Skocz do zawartości
krzysztofci

Podkręcanie E4300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym podkręcić e4300 do ~3000MHz. Mam jednak z tym problem, zapewne coś źle robię więc proszę o pomoc.

Moje wszelkie zabawy z ustawianiem mnożnika kończyły się koniecznością zresetowania biosu

 

Przeglądając różne poradniki zauważyłem, że dla tego procesora zaleca się ustawienie częstotliwości ~300MHz z uwagi na mnożnik wynoszący 9. Niestety w biosie mojej płyty głównej minimalna częstotliwość jaką mogę ustawić to 400 MHz, w związku z czym próbowałem ustawić procesor 400MHz x7 (2,8GHz), niestety po takim ustawieniu komputer nie chce się uruchomić. Próbowałem również przestawić go na 400MHz x6 co powinno dać mi 2,4Ghz i również nie dało rady.

 

W danej chwili zrezygnowałem w zabawy z mnożnikiem i podkręciłem procesor do 2,55 podbijając FSB z 800 na 1133, niestety nie znając dogłębnie tematu nie chciałbym ustawiać tej częstotliwości zbyt wysoko więc z dalszego podkręcania zrezygnowałem. Nadal chciałbym jednak wycisnąć minimum 2,8 GHz.

Po podkręceniu procesor(i pamięci) testowałem za pomocą Orthos nieco więcej niż pół godziny, niestety przestraszyłem się wartości temperatury jakie mi pokazał temp test (88*C), okazało się ze temperatury w biosie były na poziomie nie 88 ale 55*C

 

W związku z powyższym mam kilka pytań:

 

Co robię nie tak?

Czy podkręcanie procesora poprzez Wysokie FSB jest tak samo bezpieczne jak poprzez ustawiania FSB i mnożnika?

Jak prawidłowo podkręcić procesor bez automatów oferowanych w biosie?

Czy na oryginalnym chłodzeniu mogę pozwolić sobie na częstotliwości rzędu 3GHz?

Jakie chłodzenie kupić do MSI P6N Sli-Fi?(bez docinania i takich tam)

http://www.ixbt.com/mainboard/msi/p6n-sli/board.jpg

Z czego wynika fakt że chcąc osiągnąć FSB rzędu np. 300MHz w ustawieniach biosu trzeba dać wartość 1200MHz

 

Moja konfiguracja

Płyta: MSI P6N SLI-FI(Uprzedzając pytanie najnowszy bios wgrany)

Procesor: C2D E4300

Ram:

2x1GB 667MHz DDR2 Dual Chanel

2x512MB 533MHz DDR2 Dual Chanel

Zasilacz: Tagan TG430-U15

 

Prosze o pomoc gdyż dla mnie to trochę jak czarna magia że procek jest taktowany oryginalnie w biosie na 800, mnożnik ma 9, a rzeczywistą częstotliwość 1,8Ghz

 

 

 

Edit: Doczytałem trochę na temat FSB WALL i sposobu w jaki powinno się ustawiać częstotliwość prosiłbym bym jednak, aby któś mi odpowiedział na resztę pytań jeśli to możliwe.

Edytowane przez krzysztofci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bus speed = 200MHz,

Rated FSB = 800MHz.

 

Odpal sobie cpu-z, z tak to widzi i pokazuje ten program.

 

Bodaj w Pentium 4 została wprowadzona magistrala, która efektywnie była taktowana 4x Bus speed.

 

Jakie masz napięcie na cpu, że takie wysokie temp.

Masz jakieś chłodzenie obudowy?

Radiator na cpu wyczyszczony?

 

Podaj jaką wysokość ma ten radiator na płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o napięcia według wskazań Core Temp jest to 1.325, według Cpuz 1.304v. Chłodzenia obudowy nie mam, temperatury natomiast były odczytywane przy otwartej obudowie.

 

Procesor ma chłodzenie boksowe, wymiarów niestety nie znam, ale wygląda to tak jak poniżej(sztuka po prawej).

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-_mI-gb3NfiMDn322tdnDlGr-2TtNx-xqNCVSQSjRzo2HmGeD1g

 

Jeśli chodzi o radiator niestety od nowości nie był czyszczony, a trochę kurzu przyznam, że zebrał. Naprzeciwko chłodzenia w obudowie mam siatkę przez którą trochę kurzu w ciągu tych paru lat zdążył złapać. Także liczę się z czyszczeniem i zmianą pasty lub wymianą chłodzenia na nowe, co wolałbym zrobić(boxowy cooler trochę słychać).

Pytanie tylko jaki cooler dla tej płyty wybrać, nie chciałbym zrobić skuchy, tak jak to kiedyś zrobiłem z kartą graficzną gdzie po zamontowaniu coolera wyłamałem jeden kondensator.

Edytowane przez krzysztofci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi jak wysoki jest ten radiator obok gniazda procesora napisem msi na płycie.

 

To nie ma się co dziwić. porządnie odkurzyć na początek radiator i cały komp. Inaczej to nie ma się co zabierać za OC. Box intelowski po pary latach potrafi się cały zapchać kurzem, kotami.

 

Przy wyborze chłodzenia trzeba też brać pod uwagę szerokość obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi jak wysoki jest ten radiator obok gniazda procesora napisem msi na płycie.

 

To nie ma się co dziwić. porządnie odkurzyć na początek radiator i cały komp. Inaczej to nie ma się co zabierać za OC. Box intelowski po pary latach potrafi się cały zapchać kurzem, kotami.

 

Przy wyborze chłodzenia trzeba też brać pod uwagę szerokość obudowy.

 

Radiator o który pytasz ma około 40mm i jest umieszczony jakieś 5 mm od boksowego chłodzenia, obudowę mam szeroką na 180mm, jest to Chieftec Dragon DG-01BD-U black

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś zmierzyć ile jest miejsca pomiędzy procesorem z bokiem obudowy, 180mm to tak na styk i zależy od obudowy czy chłodzenia takie jak Fortis czy Performa wejdą.

 

Na początek wystarczy wszystko wydmuchać, przeczyścić, wymienić pastę. Po tylu latach pewnie radiatora pomiędzy łopatkami wentylatora nie widać tylko syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koty pogoniłem, pastę wymieniłem, teraz procesor podkręcony do 2550Mhz po jakiś 30 min w IDLE Ma temperaturę 35*C dla Core0 i 38*C dla Core1, w stresie po załączeniu Orthos (priorytet 9)maksymalna temp. jaką udało mi się uzyskać to 57*C dla obu rdzeni, bez podkręcania 2* mniej.

Przed zabiegiem było to 55* w IDLE.

 

Co do chłodzenia które mi proponowałeś niestety żadne z nich u mnie się nie zmieści, po zmierzeniu odległości od procesora do ścianki bocznej wyszło mi, że jest tam 145 mm, co oba proponowane przez ciebie chłodzenia dyskwalifikuje. Moją uwagę zwrócił jednak SilentiumPC Spartan HE923 CPU Cooler, konstrukcją jest podobny do tych co mi podałeś. Czy to będzie właściwy wybór, czy może lepiej kupić coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lekkim opóźnieniem ale....

Jako wieloletni posiadacz mis p6n sli i c2d e4300 powiem tak:

 

Po pierwsze zaktualizuj bios (na starych lipnie się podkręcały)

Po drugie olej mnożnik (zostaw 9x) i podkręcaj same FSB bez podwyższenia V powinien spokojnie osiągnąć 2,6 -2,7GHz. (co innego gdyby miał odblokowany mnożnik, no ale nie ma) Procka samym podkręcaniem nie spalisz, najwyżej mobo powróci do ustawień standardowych.

 

Co do chłodzenia to ja mam praweie kilogramowego scytche mugen i zmieścił się bez problemu ( jest kilka mm nad radiatorem chipsetu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...