Skocz do zawartości
Liquid

Chłodzenie wody.

Rekomendowane odpowiedzi

a po 5 minutach byłby już roztopiony :?

CXzłowieku czy zglupiałeś?

Lepiej bierz przyklad z Bekruta który zrobił chłodzenie Freoonem.

Wisz. Freon w wc 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po 5 minutach byłby już roztopiony :? 

CXzłowieku czy zglupiałeś?

Lepiej bierz przyklad z Bekruta który zrobił chłodzenie Freoonem.

Wisz. Freon w wc 8)

A co zazdrościsz jemu, ze zrobił sobie takie chłodzenie??

Widze ze nie masz ani grosza tolerancji potrafisz tylko zkrytykowac, ale co ja sie bede wtrącał zrób cos lepszego od niego to powiem ze miałeś racje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie wam coś pomieszało. To WC chłodzi peltier który z koloei chłodzi procka.

Peltier nie nadążył by chłodzić wody.

alw stabilniejsze warunki będą przy wodzie chłodzonej peltem / pojemnośc ciepla wody / tylko w obiegu musi być jej kawałek :)/ i takie tam duperele daje nam to że skoki temp procka beda łagodne a nie tak ostre jak przy peltierze / no można pelta z regulacją tem ale to już trza dobry układ regulacyjny /regulator pid się kłania :)/ sobiwe skobinowac coby procjka na przemian nia mrozic i nie przypalać

aha w tym układzie pelt ma utrzymywać stała niską z założenia temp chłodziwa

procek nie pomiewierany nagłymi extremalnymi skokami temp bedzie dłużej pracował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi cos, wy nie mozecie po prostu zrobic czegos takiego jak ja zrobilem, przeciez to jest dziecinnie latwe i tanie, jak macie juz wc to was to bedzie ok. 130zl kosztowalo a chlodziwo bedzie mialo 0C conajwyzej !!

 

ps. moze zmienicie zdanie nt. tego chlodzenia jak zrobie arta na tweak'a- "jak zrobic tanie chlodzenie freonem" : P

 

aha, chlodzenie tym pojemikiem od coolerow nie jest dobrym pomyslem na dluzsza skale, juz madrzejsze jest z tym peltierem jednak ciezko, lepiej juz peltia chlodzic woda i bezposrednio na proca zalozyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi cos, wy nie mozecie po prostu zrobic czegos takiego jak ja zrobilem, przeciez to jest dziecinnie latwe i tanie, jak macie juz wc to was to bedzie ok. 130zl kosztowalo a chlodziwo bedzie mialo 0C conajwyzej !!

 

ps. moze zmienicie zdanie nt. tego chlodzenia jak zrobie arta na tweak'a- "jak zrobic tanie chlodzenie freonem" : P

 

aha, chlodzenie tym pojemikiem od coolerow nie jest dobrym pomyslem na dluzsza skale, juz madrzejsze jest z tym peltierem jednak ciezko, lepiej juz peltia chlodzic woda i bezposrednio na proca zalozyc

a ja tam dalek móżdze nad zrobieniem sobie klimy w kompie za pomoca peltów / bez wentów :) ale na zewnąrz taaaki duży radiatorek a w środku kannały powietrzne coby powietrze miało czas wytacić ciepełko / mam już odpowieni duża obudowe więc ajak mi się znów nie zmieni to się tym zajmę /

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM! są tzn. radiatory rurowe - jest to rura z radiatorem zarówno na zewnątrzj jak i w środku (a wszystko to w miedzi!) można po prostu przepuścić wode najpierw przez 1-2 metry tego (po zwinięciu w zygzak - -ocz.) a potem zbiorniczek wyrównawczy - tak z 2-5 eli (też miedź) do którego zfrabnie mocujemy peltierka na bocznej ściance, którą także od środka (strony wody) wyposażamy w radiator. Peltierka ocz. chłodzimy radiator+cooler.

 

W tym rozwiązaniu jeśli chcemy mieć zimniej - to dokładamy na zbiornik dodatkowe peltierki (nie na siebie, tylko jeden koło drugiego!)

 

Tylko jeszcze zalać borygiem - może oblodzić radiator!!! i wtedy qpa...

 

w sumie można zrobić tylko zbiornik wyrównawczy, bez rury na początku -ale wtedy min. 200W w peltierachl, a z rurą powinno wystarczyć jakieś 120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie mi o cos takiego chodzilo. Woda po przejsciu przez chlodnice zmniejsza swoja temperature a pozostajac w zbiorniczku miedzianym ktory jest chlodzony peltierem jeszcze bardziej sie ochladza. Na zachodnim serwisie juz ktos tak zrobil i temperatura procka spadla o 5*C :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie mi o cos takiego chodzilo. Woda po przejsciu przez chlodnice zmniejsza swoja temperature a pozostajac w zbiorniczku miedzianym ktory jest chlodzony peltierem jeszcze bardziej sie ochladza. Na zachodnim serwisie juz ktos tak zrobil i temperatura procka spadla o 5*C :!:

No to mi jeszcze podaj jakiej mocy pelitera uzyli i ile tych peliterow? Jakim radiatorem schlodzili peliter i czy radiator byl chlodzony wiatrakiem? pytam bo mysle o tym samym, a zabawa z peliterami jest dosyc droga wiec chcialbym wiedziec :idea: , zeby za duzo kasy niepotrzebnie nie wydac. Ehhh ale sie rozpisalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam dokladnie jaki to bym model ale napewno Globalwin z takimi dlugimi zeberkami. Pomiedszy takie dwa dali peltiera 120W i jednego z nich zanuzyli w wodzie a drugi chlodzil peltiera.

Jak by dac jakis wiekszy radiator (taki jak do tranzystorow) to mozna by zamontowac naprawde jakis niewielki wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM! są tzn. radiatory rurowe - jest to rura z radiatorem zarówno na zewnątrzj jak i w środku (a wszystko to w miedzi!) można po prostu przepuścić wode najpierw przez 1-2 metry tego (po zwinięciu w zygzak - -ocz.) a potem zbiorniczek wyrównawczy - tak z 2-5 eli (też miedź) do którego zfrabnie mocujemy peltierka na bocznej ściance, którą także od środka (strony wody) wyposażamy w radiator. Peltierka ocz. chłodzimy radiator+cooler.

A wiesz gdzie można kupić te radiatory rurowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie opamiętajcie sie !!! Ale wy sobie życie komplikujecie !!! Peltiera chłodzi sie wodą - a wode chłodzi sie chłodnicą np. nagrzewnicą od big fiata, poldka, żuka albo nysana (kosztuje grosze u znajomego albo na szrocie). Obieg wody puszczacie przez nią i dokręcacie 2 wiatraki 90x90 lub 120x120 i puszczacie je na 5V i jest zimno, cicho i skutecznie (bo przecież WC jest po to aby było cicho, a nie żeby na peltku chłodzącym wode wyły jakieś wiatraki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo bierzcie przykład z Berkuta jeżeli chcecie aby woda miała temp. bliską 0. Jego patent jest jednym z najlepszych jakie widziałem w swojej cenie (i w pojemniku można jeszcze pivo chłodzić :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nikt nie pomyślał o przenośnej lodówce w ktorej by był zbiornik do wody??

8)

Moze byc i takie. Mozna by bylo zrobic taki myk. Podlaczyc stara lodowke w twoim pokoju. Wstawic tam wiadro z woda (czy tam nie wiem co ) i zrobic dziure w drzwiach lodowki :). to tylko propozycja. Do tego to jakas stara lodowke. Pomysl smieszny ale skuteczny (chyba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...