internet działa ale nie mogę się zalogować do panelu - nie chce przyjąć loginu i hasła, nie wiem jakie mogą być standardowe, próbowałem:

root, 1234

admin, admin

root, admin

root, bez hasła

i nie chce działać...

 

 

edit:

poradziłem sobie - twardy reset ;P

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować wbić na router przez telnet (root/admin)- wpisać "nvram get http_passwd" - powinno pokazać aktualne hasło...

Oczywiście po zmianie softu, zrobiłeś reset ? Jaką zainstalowałeś wersje Tomato ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować wbić na router przez telnet (root/admin)- wpisać "nvram get http_passwd" - powinno pokazać aktualne hasło...

Oczywiście po zmianie softu, zrobiłeś reset ? Jaką zainstalowałeś wersje Tomato ?

 

już sobie poradziłem - wersja tomato to 1.17 - po polsku. wifi działa troche lepiej - przynajmniej mogę sobie usiąść przed garażem i nie przerywa - na dd wrt przerywało. ale nie tego się spodziewałem... spodziewiałem się lepszego zasięgu na ogrodzie... w niektórych miejscach zasięg liveboxa to 4 "kreski" a routera to dwie... jak siedzę przed garażem to linksysa łapie na 5-11mb/s a liveboxa już wgl sprawdzałem moc wifi od 100 do 251mW. czyli będę musiał raczej zainwestować w antenkę...:(

 

jeszcze jakieś rady? duuużo opcji tam jest od wifi - może coś pomoże - kanały posprawdzałem wszystko jest na oddzielnych.

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sobie poradziłem - wersja tomato to 1.17 - po polsku. wifi działa troche lepiej - przynajmniej mogę sobie usiąść przed garażem i nie przerywa - na dd wrt przerywało. ale nie tego się spodziewałem... spodziewiałem się lepszego zasięgu na ogrodzie... w niektórych miejscach zasięg liveboxa to 4 "kreski" a routera to dwie... jak siedzę przed garażem to linksysa łapie na 5-11mb/s a liveboxa już wgl sprawdzałem moc wifi od 100 do 251mW. czyli będę musiał raczej zainwestować w antenkę...:(

 

jeszcze jakieś rady? duuużo opcji tam jest od wifi - może coś pomoże - kanały posprawdzałem wszystko jest na oddzielnych.

 

Wklej printa jak masz to w Tomato teraz ustawione...

 

PS. Co do zasięgu ;) LB ma antenę kierunkowa (zwykły panelik), więc to normalne, że w linii prostej czasami będzie miał lepszy zasięg od czegoś co ma dookólną antenę (oczywiście mam na myśli zwykłe patyczki montowane do routerów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam screen;)

ewentualnie myślałem nad jakąś anteną panelową - niewiem z 12dBi? zależało by mi wtedy żeby w garażu był dobry dosyć zasięg wifi - narazie jak stanę przed garażem to łapie wifi na 5.5mb, net działa nawet dobrze (tak do 2mb/s). chciałbym aby działało jakieś 5m dalej - po drodze 2 ściany. Działało by to na jakiejś antenie dobrze? czytałem że TEORETYCZNIE przy zwiększeniu odległości 2x tłumienie zwiększa się o 6dBi więc zdaje mi się że taka 10dBi by dała dobry zasięg - dobrze myślę?

post-151978-0-84463000-1312720129_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel maksymalnie 10dBi wystarczy (nawer 8dBi spokojnie) - nie robisz linka na kilkaset metrów ;)

 

Turbodopalacza (świetne tłumaczenie) możesz wyłączyć - chyba, że karta to również obsługuje, Tryb ochrony CTS możesz włączyć, moc nadawania ustaw mniejszą.

Jak już zaopatrzysz się w antenę, to możesz przełączyć nadawanie/odbieranie na jedną antenę (tą która wymieniłeś) - powinno też polepszyć jakość sygnału...

 

PS. Teoretycznie i praktycznie zwykle też, jest tak jak piszesz o tłumieniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki ustawiłem tak jak mówiłeś ;)

Zastanawiam się co kupić.

AirLive WAI-101 :: WISP.PL Sieci Bezprzewodowe

takie coś mogło by być? tylko że musiałbym raczej w domu ją trzymać ;)

co myślicie o tanich antenkach z allegro? jest pełno tych "patyków" po 12dBi nawet tanio. To na prawdę tyle ma? ;) co jeszcze możecie polecić?

 

znalazłem jeszcze np. takie coś:

Panel Mini 2,4GHz 11 dBi :: WISP.PL Sieci Bezprzewodowe

 

TEORETYCZNIE nie potrzeba mi dookólnej anteny, ale jeśli mam dopłacić kilka, kilkanaście złoty i mieć zasięg też przed domem to czemu nie ;) mocniejsza antena też może być to będę mógł na końcu podwórka złapać zasięg;p a tak nie rospędzając się - coś na prawde opłacalnego i dobrego do 50 zł by się znalazło? :)

 

edit:

 

Złącza - Beczki, przejścia :: WISP.PL Sieci Bezprzewodowe

 

którą muszę zamówić? ;p

 

edit2:

anteny 2.4 GHz - Sklep www.anteny.net - najlepsze anteny dla sieci Wi-Fi i GSM - Antena dookólna TALES 14V 2,4GHz

wiem że troche poza budżet ale jaka moc:P Będzie to miało realnie tyle? jak będzie za mocne to zmniejsze najwyżej moc nadawania;p

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz przejściówki N -> RP-SMA...

Co do super anten za grosze (stare, ale dalej aktualne) -> Zobacz: Anteny wifi 12dBi, 38cm długości - puste w środku - Wykop.pl

Jak nie potrzebujesz mieć wszędzie zasięgu, to panel wystarczy, jak potrzebujesz -> TP-Link TL-ANT2408C :: WISP.PL Sieci Bezprzewodowe ta dookólna do której dałeś linka, jest fajna na bazę na trochę większe odległości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem ją dużo taniej:)

ANTENA TP-LINK 8dBi +PODST. TL-ANT2405C BSTOK 4175 (1715750915) - Aukcje internetowe Allegro

Znacie może sklep/użytkownika allegro od którego mógłbym zamówić gotowy kabel? np. 3m RP-SMA - N?

 

pozdrawiam

Kszysiu

 

 

edit:

 

Kabel antenowy Belden H-155 2.4 GHz, 3m, N/RP-SMA (1750296465) - Aukcje internetowe Allegro

takie coś może być?:)

 

przepraszam że tak męczę ale nie mam doświadczenia z wifi:(

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam po długiej przerwie ;)

 

Mam wątpliwości co do przejściówki...

Ogólnie to miałem kupić antene tp linka, patyk 8dbi, kupiłem patyk pentagrama 12dbi... zdaje mi się że pentagram to tez dosyć znana/dobra firma i to nie był błąd.

I tak.

tutaj była propozycja że muszę kupić przejściówkę N ->RP-SMA

wg google, WRT54G ma złącze TNC. Tu była propozycja, że złącze ma być N

a od str. anteny już wgl nie rozumiem. Wg opisu aukcji antena jest na RP-SMA. Pasuje na router tp-linka - czyli RP-SMA. A na paczce pisze "connector: TNC male" cokolwiek to znaczy.. mógłby ktoś mi opisać jak to jest z tymi koncówkami? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...