Skocz do zawartości
ketyow

[Rozwiązany] Speedfan i Phenom II na Gigabyte MA-770-UD3

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Phenoma II na Gigabyte MA-770-UD3, w biosie wszystko co steruje wiatrakami powyłączane (cpu fan control, hardware thermal control, amd cool & quiet), podkręcany jest do 4,2 GHz @ 1,425V przez szynę na 240 MHz i reszta mnożnikiem w k10stat, ale to chyba mniej ważne. Chłodzenie to Scythe Grand Kama Cross i do nie dawna miałem w Speedfanie ustawioną na sztywno prędkość wiatraka na 35%, bo po prostu nie miałem czasu grać ani zbytnio go nie obciążałem. Ale przy pełnym obciążeniu przekracza 60 stopni. No to ustawiłem mu charakterystykę prędkość w funkcji temperatury w Speedfanie i idzie po niej aż do osiągnięcia 50 stopni - wtedy od razu wskakuje na 100% prędkości, a gdy temperatura zejdzie poniżej 50C, to spada do ustawionego 50% prędkości. Czego to jest wina? Czy to procesor wymusza, że każdy wiatrak ma chodzić na 100% powyżej 50C, czy może ta płyta jest tak głupia i nic na to nie poradzę? Da się to jakoś obejść? Przy wiatraku na 70% procesor nie przekracza 60C, więc tyle mi wystarczy, bo jest wtedy jeszcze dość cicho. Z kolei ustawianie 70% na sztywno mi się nie podoba, bo większość czasu nie obciążam CPU i wolne obroty są cichsze i wystarczą.

 

Aha, jak ktoś się zastanawia jak ustawiłem na sztywno prędkość 35%, to po prostu ustawiłem, żeby prędkość wiatraka zależała od temperatury dysku, a ten 50 stopni nie przekracza. Z tego by zatem wynikało, że wina jednak nie jest po stronie CPU, ani mobo, a leży gdzieś w speedfanie.

 

EDIT: Tak to czasem bywa, że problem rozwiążemy tuż po napisaniu na forum. W zakładce configure->temperatures, jak wybierzemy daną temparaturę to jest do ustawienia opcja "warning". Taka temperatura jaką tam wpiszemy, wymusza wentyl od razu na 100%, bez względu na ustawienie charakterystyki. Jakoś to przegapiłem wcześniej. Zmnieniłem na 60, jest ok.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...