Skocz do zawartości
Wilkołak

Chłodzenie na procesor AMD FX 8120 Proszę o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

 

Dzisiaj złożyłem sobie komputer następujących podzespołów

 

Obudowa: SilentiumPC Brutus 430

 

Procesor: Amd Bulldozer FX 8120 8 cores

 

Płyta główna: Gigabyte 990XA-UD3 (Rev. 1.1 wersja biosu F12)

 

Pamięci Kingston HyperX Blu 4GB 1600 Mhz DDR 3

 

Karta Graficzna: Asus Geforce GTX 560 DC (wersja 1 wentylatorowa)

 

Zasilacz: Seasonic S12 550W

 

Dyski Twarde: łącznie 2TB

 

Podczas składania sprzętu zdecydowałem się zrezygnować ze standardowej pasty dołączonej do coolera oraz postanowiłem wymienić pastę na na obydwu mostkach.... BTW to co zobaczyłem po zdjęciu radiatorów to zgroza... pasta to był jeden wielki zaschnięty kamień więc wymiana była dobrym pomysłem. Użyłem pasty Revoltec Thermal Grease.

 

Mój problem polega na tym że chłodzenie Boxowe od AMD jest niemiłosiernie głośne niczym mały samolot. :/ Temperatury przedstawiają się następująco... po włączeniu komputera w biosie temp procka wynosi jakieś 37-38C, gdy system działa w IDLE to temp jest około 41-43C natomiast pod obciążeniem (np. Diablo 3 full Detail albo Hitman) temp wynosi od 53-55C. Do tego wentylator chodzi cały czas na prawie max obrotach niczym odkurzacz. Czy tych temperatur należy się obawiać ? Gdzieś czytałem że max temp na której powinien pracować ten Bulldek to 61C. Przestawienie opcji typu smart fan w biosie nie pomaga....

 

Dlatego drodzy koledzy chciałbym zasięgnąć Waszych opinii co do możliwych rozwiązań problemu... Podejrzewam że trzeba wymienić cooler brałem pod uwagę SPC Spartan HE 924 albo droższy FORTIS HE 1225. Tylko nie wiem czy zmieści mi się do tej obudowy. Może ktoś z Was miał podobny problem i ewentualnie jakie chłodzenie które poprawiłoby temp a zarazem zmniejszyło głośność w cenie plus minus 100 zł byście polecali ?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez Wilkołak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów ! Dołączona grafika

 

Temp mierzę programem Aida64 Extreme Edition. Te temp o których pisałem dotyczyły ogólnie procka natomiast na załączonym obrazku widoczne są temperatury procka, poszczególnych rdzeni oraz obroty wentylatora w idle na boxowym chłodzeniu procka i oszczędzaniu energii oraz w drugim przypadku pod obciążeniem. Czy te wartości temperatur są prawidłowe ? (ze względu na ograniczone środki finansowe zamówiłem spartana HE 924 będę miał we wtorek). Czy jest szansa że po zamontowaniu Spartana będzie chociaż trochę ciszej ? Na Boxie sytuacja wygląda tak że jeżeli włączę komputer i nie robie nic szczególnego (np. surfuję w necie) to wentyl jest bardzo słyszalny aczkolwiek można wytrzymać jak włączę jakąś grę taktowanie procka się zwiększy do wartości standardowej tego modelu czyli 3.1 ghz (FX 8120) to wtedy wentylator boxowy jest baardzo głośny aż boję się grać i temp wzrasta do ok. 55C przy 6000 RPM tak że z chłodzenia boxowego robi się wirówka....

 

Temp w Idle:

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Temp pod obciążeniem (Battlefield 3 na Ultra Detalach:

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Proszę o opinię czy temperatury tego rodzaju procka mieszczą się w normie i czy ten Spartan będzie w jakimś stopniu lekarstwem na "wirówkę" w obudowie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dopiero jutro jadę do sklepu więc może będzie szansa zamienić na tego Fortisa. Tylko czy do mojej obudowy (SPC Brutus 430) to chłodzenie zmieści się bez problemu ? BTW. To że mam mało funduszy wcale nie oznacza że jestem chytry Dołączona grafika Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dopiero jutro jadę do sklepu więc może będzie szansa zamienić na tego Fortisa. Tylko czy do mojej obudowy (SPC Brutus 430) to chłodzenie zmieści się bez problemu ? BTW. To że mam mało funduszy wcale nie oznacza że jestem chytry Dołączona grafika Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

 

Bierz co najmniej Fortisa, wejdzie do Brutusa.

 

Wiesz, nie tylko budżet cię ogranicza ale też umiejętność czytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam koledzy za wszelkie porady. Założyłem nowy cooler i dołożyłem wentylator 120 mm wydmuchujący powietrze na górze obudowy. Po dokonanych modyfikacjach sprzęt jest owszem słyszalny ale dużo cichszy i temp też trochę spadły. Myślę że w najbliższym czasie jak będę miał fundusze dołożę jeszcze trochę ramu i za jakiś czas postaram się o jakieś konkretne chłodzenie z wyższej półki.

 

Chciałbym jeszcze zapytać o jedną rzecz która mnie zastanawia w tym wątku żeby nie zakładać tematów niepotrzebnie. W opisie producenta maksymalna temp pracy mojego FX 8120 nie powinna przekraczać 61 C. Chciałbym zapytać czy podczas pomiaru temp powinno się brać pod uwagę temperaturę rdzeni (Cores) czy całego procka (CPU). No bo u mnie np. to jest tak że mierząc HW monitorem albo AIDA64 Extreme Edition temp rdzeni w idlu mam około 15-20 C a w stresie max 40, odpowiednio temp CPU wynosi od 35-41 do w stresie 55 C.

 

W programie Core Temp wartość TJ. czyli maxymalną dopuszczalną dla danego typu procesora określa mi nie wartość CPU a właśnie wartość rdzenia (w stresie temp rdzenia pokazało mi 41 a wartość TJ program podaje 91 C)

 

Którą zatem z tych wartości (CPU czy Core) bierze się pod uwagę mierząc temperaturę ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Wilkołak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dzięki wielkie za wszelkie porady. Myślę że to co mam wystarczy na "jakiś czas" ale jestem świadomy że chcąc być pewnym bezpieczeństwa procka a zarazem żeby uzyskać niższe temperatury przy mniejszych głośnościach tak żeby z obudowy nie zrobił się piekarnik będę musiał kupić cooler z wyższej półki. Ten Spartan co teraz mam owszem radzi sobie i jest o niebo lepszy i cichszy od boxowego, no ale nie nadaje się do O.C oraz do dłuższego grania w bardziej wymagające gry na wysokich detalach (np. Far Cry 3) zważywszy na to że ten typ procesora lubi się grzać. Słyszałem o firmie Noctua że jest dobra Z kwoty około 250-300 zł jaki cooler jest godny polecenia a zarazem zmieści się do Brutusa ? Za jakiś czas myślę dokupić sobie Ramu dlatego może od razu warto byłoby się rozejrzeć nad lepszym coolerem.

 

Pozdrawiam świątecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua robi niezłe coolery, ale wg mnie ich ceny są sporo za wysokie.

Za bardziej rozsądne pieniądze dostaniesz Thermalright HR-02 Macho 120, jeden z najbardziej opłacalnych coolerów jakie można dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie porady myślę że udało mi się rozwiązać problem. Dołączona grafika

 

Trzeba powiedzieć że jeśli chodzi procek tego rodzaju pierwszą rzeczą jest wymiana boxowego chłodzenia. Mam tego Spartana HE 924 który nie jest bezgłośny ale o niebo cichszy od boxowego crapu.

 

Zmieniłem pastę na Arctic Silver 5 dołożyłem na górę odbudowy wentylator 120 mm (wydmuchujący ciepłe powietrze).

 

Ponadto przerobiłem biurko bo okazało się że wnęka w której znajdował się komputer była po prostu za mała i ciepłe powietrze nie miało właściwego ujścia.

 

Teraz w IDLU wartość temp CPU mam 35-38C. przy wielkim stresie jest maksymalnie 48-50 C a temperatura rdzeni wynosi około 35 C i obudowa jest cały czas zimna (wcześniej potrafiła się nieźle rozgrzać).

 

Planuję jeszcze dołożyć 1 wentylator 120mm bo mam miejsce na dole obudowy powinno jeszcze się polepszyć...

 

Jako ciekawostkę podam że jak włączyłem w AIDZIE64 system stability test pełne obciążenie wszystkich 8 rdzeni i grafiki to złapało maxymalnie temp 58 C Dołączona grafika Wcześniej nawet przy grach które nie obciążają procka na 100% chwila moment i łapało 60 C..Mam nadzieję że ten temat pomoże innym użytkownikom z podobnym problemem. Pozdrawiam

Edytowane przez Wilkołak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory za odkop ale może moja konfiguracja będzie dla kogoś pomocna

też składałem kompa na tym procku fx 8120 i do szału doprowadzał mnie fabryczny box który chodził głośniej niż odkurzacz.

postanowiłem zmienić box na procku na coś lepszego i ogólnie poprawić wymiane powietrza w obudowie.

teraz wygląda to tak:

w obudowie góra i bok 4x wiatraczki 14cm, przód, spód i tył 12cm ustawione jak na poniższym schemacie

Dołączona grafika

 

na procku aab cooling Super Silent P4 PWM z dwoma wiatraczkami 9cm (jeden stałe 1700rmp drugi sterowany z pwm)

z resztą wszystkie wiatraczki są aab - wydaje mi się ze mają w miarę dobra jakość za fajną cenę

procek odblokowany i podkręcony na 4033 MHz

w takiej konfiguracji na aida64 temperatura w stresie nie przekracza 42oC

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...