Skocz do zawartości
tw_psycho

Problem z bootowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno, przy wymianie sprzętu, zdecydowałem się na zainstalowanie Windows 7. Sprawa wyglądała tak, ze w starym komputerze używałem dwoch dyskow w raid0 i jednego 'normalnie'. Niestety macierzy nie dało się przenieść, więc musiałem sie zmiescic na jednym dysku... Do rzeczy.

Najpierw na nowym sprzęcie i samodzielnym dysku zainstalowalem Windows XP - dopiero następnego dnia przyszedł mi pomysł z siódemką. W związku z czym postawiłem macierz raid0 od nowa, wydzieliłem 100gb partycje na system i na niej zainstalowałem Windows 7.

 

I problem jest z bootowaniem. Otóż jako pojedynczy dysk został uznany jako podstawowy i na nim znajduje się to coś gdzie wybieramy system, który chcemy wystartować - jak go odłączę, to system nie wstaje.

Ale musi byc zabawnie, więc to nie wszystko. Zeby system wystartował, musi być płyta w napędzie (nie wiem czy byle jaka, czy bootowalna). Po informacji 'nacisnij dowolny klawisz, aby zabootowac z cd/dvd' (gdy nic nie naciskam), przechodzi do wyboru systemu. Natomiast gdy płyty nie ma w środku, bądź gdy zmienie first boot device na hdd, nie dzieje się nic.

 

Jednym słowem chciałbym, zeby system startował z macierzy, bez jakiegokolwiek udziału dodatkowego dysku, na którym niech wisi stary xp, na czarną godzinę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpepnij pojedynczy dysk, napraw bootowanie dla 7ki na raidzie przy pomocy płyty instalacyjnej windy. Pojedynczy dysk systemowy z XP albo przerzuć w boot order sequence niżej, albo jak nie pomoże to w ogóle odpepnij skoro ma być tylko jako zapasowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpiąłem ten dodatkowy dysk, uruchomiłem z płyty, w wierszu polecen wpisałem:

bootrec /fixmbr - to ok

 

ale w odpowiedzi na:

bootrec /fixboot

otrzymalem: "nie mozna odnaleźć elementu"

 

po:

bootrec /rebuildbcd

Znalazł instalacje, zapytał czy dodać ją do listy rozruchu, potwierdziłem, to mi wyświetlił ten sam komunikat - "Nie mozna odnalezc elementu".

 

Opcja automatycznego rozwiazywania problemow z uruchamianiem tez nie pomaga.

 

Co teraz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wogóle to ta partycja z siódemką jest aktywna?

O, to się nazywa właściwe pytanie... ;) Po ustawieniu jej na aktywną pozostało jeszcze troche zabawy z "fixmbr is missing", ale w koncu się udało.

 

Dziękuję za pomoc! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu mam ten sam problem... Tym razem instalowałem Windows 7 z małej partycji utworzonej w tym celu (analogicznie jak z pendrive). Wszystko cacy, do momentu, kiedy usunąłem partycję z instalką systemu.

 

Wtedy zaczął pojawiać się komunikat: "bootmgr is missing, press ctrl+alt+del to restart". Podlaczylem dysk do komputera z napędem, uruchomilem recovery. Probowalem:

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd

 

nawet kasowalem bcd poleceniami:

bcdedit /export C:\BCD_Backup

ren c:\boot\bcd bcd.old

bootrec /rebuildbcd

 

Partycja z systemem jest aktywna... Czy da się jeszcze z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...