Skocz do zawartości
Azzorek

Spadek wydajności GTX280 po zmianie procka i biosu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Dawno mnie nie było na forum, ale sytuacja mnie zmusiła do założenia nowego tematu. Szukałem w necie informacji, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

 

Zmieniłem ostatnio procesor z Athlona X2 6000+ na Phenom X4 945. Reszta komponentow pozostała bez mian, jedyne co jeszcze zmieniłem to bios płyty głównej (co raczej oczywiste).

Problem polega na tym, że spadła wydajność grafiki po wymianie procka i aktualizacji biosu. Mój konfig to:

 

Płyta: Asus M2N32SLI-Deluxe

Procesor (obecnie) : Phenom X4 945 @ 3,2GHz

Grafika: GF 280GTX (ASUS ENGTX280) 1GB

RAM: 4x 1GB DDRII 800MHz

Zasilacz: Corsair 620W .

 

Wcześniej miałem bios 12.01, który doskonale działał z Athlonem X2 6000+. Pamiętam jak aktualizowałem ten bios do wyższych wersji z nadzieją na większy wzrost wydajności, lecz rezultat był taki jak obecnie (wydajność była gorsza). Po zmianie na nowy bios (konieczność, inaczej X4 nie działałby) wydajność grafiki spadła jak po wcześniejszych zmianach boisu.

 

Ponieważ w 3DMark06 sprawdziłem obecny wynik, zauważyłem, że CPU score wzrósł mi z 2200 do 4700, czyli dwukrotnie. Z tego wnioskuję, że to nie problem procesora ale grafiki lub chipsetu, ewentualnie RAMu. Dodam, że testy wykonuję na tym samym komputerze zarowno na WinXP Pro jak i Win8 Pro. Na obu systemach wyniki są podobne (procentowo), tzn GPU score wiraźnie gorszy.

 

Dla porównania:

 

 

Płyta: Asus M2N32SLI-Deluxe , BIOS 12.01

Procesor: Athlon X2 6000+ @ 3,2GHz (standardowo jest 3GHz)

Grafika: GF 280GTX (ASUS ENGTX280) 1GB

RAM: 4x 1GB DDRII 800MHz

Zasilacz: Corsair 620W .

3DMARK06 score: 12145

 

 

 

Płyta: Asus M2N32SLI-Deluxe , BIOS 50.02

Procesor: Phenom X4 945 @ 3,2GHz (standardowo jest 3GHz)

Grafika: GF 280GTX (ASUS ENGTX280) 1GB

RAM: 4x 1GB DDRII 800MHz

Zasilacz: Corsair 620W .

3DMARK06 score: 8810 .

 

Jak widać różnica jest ok. 50% w stosunku do Phenoma.

 

 

 

 

Natomiast w benchmarku X3 Reunion Terran Conflict (DEMO) było i jest tak:

 

 

Płyta: Asus M2N32SLI-Deluxe , BIOS 12.01

Procesor: Athlon X2 6000+ @ 3,2GHz (standardowo jest 3GHz)

Grafika: GF 280GTX (ASUS ENGTX280) 1GB

RAM: 4x 1GB DDRII 800MHz

Zasilacz: Corsair 620W .

X3R TC: 47FPS

 

 

Płyta: Asus M2N32SLI-Deluxe , BIOS 50.02

Procesor: Phenom X4 945 @ 3,2GHz (standardowo jest 3GHz)

Grafika: GF 280GTX (ASUS ENGTX280) 1GB

RAM: 4x 1GB DDRII 800MHz

Zasilacz: Corsair 620W .

X3R TC: 61FPS.

 

Jednak tutaj nie wiem ile w tym wyniku miała udziału grafika a ile procesor i reszta.

 

Dziwi mnie też to co wyświetla CPU-Z

 

Screen_Win8

 

Chodzi mi o to, że:

 

BUS SPEED=HT LINK .

 

Wcześniej, przy Athlonie miałem BUS SPEED 214MHz, ale HT LINK już był 1000MHz.

 

 

Sterowniki do grafiki w WinXP i Win8 są najnowsze.

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Azzorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma 100%, przynajmniej tak pokazuje CoreTemp podczas testu Prime95. Testowałem go tym programem przez dwie godziny i temperatura nie przekroczyla 49 stopni we wskazaniu Coretemp. W mojej opinii temperatura w CoreTemp jest za niska, powinna być o 10 stopni wyższa, bo w biosie mam zawsze 49 stopni. Ale nie o tym temat. Nadal myślę, że to jest kwestia ustawiń HT link lub czegoś podobnego. Pamiętam jak miałem podobny problem kiedyś z X2 6000+, i sprawę rozwiązal downgrade biosu do 12.01 i ustawienia, które niestety zapomniałem.

 

Pozdrawiam,

 

Ciekawe, że wzrost wydajności o 20% jest w X3R TC Demo.

 

UPDATE:

 

Znalazłem jakiś wątek na zagranicznym forum, i wygląda na to, że to to wina BIOSu Asusa :/ . Kurdę ale kanał, przeciez nie zmienię go na 12.01 bo mi Phenoma X4 945 nie rozpozna :[ .

 

link_do_wątku

Edytowane przez Azzorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta to nforce z tego co widzę. Tam się różne cuda zdarzają(miałem, przerabiałem).

Popoluj po forach na jakąś mobo z AM3. Często można wyrwać za ~80-90zł, DDR3 są tanie więc za 150zł będziesz miał działające mobo i 4GB Ram.

A 150zł masz szansę wyrwać sprzedając to mobo i Ram.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się rozwiązać problem. Oczywiście ustawienie HT było za niskie - x1 zamiast domyślnie x5 i miałem 200MHz a nie 1000MHz. Ponieważ trochę podkręciłem procka do 3,21GHz musiałem jakoś ustawić HT na poziomie x4, czyli w rezultacie mieć 800MHz (zresztą mam DDRII 800MHz więc nie ma co szaleć).

 

W BIOSie płyty nie dało się tego zrobić, zatem skorzystałem z narzędzia nvidii - plik "6.08-nvidia-system-tools" ze strony nvidia. Po instalacji odpaliłem panel konfiguracji nvidia, gdzie pojawiła się nowa opcja: Performance (trzeba zaakceptować warunki użytkowania). Po akceptacji mamy pozycję "Device settings" i tam płyta główna, procek, RAM i GPU stoją otworem. Pozmieniałem w płycie głównej HT Multiplier z x1 na x4 i..... zawiesił się system. Po zrobieniu twardego resetu (CTR+alt+delete nie działał) wszedłem od razu do biosu i naglę okazało się że jednak x4 można ustawić.

Po uruchomieniu systemu wszystko było ok (bez zwisu) więc przystąpiłem do testów.

 

I tak:

 

wcześniej:

 

3Dmark06 - 8810 punktów

X3 Reunion TC - 61 FPS

Lost planet 2 benchmark - 37FPS

 

 

Teraz (po zmianie HT Link):

 

3Dmark06 - 14550 punktów

X3 Reunion TC - 72 FPS

Lost planet 2 benchmark - 51FPS.

 

Niech mi ktoś powie (jak czytałem na innych forach), że HT Link nie ma znaczenia w wydajności kompa. Ma i to bardzo duże.

 

Teraz wymienię sobie jeszcze DDRII na 1066MHz, to wtedy na x5 powinno pójść bez problemów. Przy okazji zwiększę RAM z 4GB do 8GB i z czasem jakąś lepszą grafikę (może GTX 580)? Na razie DeusEX Human Revolution chodzi super po tym zabiegu, zresztą... Battlefield 3 i Shogun 2 podobnie Dołączona grafika .

 

Jak widać płyta Asusa M2N32Sli-Deluxe jeszcze daje radę (a kupiłem ją prawie cztery lata temu)!

 

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez Azzorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor i tak dusi się z tą płytą. Masz ok 800MHz HT Link. Na normalnej płycie am3 miałbyś def2000MHz + możliwość OC w okolice 2400-2600MHz w efekcie masz większą przepustowość kontrolera pamięci -> wyższe transfery z i do RAM. Sprzedaj tą płytę + ram i kup coś nowszego co pozwoli na OC oraz przejście na ddr3 (1333MHz). Zmiana nie powinna Cie wiele kosztować a dokupowanie starych ddr2, które są prawie dwukrotnie droższe od ddr3 jest całkowicie nieopłacalne.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

również posiadam tą płytę i również zakupiłem Phenoma II x4 945. Oczywiście BIOS zaktualizowałem do 5002.

 

Kolega na wstępie wspomniał, że wskazania temp z Core Temp są błędne, gdyż w BIOS ma inną temperaturę. Ja temperature na rdzeniu mam w IDLE 35 st. a w Stress (PRIME95) nie przekracza 49 st. W BIOS masz temp CPU, a w Core Temp temperaturę rdzeni.

 

Azzorek:

 

Czy mógłbyś mi podać jaką masz temperaturę CPU (nie rdzeni - core) w stresie? U mnie dochodzi ona do 72 stopni, natomiast temp rdzeni utrzymuje się na poziomie 49 stopni. Chciałbym się upewnić, czy ta płyta tak już ma, proszę o odpowiedź.

 

a w ogóle to CPUID Hardware Monitor pokazuje mi 106,40 W na procku, który ma 95 W

 

 

andNH

Edytowane przez andNH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...