Skocz do zawartości
hiroshima87

Core i5 3570K + płyta z chipsetem H61 Express?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w necie. Zastanawiam się nad zestawieniem komputera z płytą Gigabyte MSH61DI z chipsetem H61 Express z procesorem i5 3570K - komputera AIO (GB-AEDNK) bez możliwości montażu osobnej karty graficznej. Wiem, że jest to chipset opracowany dla Sandy Bridge, bez możliwości podniesienia mnożnika, który dzięki aktualizacji BIOSu obsługuje też Ivy Bridge. Chciałbym się dowiedzieć, czy na tym chipsecie jest możliwe podkręcenie iGPU? Wg linku http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1155 H61 umożliwiał overcloking GPU w 2gen. przez podniesienie częstotliwości taktowania rdzenia. Czy z procesorami 3gen. też jest to możliwe? Z tego źródła http://www.benchmark...rona/17475.html wiem, że HD 4000 sprawdza się o wiele lepiej po podkręceniu RAMu i iGPU. Z podkręcania ramu nici, bo wymieniona płyta posiada obsługę pamięci 1333/1066. Czy będzie można chociaż podkręcić trochę rdzeń, aby poprawić nieco wydajność zintegrowanej grafiki?

 

PS. AIO sobie upatrzyłem ponieważ spełnia moje wymagania co do miejsca i większości specyfikacji (obsługiwane procesory, ekran, złącza USB3.0). Nie interesuje mnie budowa standardowego komputera, bo nie rajcuje mnie rozbudowa sprzętu (choć byłby to atut przy modernizacji za jakiś czas). Chcę po prostu coś lepszego niż laptop na czym od czasu do czasu jednak da się odpalić jakąś (starszą) grę.

 

PS2. Rozważam wybór i5 3570K zamiast i3 3225, ponieważ ma o 100MHz wyższe taktowanie rdzenia iGPU i w testach zauważalnie lepiej sprawdza się w grach, no i oczywiście i5 jest bardziej wydajny. Wiem, że nie wykorzystam możliwości serii K (odblokowany mnożnik).

Edytowane przez hiroshima87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To weź jakieś i5 bez "K". Wyjdzie taniej, a wydajność taka sama jak niepodkręconej wersji "K"...

Podkręcenia samego rdzenia pod GPU za wiele Ci nie da. Tym bardziej AIO. Tylko problemy z odprowadzaniem ciepła.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że autora interesuje HD4000 a to jeśli chodzi o i5 tylko z prockiem "k".

 

Jeszcze 3475S się łapie. No i ma mniejsze TDP co w przypadku AIO nie jest takie bez znaczenia. Tyle tylko, że cena jakoś wiele lepsza od wersji "K" nie jest...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem pod uwagę 3475S, bardzo podobny do 3570K tylko niżej taktowany i GPU ma 50MHz niżej taktowane. Niestety, jest on słabo dostępny. Wg skąpca dostępny jest tylko w sklepie alternate.pl, cena 100zł niższa niż 3570K. A przy kupowaniu 90% komputera z moreli (jak ja chcę zrobić) i dokupowaniu procesora z alternate różnica zaciera się do mniejszej sumy, bo trzeba dwa razy płacić za kuriera.

 

Bez sensu dołóż do asrock p67 pro 3 b3

 

Gdybym jeszcze miał taki wybór... Niestety pod tym względem Gigabyte olał swoich klientów i nie wypuścił wersji z płytą typowo pod Ivy Bridge. Nawet model GB-AEGT, do którego można zamontować osobną kartę graficzną (niedostępny w PL) ma tą samą starą płytę główną na H61...

 

Powiedzcie mi, czy każdy BIOS posiada opcję wyboru ilości przydzielanego RAMu dla iGPU?

Edytowane przez hiroshima87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...