Skocz do zawartości
Architekcik

i3770k + Asrock Z77Extreme4-M - Zegar leci w dol w stresie?!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam uprzejme pytanko odnosnie problemu z pudlem, w ktorym jest:

 

- i3770k rev E1

- Asrock Z77 Extreme4-M

- Patriot G2 1600MHz DDR3 16gb 2x8

- EVGA GTX280 1Gb

- OCZ Vertex 4 128Gb SSD system

- RAID 0 (2xSeagate 320Gb 7200rpm)

- CHIEFTEC CFT-650-14CS 650W

- Chlodzi to od groma 12stek i 14stki przy Thermalright MACHO

 

Ogolnie nowy zakup procka, plyty, pamieci, dysku ssd, chlodzenia i obudowy. Reszta pozostalosci ze starej puszki.

 

Problem polega na tym, ze w momencie OC i zwiekszania mnoznika procesora pojawia sie dla mnie dziwne zjawisko w testach na stres. W trakcie Prime95 czy to w OCCT katujac kolejne ustawienia, nawet w momencie kiedy nie wysypuje sie system i proba jest stabilna zegar z przykladowych wykreconych 4400MHz w stresie spada do standardowego 3500MHz. Razem z taktowaniem spada napiecie. Wszystko to w momencie pelnego obciazenia. Temperatury jakie siegaja jajka i reszta sprzetu widac na ponizszych screenach jak i zaistniala sytuacje. Na procku nie sa one nawet bliskie TJMAX. Wszystkie speedstepy, throttlingi zostaly wylaczone i mimo to zjawisko ciagle wystepuje. Trudno mi opisac ilosc roznych konfiguracji jakimi chcialem pozbyc sie tego problemu lecz nie moge znalezc na to rady. Jestem nowy w I7, wiec pomimo mojego wczesniejszego doswiadczenia z podkrecaniem zestawow tutaj zdaje sobie sprawe, ze cos moge pominac i czegos nie wiedziec o nowej technologii. Zdaje sie na Wasza wiedze i pomoc.

 

 

P.S. Sedno sprawy widoczne na pierwszym screenie z pulpitu gdzie w OCCT widac wykresy i wartosci MIN i MAX z czujnikow. Dodatkowo sytuacja potwierdza sie, w kazdym innym softcie jesli chodzi o spadek czestotliwosci procka i jego napiecia. CPU-Z, HW. (Screen kiedy komputer byl obciazony Primem na drugim monitorze jesli ktos by sie smial, ze OCCT pokazuje idle Dołączona grafika )

 

post-194238-0-29752100-1346187427_thumb.png

post-194238-0-14942900-1346187693_thumb.png

post-194238-0-05561500-1346187710_thumb.png

post-194238-0-25120800-1346187723_thumb.png

post-194238-0-09295700-1346187736_thumb.png

post-194238-0-38371400-1346187748_thumb.png

 

Z gory dzieki za odpowiedz.

Edytowane przez Architekcik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie czestotliwosci OCCT widac moment, w ktorym procek spada z 4.4GHz do 3.5GHz i po chwili wraca do 4.4. Wszystko w trakcie testu. Niestety nie mam miernika zeby sprawdzic temperatury radiatorow na sekcji zasilania. Po powrocie z pracy podmienie screena na wyciete okna zeby latwiej mozna bylo sie doczytac wartosci oraz sprawdze "na reke" ale moze to byc problem bo wszystko siedzi pod MACHO. Zakladajac, ze jest gorace - to bedzie powod tej sytuacji? Na takiej plycie tylko, ze w wersji ATX spokojnie chlopaki z purepc osiagali 4.7 bez zastrzezen o takich dziwnych zachowaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź paluchem.

Podejrzewam http://forum.purepc.pl/topic/345443-throttling-w-amd-fx/

Pod macho sekcja może się kisić z gorąca.

Na takiej plycie tylko, ze w wersji ATX spokojnie chlopaki z purepc osiagali 4.7 bez zastrzezen o takich dziwnych zachowaniach.

 

Ta sama płyta, tylko że w wersji atx ma chyba trochę mocniejszą sekcję zasilania.

Jeśli 4,7GHz było robione testowo, sportowo, robi się to najczęściej bez obudowy, czasami obkłada się płytę wentylatorami.

 

Oczywiście przyczyna może tkwić gdzie indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sama płyta, tylko że w wersji atx ma chyba trochę mocniejszą sekcję zasilania.

 

Praktycznie obie wersje plyty mATX i ATX maja dokladnie taka sama sekcje zasilania ze gold capsami. Wiec teoretycznie powinny dzialac tak samo. Jesli chodzi o odprowadzanie ciepla to wszystko siedzi w obudowie Regnum L50 i nad sekcja zasilania wyciagaja powietrze dwie 12stki i na tyle obudowy 14stka. Ogolnie jest idealny porzadek i powietrze moze sobie swobodnie krazyc. Lacznie z reszta wentylatorow jest mily przeciag w srodku pudla i wszystko wydaje sie byc chlodne. Dokladnie sprawdze po powrocie do domu.

 

Jeśli 4,7GHz było robione testowo, sportowo, robi się to najczęściej bez obudowy, czasami obkłada się płytę wentylatorami.

 

Z tym, ze w tym tescie nie bylo slowa wspomnianego o problemach z jaka kolwiek plyta (w tym Asrocku) bo wlasnie 4.7, ktore bylo osiagniete bylo wytlumaczone wysokimi temperaturami samego IvyBridge co uniemozliwialo wiecej.

 

Mimo to posprawdzam i chetnie wyslucham ew. innych powodow zeby je weryfikowac.

Jeszcze raz dzieki.

 

P.S. Jaki jest aktualny odpowiednik "Application Power Management" w Intelu?

Edytowane przez Architekcik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na biednym msi z77a-g43 w stresie przy 4.5 sekcja nie jest nawet goraca niemozliwe zeby byla taka roznica, zreszta wystarczy porownac chlodzenie na sekcji, na msi wyglada biednie przy tym asrocku

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się, widząc podobne objawy, podejrzewam podobne przyczyny. Wystarczy dać bezpośredni nawiew na radiatory sekcji i sprawdzić. Jeśli na radiatorze da się swobodnie trzymać palec, nie ma co kombinować z nawiewem.

Płyty msi mają w porównaniu do asrocka najczęściej niższą temp sekcji zasilania, cechują się niższym poborem energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o UEFI to dla tej plyty to jest wlasnie nowa beta. Lecz to nie jest wazne poniewaz moi drodzy zonk. Nie przypuszczalem, ze to bedzie to ale racja dla Klausa. Puszczony stress na 4.4 i sprawdzam jak sie nagrzewa sekcja za procesorem przy tylniej sciance obudowy (bo tylko tu mi lapa weszla) Roznica z idla gdzie nie czuc prawie nic do momentu testu duza. Specjalnie doczekalem do momentu az spadnie w stresie zegar no i delikatnie sprawdzajac palcami 5 sekund wytrzymam dotykajac radiatora na sekcji. Nastepnie znow poczekalem az sie zaladuje zegar na wyzszy i tak samo. Jak dla mnie grzeje sie naprawde mocno. Wiec teraz pytanie. Co dalej?! Powiem szczerze, ze nic mi nie wejdzie pod radiator MACHO i w okol sekcji poniewaz juz siedza tam wentylatory obudowy. Nie satysfakcjonuje mnie zmniejszenie zegara z jakim bedzie chodzil procek. Moim celem bylo i jest min. 4.4GHz 24/7. Wiec jak samo sie nasuwa zostaje kupno plyty. Bo chyba ciezko o wymiane w sklepie na lepsza. I tu kolejne pytanie do Was. Potrzebuje pewny strzal jesli chodzi o plyte zebym nie mial juz takich niespodzianek. Biorac pod uwage zakup tego Asrocka nie chce nic biedniejszego ale nie chce tez wydac za duzo. Dobra, solidna plyta, ktora nie cykorzy przed OC jak ten Asrock, w rozsadnych pieniazkach. Tego teraz szukam. Tzn tak mi sie wydaje. Chyba, ze ktos widzi inne wyjscie?

 

Z gory dzieki za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może wróćmy do sedna problemu czyli spadków @. możesz to jeszcze raz szczegółowo opisać? bo z tego co ja zrozumiałem to odpalasz windowsa włączasz cpuz i widzisz np 4400. odpalasz prime95 i cpuz pod obciążeniem pokazuje 3500??

 

tutaj masz moje stabilne ustawienia na 4600 http://minus.com/mJjFVVvMn/

 

dodatkowe pytanie sprawdzałeś błędy WHEA podczas testu prime95+avx??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja GB x79-UD5 na wczesnych wersjach biosu zachowywała się podobnie. Po około 20min LINXa zamiast 4.5Gh było 3.2GHz.

Włączały się zabezpiecznia termiczne i był throttling.

Jak temp. spadła to znowu było 4.5GHz. Bardzo dobrze to pokazywał HWMONITOR.

Radiatory na sekcji zasialnia parzyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec po kolei. Real Temp ma takie same odczyty jak reszta czyli OCCT i HW (Softu Asrocka nie instalowalem - warto?). W biosie w idlu temperatury sa takie same jak pod winda. Kolejnym faktem jest to, ze odczyty napiec i czestotliwosci dla tych programow sa takie same w kazdej sytuacji czyli: idle, load, throtling, ktory jest tematem watku. Wlasnie zrobilem czesciowo test "na goraczke" z RealTempa (poprzez Prime95) i zaobserwowalem bardzo wysokie temperatury. Dochodzily do 97 na najgoretszym rdzeniu. Tyle samo cala paczka. Napiecie dochodzilo do 1.34. W momencie rozgrzania procesora uruchamialo sie zabezpieczenie i procek byl dlawiony. Schodzil nawet do 3.2GHz. Praktycznie wiecej testu spedzil w tym "trybie". Sekcja goraca.

Wracajac do kwestii napiec. Na nizszych wartosciach windows sie nie bootuje i nie ma mowy o uruchomieniu testu (1,2-1,24v). Wyzej pulpit sie zaladuje ale po uruchomieniu czegokolwiek wyskakuje blue screen. Od 1.27v mozna urchomic test ale sie wysypuje w trakcie bardzo szybko. Od 1.28v okolo mozna juz robic test pod warunkiem, ze ustawi sie linie tak aby zwiekszala do ok 1.3v. To wszystko na mniej wiecej tych ustawieniach, ktore zalaczylem na poczatku watku w .png. Probowalem z wlaczonymi roznymi funkcjami procesora, ponownie je wylaczalem i mniej lub bardziej stabilnie sie zachowuje calosc ale mimo to throtling wystepuje w stresie gdy temperatury osiagna okolo 85stopni.

Teraz pytanie czy np moj roczny chieftec, ktorego uzywam moze byc powodem tego zamieszania?

Czy to moze kwestia kiepskiej pasty i zlego jej zaaplikowania? (abstrahujac od goracych sekcji zasilania)

Czy kiepska sztuka CPU?

I czy w zwiazku z powyzszymi wymiana plyty glownej na inna(lepsza) cos zmieni? (Mam mozliwosc wymiany w sklepie tego Asrocka na kazda inna jaka zamowie) i w zwiazku z tymi problemami z rozgrzana sekcja ku temu sie sklaniam.

 

Jakie sa inne mozliwosci/rozwiazania?

 

Z gory dzieki za pomoc.

 

Wyniki testu "sensor test" w Real Temp (korzystajac z Prime). Widac ile zostalo to TJMAX. W trakcie testu procesor sam schodzil kolejno w dol z czestotliwoscia az do 800MHz (CPU Cool Down Test)

post-194238-0-87941100-1346347305_thumb.png

post-194238-0-90349300-1346347311_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z ivy jest broblem, ze IHS nie odbiera dobrze ciepla od rdzeni z powodu uzytego silikonu. Zdejmij tego macho, przesmaruj i zaloz jeszcze raz tak dla pewnosci. U mnie coctac29 byl juz cieply przy 70st na procku, zreszta obecny box tez jest cieplawy.

 

Tez mi sie wydaje ze za duzo papu mu dajesz. Jedz z mnoznikiem o 1 oczko wyzej i sprawdzaj jakie vcore potrzebujesz do uzyskania stabilnosci. Bo chyba temp jest u Ciebie powodem niestabilnosci, a nie vcore ktore ciagle dodajesz.

Jakie masz temperatury na standardowych taktach???

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro kupie nowa paste bo juz nie mam na kolejne smarowanie. Tez ew. prosilbym o rade, ktora. Myslalem o Zalmanie stg2. I jak tego typu paste zapodac poprawnie na procesor. Dodatkowo tez bylbym wdzieczny za opinie czy na ustawieniach, ktore uzywalem na zalaczonych screenach z UEFI moge robic te testy idac mnoznikiem po 1 do gory. Chodzi mi o ustawienia "Advanced/CPU Configuration". Zaznaczam, ze nie chce miec doczynienia z zadnym speedstepem. Dodatkowo czy korzystac z funkcji "Turbo Boost" czy nie. Tak samo Internal PLL Overvoltage. I bedac juz totalnie zdesperowany prosze o ogolne sprawdzenie tych ustawien Dołączona grafika

 

P.S. I sorki za kolejne glupie pytanie ale czemu ta plyta nie ma funkcji "Fixed mode" jesli chodzi o ustawienia napiecia (tak jak zaznaczalem na poczatku nie jestem jeszcze gleboko w temacie calej technologii w okol i7)

Edytowane przez Architekcik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybyś trochę tylko przestudiował dedykowany tutaj wątek dla ivy, w którym zresztą moim zdaniem powinieneś poruszyć swój problem to byś wiedział że throthling powinien zaczynać się w okolicach 95C. dowiedziałbyś się także że problemem jest syfiasty silikon pod ihs i kilku z nas już go zdjęło i zmieniło pastę na Coollaboratory Liquid Pro. umnie dzięki temu zabiegowi temperatury spadły o 20C Dołączona grafika oczywiście okupione jest to utratą gwarancji ale srał ją pies...

 

 

jeżeli masz możliwość zmiany płyty to ją zmień na taką jak mam ja lub na wyższy model extreme 6 który ma zdecydowanie lepsze (czytaj większe i przykręcane) chłodzenie sekcji zasilania.

 

pozostaje kwestia ihs. jeżeli masz gdzieś gwarancję to go zdejmij zmień pastę na CLP i będziesz się mógł cieszyć podkręconym ivy przy rozsądnych temperaturach Dołączona grafika. jeżeli obawiasz się takiej operacji to pozostaje ci ewentualna zmiana płyty oraz znalezienie ustawień które będą u ciebie stabilne.

 

mam pytanie o macho: dokręciłeś go na maxa??

 

hehehe napisałeś posta w między czasie. więc tak speed step i takie inne bajery są jak najbardziej wskazane przy ivy oraz sandy. poprostu jak kręcisz procka przez offset to te funkcje działają i nie są w ogóle odczuwalne. to już nie jest 775 lub 1156 tutaj to działa elegancko i warto jest mieć je włączone.

 

nie wiem czemu nie masz trybu fixed możliwe że płyta by tego nie wytrzymała. zastanawiam mnie jak wpadłeś na pomysł kupowania matx skoro masz taką elegancką dużą obudowę a różnica w cenie jest nie wielka.

 

pastę kup sobie arctic mx-2 -> świetna pasta. na chłodzenie.net wygrała w ich testach. dodam tylko że procka bez zdjęcia ihs możesz nawet posmarować silikonem efekt będzie ten sam. procek nie potrafi oddać temperatury do ihs przez [ciach!]iany syf który zaaplikował intel. dopiero po jego zmianie znaczenia nabiera pasta jaką smarujesz procka.

 

ja pastę rozsmarowuję na krzyż po przekątnej. również bazując na testach na chłodzenie.net

 

proponuję ci zasugerować się moimi ustawienia dostosowując wyłącznie napięcie do swojego procka. parę postów wyżej wrzuciłem linka

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuje jeszcze raz wszystkie watki, ktore mi podpowiedziales. Akurat tu informacji nie czytalem o Ivy bo niestety nie trafilem tu wczesniej ale jak najbardziej o IHS tak, mase testow przegladalem, rowniez o pastach ale mimo to wole spytac zeby ktos bezposrednio zasugerowal bo wtedy czlowiek jest w stanie sprzedac mi te fakty w sposob, ktory dla mnie jest godny zaufania :D Odezwe sie pozniej. Troche pokombinuje i poczytam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie bardzo dziekuje chlopaki za pomoc w dniu dzisiejszym. Watek pewnie przeciagne jeszcze przez pare dni. Poki co dzis poswiecam wieczor na sprawdzanie jeszcze innych konfiguracji UEFI. Bede informowal na biezaca o moich poczynaniach Dołączona grafika

 

spoko. pisz na bieżąco co tam wymodziłeś i na jaką płytę zmieniłeś. przynajmniej coś się tutaj dzieje.

 

i weź mi odpowiedz na moje pytania a moim rozwlekłym poście powyżej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli przez ten weekend z obnizonymi napieciami nie uda mi sie stabilnie ustawic jakiegos rozsadnego zegara przy zachowaniu w miare niskich temperatur to wymienie plyte na MSI GD65ke lub Asrocka Extreme6tke. Poki co udalo mi sie ustawic na okolo 1.15v 4.1GHz. Wlasnie walcze z 4200 ale napiecie juz musialem zwiekszyc. Zobacze co z tego wyjdzie. Temperatury przy tescie dochodza do 70 stopni poki co wiec +10 wiecej na tescie do rozgrzewania bedzie. A wlasnie od okolo 80 z groszem wlaczal sie throtling. Poki co sprawdzam.

 

Jeszcze jako o alternatywie myslalem, ze zostawie to plyte mimo wszystko bo tak jak mowilem, sekcja sie grzeje ale da sie utrzymac palec na radiatorku mimo, ze jest goracy. I zostawiajac ta plyte zrobilbym moda IHSu procka jezeli to faktycznie jest taka oszczednosc stopni celcjusza. Bo wtedy mysle, ze te 4.4 stabilnie i tak bym osiagnal i przez temperatury throtling by nie wystepowal.

 

spoko. pisz na bieżąco co tam wymodziłeś i na jaką płytę zmieniłeś. przynajmniej coś się tutaj dzieje.

 

i weź mi odpowiedz na moje pytania a moim rozwlekłym poście powyżej Dołączona grafika

 

MACHO jest na pewno dokrecony dobrze. Sruby dalej nie szly kiedy skladalem kompa. Nie przekrecalem ich dodatkowo bo i tak po dokreceniu juz ciezko bylo ruszyc dalej.

 

Ehhhh. No i zonk. Przy stresie temperatura nie wyskakuje wiecej niz 72-73 stopnie. Na heat tescie na 4200 temperatura dochodzi do 84 stopni na jajku. Napiecie w idlu 1.192v, w stresie skacze do prawie 1.224v. Mimo wszystko to sa juz w miare normalne napiecia jak na te czestotliwosci. Temperatury sa jak dla mnie co najmniej niezadowalajace ale zeby przy 84 stopniach juz zalaczalo sie zabezpieczenie i uruchamial sie throtling? o_O Dołączona grafika

 

No niech mi to ktos wytlumaczy...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Architekcik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...