Skocz do zawartości
Zielony Buszmen

Nagrywarka DVD oraz kontroler PCI SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Po tygodniowym okresie niewypalania płyt nagrywarka w moim komputerze ma już ostatnie chwile życia. Dołączona grafika

 

Chciałbym kupić sobie nową, lecz tutaj jest malutki problem. Większość nagrywarek obecnie sprzedawanych jest z interfejsem SATA. Niestety, ja na kompie mam stare IDE-ATA. (AMD Athlon xp 2800+, GeForce 6800, 1.5 GB RAM, ASUS a7v8x-x).

 

Na allegro znalazłem jedną z ofert: http://allegro.pl/ko...2921741521.html

 

Jest to kontroler podpinany do PCI, dzięki któremu otrzymujemy 2 SATA i jedno IDE-ATA. W niedalekiej przyszłości (w drugiej połowie tego roku) będę kupował sobie nowego kompa (składaka). Taki kontroler pod PCI to dobra rzecz, bo mogę podczepić do niego i stary sprzęt pod ATA i nowy pod SATA niezależnie na jakiej płycie głównej.

 

Mam więc pytanie, jaką nagrywarkę DVD polecacie i jaki kontroler opłaca się kupić? Chciałbym, aby była możliwość bootowania z dysku lub napędu podłączonego do niego system lub płytkę.

Edytowane przez jozefinox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest to, że te kontrolery czasem działają czasem nie, czasem działa na jednej płycie głównej a na drugiej już nie działa w szczególności jeśli chodzi o nagrywarkę, z dyskami nie ma dużo takich problemów. Może ktoś coś Ci doradzi sprawdzonego. Zastanowiłbym się tylko czy jest sens takiej zabawy ja do starego kompa wyrwałem z odbiorem osobistym nagrywarkę ide za 20zł. Też zależy ile nagrywasz dziennie bo kupisz używkę i będziesz codziennie coś nagrywał to jest ryzyko że długo nie pociągnie (z drugiej strony i tak niedługo zmieniasz kompa). Dysk 250GB na sata można wyrwać na allegro już za 100zł więc czy będzie sens w tym nowym kompie trzymać coś stargeo, wolnego z szeroką taśmą moim zdaniem nie no chyba że ten dysk który teraz posiadasz jest naprawdę dużej pojemności. Np nowy dysk 1TB kosztuje teraz 270zł więc do nowego kompa sobie taki wsadzisz i może starczy. To tylko taka moja opinia Dołączona grafika

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak jeden z dysków ma 160 GB, drugi 80 GB. W przyszłości może zachodzić potrzeba podłączenia starego dysku w nowym kompie, lub odwrotnie (takie moje przypuszczenie).

 

Płyt trochę nagrywam ( około 10 - 15 na miesiąc). Mogę kupić nową nagrywarkę pod ATA. Jutro zobaczę w sklepach komputerowych na mieście czy mają coś ciekawego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe nagrywarki na ide pewnie będą drogę jak za pół roku zmieniasz kompa brałbym używkę, sprawdziłbym czy jest okej i tyle. Czyli masz w sumie 240GB a 250gb na sata można mieć za 100zł i będą szybsze. Nie widzę sensu podłączania starego dysku ( ale to nie moje dane ;) ) a jak już będziesz musiał to wtedy sobie kupisz jakąś przejściówkę. Taka moja osobista opinia zrobisz jak będziesz uważał. Pamiętaj że ta nagrywarka na przejściówce może nie działać chyba że ktoś Ci poleci coś konkretnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz http://allegro.pl/na...2913071590.html na ide lub jak z myślą o nowym kompie to na usb i masz spokój 1, 2, 3 lub nówka w sklepie 1, 2

 

Tylko, że tych na usb niezbyt się opłaci bo są drogie do nowego kompa wsadzi sobie nową za 60zł. Druga sprawa jak już będzie tego starego sprzedawał to może i za grosze ale łatwiej takie coś z nagrywarką sprzedać Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupi nagrywarkę na ide za 30zł to jeszcze ok. Jak pójdzie w miasto da więcej za nagrywarkę niż może dostać za całego kompa.

 

USB można podłączyć pod tv, tuner dvb-t, mając kilka komputerów w domu można je obsłużyć jedną nagrywarką. Jeśli jednak pali kilkanaście płyt w miesiącu, wygodniejsza jest nagrywarka wewnętrzna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawy wyglądają tak: na mieście nie sprzedają już nagrywarek DVD pod ATA, tylko pod SATA. Można kupić kontroler za 50-60 zł.

 

Ale mam takie pytanie. Na allegro są przejściówki podpinane do gniazda ATA na płycie głównej i dają jedno gniazdo SATA. Czy jeżeli podpiął bym kabel ATA do gniazda ATA oraz tą przejściówkę podłączył do jednego końca kabla to by działała? Wtedy do jednego ATA mógłbym podłączyć nadal 2 urządzenia.

Edytowane przez jozefinox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na allegro takie coś: http://allegro.pl/ak121c-adapter-ide-ata-na-sata-przejsciowka-dysku-i2916434160.html

 

Z tego co widać na zdjęciu można wywnioskować, że da się podłączyć do jednego gniazda ATA dwa urządzenia SATA. Podobno to działa w oba kierunki (ATA -> SATA oraz SATA -> ATA) oraz podobno będzie dało się z tego bootować. Chciałbym się spytać, czy opłaca się takie coś kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej wspomnieliśmy z napędami to raczej nie działa na potwierdzenie naszych słów możesz poczytać na google.pl, chcesz możesz kupić przejściówke i zaryzykować ale tj RYZYKO na jednym sprzęcie może działać na drugim nie w większości chyba jest NIE Dołączona grafika. Jeśli chodzi o dysk bardzo możliwe że będzie działać. Chyba podaliśmy wszystkie opcje najlepiej kupić używkę na allegro za 30zł wcale nie jest powiedziane że trafisz na zużyty sprzęt, przyjdzie to sprawdzisz jak sobie radzi z czytaniem płyt, zapytaj sprzedającego mailowo czy nie ma problemów z czytaniem płyt i czy po przyjściu paczki, sprawdzeniu jest możliwość odesłania jeśli tak możesz być raczej pewny ze jest w porządku Dołączona grafika ja kiedyś kupiłem używkę za 20zł i byłem zadowolony ładnie czytała porysowane płytki i nagrywała

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie napęd, najczęściej problemy są z nagrywarkami. Dyski raczej ok na starszych płytach choć też różnie to bywa. Do nowej płyty bym tego nie kupował chyba, że mega tanio i blisko.

Edytowane przez łopian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem spadek :D -> znajomy kupił sobie nowego kompa i miał nagrywarkę pod ATA, z której nie korzystał za dużo i mi ją oddał :D pięknie śmiga

 

Mam takie pytanie. Czy opłacało by się kupić dysk http://www.morele.net/dysk-seagate-barracuda-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-oem-432403/

oraz do niego przejściówkę ATA? Sprzedawca w sklepie komputerowym proponował mi za 30 zł ATA - SATA, która obsłuży "wszystko". Powiedział, że jak chcę to mogę kupić ją i jak nie będzie działać to mogę ją zwrócić do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może dysk na usb? http://www.proline.pl/?p=STBX1000201 Będzie działać na pewno.

 

Ale w kompie ma pewnie tylko USB 2.0 więc będzie mocno ograniczony. Plus taki że można go wszędzie zabrać i coś sobie zgrać. Ta przejśiówka do dysku powinna działać a jak możesz oddać w przypadku nie działania i nie interesuje Cie dysk przenośny to brałbym tą przejściówkę i dysk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie będę brał dysku pod usb bo usb 2.0 ogranicza mnie do 25 MB/s.

 

Moje płyta główna obsługuje ATA/133 (Ultra DMA 6). To znaczy że max prędkość ATA to 133 MB/s. To i tak dużo (mój WD1600AAJB ciągnie max 60 MB/s przy odczycie). Jeśli tak, to jaki dysk byście polecali (500 GB - 1 TB)? Myślałem nad tym - http://www.morele.net/dysk-seagate-barracuda-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-oem-432403/ ale nie jestem pewien.

 

Mam też takie pytanie - czy w przeciągu sześciu miesięcy ceny dysków znacząco spadną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejściówkę może oddać, dysku nikt mu nie przyjmie pewnie.

 

Ehhh no racja, niedziela rano więc rozumiecie Dołączona grafika. Cóż USB będzie działał na 100% ale transfery będą ograniczone (ale pisałeś coś że zamierzasz zmienić kompa więc już będziesz miał USB 3.0 ), natomiast tj dysk przenośny więc możesz go wsadzić do kieszeni i iść do koleżanki coś zgrać. W sumie jeśli ma być na dane to tranfer skopiowania czegoś raz na jakiś czas nie powinien Ci przeszkadzać. Cóż kupisz przejściówkę i wewnętrzny dysk to znowu ryzykujesz chociaż takie konfiguracje raczej działąją to nikt sobie ręki nie da uciąć.

Ten seagate będzie dobry ewentualnie WD Blue i jak już bierzesz to 1TB po prostu się opłaca dopłacasz 40zł i masz 2x większą pojemność

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zrobię tak: kupię 1 TB + przejściówkę. Spytam się w sklepie, czy będzie można oddać hdd + przejściówkę jeśli nie będzie działać.Pewnie się zgodzą, a jak nie to najwyżej te 4-5 miesięcy dysk przeleży w szafie, choć wątpię w taki scenariusz.. Za parę miesięcy gdy kupię sobie nowego kompa to (jak starczy funduszy) dokupię SSD 128 GB na system/gry/programy oraz przełożę ten 1 TB na dane.

 

Dysk USB na dane nie jest mi zbytnio potrzebny -> jak coś to mam pendrajva 16 GB, co starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...