Skocz do zawartości
PiotrU26

Resetowanie i blue screeny (Tak, wiem - kolejny taki post)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Podobnych tematów znalazłem kilka, ale nic nowego z nich nie wywnioskowałem. Może ktoś miał by ochotę rzucić okiem na poniższy elaborat i podpowiedzieć co mogę jeszcze zrobić:

 

 

 

Od dłuższego czasu mam kłopot z komputerem polegającym na restartowaniu się w różnych momentach, nie zawsze pod obciążeniem. Resety łapie przy graniu (np. Wiedźmin, Far Cry 3), youtubie, filmach, przy przeglądaniu internetu – generalnie nie ma reguły. Choć można być pewnym że np. reset zdarzy się przy oglądaniu filmików z różnych źródeł (youtube, vimeo, dailymotion) i w czasie gier. Czasami po resecie komp się nie podnosi tzn. wiatraki chodzą ale ekran pozostaje czarny. Trzeba wyłączyć zasilanie.

Zdarzało się, że przy pierwszym uruchamianiu, komputer włączał wszystkie wiatraki, niektóre lampki na płycie ale system nie startował (ekran czarny).

Komputer był 2 razy w serwisach ale mieszkam w małym miasteczku i te nie mają np. innej płyty albo proca żeby podmienić więc nic nie wykryły. A wręcz jeden twierdzi że nic u niego się nie resetuje (bo na parę godzin 3D Marka włączył).

W programach typu Prime95, OCCT (niektóre testy) komp łapie blue screeny albo resety po 20-40 minutach.

Komputer obecnie nie kręcony, kiedyś był (do 4,4 Ghz) ale zjechałem do natywnych ustawień bo nie było potrzeba takiej mocy. Problemy pojawiły się później.

 

Co do tej pory zrobiłem:

Podpiąłem kompa do innego gniazdka,

Przeinstalowałem system,

Zmieniłem dysk,

Wywaliłem wszystkie zbędne karty PCI i PCIe na czas testów (muza, kontroler USB 3.0, Wi-fi),

Odpięty wszystkie urządzenia USB,

Zmieniłem kartę graficzną na starą 8400GS,

Podmieniłem pamięci,

Sprawdziłem pamięci Gold Memem i czymś jak M+86 czy jakoś tak,

Podmieniłem zasilacz na Chifteca 400 W (i tu mam problem bo nie wiem czy nie był za słaby bo w konfiguracji w czasie testów miałem HD6970, resety dalej się pojawiały w każdym razie),

Podmieniłem myszkę i klawiaturę (bo raz miałem reset bez obciążenia kiedy złapałem za myszkę)

Zmieniłem chłodzenie procesora (idle 25-30, stress 50-55)

Sterowniki do wszystkich urządzeń najnowsze bądź najbardziej sprawdzone (np. Radeon), Bios płyty najnowszy, na starym te same cyrki były.

 

 

Cholery dostaję już, bo procesor, płyta i zasilacz są jeszcze na gwarancji ale kupione każde w innym sklepie i nie wiem co odesłać do naprawy.

Co jeszcze mogę we własnym zakresie sprawdzić?

 

PS. Jak ktoś będzie radził, żeby zmierzyć miernikiem napięcia to proszę od razu i linka z obrazkową instrukcją jak to zrobić (gdzie przyłożyć, jak ustawić próbnik) – w forumowym FAQ link do instrukcji pomiaru nie działa L

 

Zestaw:

Asrock P67 Pro3

2 x 4GB Corsair 1600 Mhz XMP

I7 – 2600K

SSD 128 M4 Crucial + 3 x HDD

Radeon HD6970

Antec New Power 650 W

Auzentech Prelude 7.1

Windows 7 64 bit

Edytowane przez PiotrU26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...te nie mają np. innej płyty albo proca żeby podmienić więc nic nie wykryły

To co to za serwisy? "Pan Mietek" w garażu?

 

Jaki jest kod BSOD'a? skoro karta i zasilacz były podmieniane, ram był sprawdzony i dalej to samo to zostaje MOBO lub CPU. Pierwsze co to przywróć UEFI do default (ustaw tylko poprawny tryb dysku), może proc albo ram ma za małe napięcie i w losowych przypadkach się wysypuje.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do serwisów to pierwszy to sklep Komputronika, a drugi to taki właśnie pan Mietek ale za to spec w odzyskiwaniu danych - kiedyś się już przydał. Miasteczko ma 15 tyś ludzi więc nie ma co wymagać od pana Mietka, żeby części do każdej platformy do testowania.

Bios był resetowany. Musiałem tylko wyłączyć Intel Smart Communication bo nie mogłem znaleźć sterownika do tego ustrojstwa i miałem nieznane urządzenie w menadżerze urządzeń. Reszta na default (pamięci w auto ustawiają się na 1333Mhz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

wklej kody bledow, bo nigdy nie dojdziemy.

 

I odinstaluj wszelkie softy do overclockingu oraz nie powinenes miec za duzo programow do sprawdzania napiec itd w systemie, bo to sie potrafi wlasnie tak mscic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.nirsoft.n...creen_view.html

wklej kody bledow, bo nigdy nie dojdziemy.

 

I odinstaluj wszelkie softy do overclockingu oraz nie powinenes miec za duzo programow do sprawdzania napiec itd w systemie, bo to sie potrafi wlasnie tak mscic.

 

Dzięki za programik, jak wywołam jakiegoś BSODA to podam kody. Starych nie mam bo po raz kolejny instalowałem system. Musiałem wrócić z HDD na SSD bo z HDD żyć się nie da. Człowiek dopiero docenia szybkość SSD w takich sytuacjach. Także system czysty, poza Prime 95 i OCCT nic nie mam. Nawet Office'a :-)

 

@Klaus

Kości pamięci też były testowane w różnych konfiguracjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bsod jaki się ciągle powtarza to: 0x00000124 spowodowany przez halmacpi.dll

Trochę poczytałem o nim i jestem dalej w punkcie wyjścia czyli winny może być zasilacz lub proc lub płyta lub pamięci.

Można coś więcej wyczytać z dumpa?

 

W weekend miałem szansę przez parę godzin przetestować procesor na innym komputerze.

Do swojej konfiguracji włożyłem I5 2400 a swój I72600K włożyłem do kompa z którego był I5.

Po 4,5 h OCCT żaden z kompów się nie zawiesił. Na więcej testów nie miałem czasu.

Dziś zainstalowałem u siebie Windows 7 32bit. Wcześniej miałem 64bit. I już dochodziłem do wniosku, że to jest rozwiązanie gdy po 1,5 h OCCT zaliczyłem BSODA. Na 64 bit Bsob wyskakiwał już po 10 minutach.

 

No i co jeszcze mogę zrobić?

 

 

PS. Wszystkie testy zrobione na platformie podstawowej bez kart rozszerzeń (WIFI, muza), bez urządzeń USB, itp.

Edytowane przez PiotrU26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według źródła które podałeś ja mam:

0x124 = add/remove vcore or QPI/VTT voltage (usually Vcore, once it was QPI/VTT)

 

Płyta jest na ustawieniach domyślnych więc absolutnie nie powinno tego być. Czy mogę na podstawie tego kodu założyć, że proc jest dobry a płyta uwalono? Przypomnę, że na innym zasilaczu Bsody też występują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę popróbować z różnymi napięciami - jaki zakres przyjąć na + i - ?

 

Ramy były wkładane w różnych kombinacjach 1 - 2 kości w różnych bankach.

 

Dodatkowo Ram sprawdziłem dziś w nocy i po 8h żadnych błędów nie wykazał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś jakoś wykluczyć problem softwarowy? Inny os? Świeża instalacja? Zmiana AV, FW?

 

OS postawiony trzykrotnie w wersji 32 i 64 bit, FW do płyty najnowszy, testy bez antywirusa na czystym systemie. Ręce już mi opadły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać na próbę na procu 1,3v albo nawet 1,35v jakby się okazało, że problem ustąpił to wiadomo, że zaczynasz schodzić z napięciem co trochę aż ustalisz odpowiednie.

 

edit. Zapomniałem dodać, sam kiedyś borykałem się z losowymi zwiechami komputera z tym, że wiedziałem od kiedy problem zaczął występować, od aktualizacji biosu płyty głównej (na F8). Tknęło mnie kiedyś żeby to zrobić i nagle raz na jakiś czas zwiecha kompa, obojętnie czy przy grze czy przy przeglądaniu internetu. Szukałem rozwiązania, ale nic nie pomogło. Stwierdziłem, że przetestuje troszkę starszy bios płyty (F7) i było to samo, dopiero powrót na bios, który miałem przed pojawieniem się problemów czyli dość stary bo wersja F4 wyeliminowała problem i działa bez problemów do teraz. Nie zawsze najnowszy musi oznaczać najlepszy. Mógłbyś kilka wersji biosu przetestować. Mam inną płytę główną jakby co, ale może akurat moja rada pomoże.

Edytowane przez fenfir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz na dysku SATA talerzowym.

Albo podlacz SSD pod inny port na plycie glownej - niebieski a nie bialy.

Pewnie system trzeba bedzie postawic od nowa...

 

Było i HDD i SSD - każdy z nowym systemem.

 

Co do Biosu to nie da rady chyba zrobić downgrade'u bo 3.20 wniósł obsługę nowych proców (IB) i nie da się z jakiegoś powodu zjechać w dół bez groźby uwalenia płyty.

Ale upgrade robiłem właśnie po to żeby pozbyć się zwisów więc to raczej nie to.

 

Możesz dać na próbę na procu 1,3v albo nawet 1,35v jakby się okazało, że problem ustąpił to wiadomo, że zaczynasz schodzić z napięciem co trochę aż ustalisz odpowiednie.

 

Zmieniłem napięcia (wybrałem fixed nie offset)

Na 1.3v po chwili zawiesza komputer bez Bsoda. Nic nie można zrobić. Ani mysz ani klawiatura nie działa.

Na 1,25v wywala Bsoda 0x1000008e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj jakie masz dokladnie parametry (wszyskie) w biosie,

wyjmij wszyskie zbedne urzadzenia z plyty glownej, jak dyski, urzadzenia usb, karty pci - im mniej tym lepiej.

 

jeszcze jedna rzecz - odinstaluj WSZYSTKIE softy jakie przyszly z plyta glowna - to co ci potrzebne to strona intel.com, stery intel inf + intel rapid storage manager

 

ja np zainstalowalem soft asusa do kontroli napiec na procku to mialem instant bsod po zalogowaniu sie do kompa.

 

 

ostatni pomysl, wylacz w biosie wszelkie opcje na procku, jakkolwiek sie nazywaja:

- speedstep, C1, EIST

- turboboost (aczkolwiek to nie oszczedzanie energii ;)

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem co radzisz (Speedstep itp), komputer rozbebeszony miałem już wcześniej, Zobaczymy co będzie.

 

Jeszcze jeden objaw się nasilił. Teraz często przy zwisach komp się nie podnosi, tzn resetuje się, niby startuje ale ekran czarny, wiatraki chodzą. Pomaga tylko wyłączenie z prądu.

 

Taki objaw pojawia się przy włączeniach komputera np. po nocy. Startują wiatraki, cd-rom, ale na płycie nie pojawiają się żadne znaki startu. Płyta ma wyświetlacz i przy kolejnym starcie pojawiają się następujące liczby 62, 99, 64, coś miga szybko i na końcu A3. Ten system nazywa się chyba Dr Debug.

Error code 62 = Installation of the South Bridge Runtime Services

Reszty kodów jeszcze nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.capetronics.com/pdf/DC-0020.pdf - debug codes

 

A3 - hm, na klawiaturze zdycha?

 

A zmien port USB na ktorym siedzi kalwiatura i mysz, np podlacz tylko do zlaczy USB 3.0

 

Albo nastepna opcja czyli detekcja urzadzen SATA/IDE, pameitaj, ze dysk SSD musi byc w trybie AHCI, a nie zadne compatible.

 

 

Jeszcze jedna rzecz - wypnij wszystkie kable z plyty glownej i karty graficznej, pdolacz jeszcze raz - moze sie cos obluzowalo...

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_KaszpiR_

 

Twoje rady pomogły, choć to nie koniec problemów.

Najpierw wyłączyłem te wszystkie funkcje oszczędzania energii i OCCT pochodziło 2h.

Potem doczytałem co napisałeś o AHCI i faktycznie nie miałem tego włączonego (wyłączyło się jak resetowałem bios). Po tym zainstalowałem Wn 7 64 bit i ponownie OCCT - pierwszy test. Po 9,5 h wyłączyłem. Żadnej zwiechy, żadnego błędu. Teraz komp ma właczone OCCT - 3 test (power supply). Zobaczymy jak będzie.

 

No ale teraz jeszcze parę pytań, zanim poskładam komputer do kupy.

 

1. Co będzie jak podłącze pozostałe HDD? Ma być dalej AHCI? Bo mogę ustawić AHCI/HDD tylko globalnie, nie ma ustawienia na kanał.

2. Skoro, żeby komp działał poprawnie, trzeba było wyłączyć oszczędzanie energii to nie można chyba uznać, że podzespoły są 100% sprawne?

2. Pozostaje kwestia nie włączania się komputera. W weekend wrócę do testów na drugim zasilaczu. Jeśli to wina zasiłki to będzie drugi markowy zasilacz (Be Quiet, Antec, - oba ponad 350 zł) który mi się sypnął. I pomyśleć że do firmy kupuję zwykle modecomy razem z obudową (25 komputerów przez 10 lat) i nigdy z żadną zasiłką nie było problemów. Wkurzające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. ma byc dalej AHCI, a nawet byc powinno.

2. problem polega na tym, ze oszczedzanie energii itd zmniejsza napiecia oraz zmienia taktowania - a to prowadzi do niestabilnosci. Mozna powiedziec, ze na defaultowych ustawieniach nie powinno sie tak robic. Ewentualnie trzeba byloby ustawic wszystkie perametry zgodnie ze specyfikacja, a nie robic na auto, bo czesto auto daje za wysokie napiecia i to moze sie gryzc (np daje za wysokie).

3. nie wydaje mi sie aby problem byl po stronie zasilacza, szczegolnie nowego. To raczej stabilizacja napiec na plycie glownej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu trwało zanim ogarnąłem komputer i znalazłem czas na testowanie.

Co do stabilności komputera to po zmianach zaproponowanych przez _KaszpiRa_ jest wyraźna poprawa. Resetów nie ma już przy youtubie, generalnie przez tydzień czasu komp zresetował się 3 razy (bez Blue Screena - 1 raz bez obciążenia zaraz po włączeniu, 2 raz w czasie grania w Far Cry 3, 3 raz przy przeglądarce). Kiedyś to było 5-6 razy dziennie.

Pozostał problem startu komputera (średnio 1 na 3 razy).

 

Natomiast ciekawa rzecz dzieje się przy testach OCCt - za każdym razem po kilku minutach test się wyłącza z informacją Error detected on core X - za każdym razem jest inny numer jądra procesora. Po ponownym uruchomieniu OCCT (bez resetu) zwykle jest blue screen z kodem 0x00000124.

Czyli niestety komp dalej nie uleczony. Ale da się jakoś z tym żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze to za niskie albo za wysokie napiecie QPI/VTT - mialem dokladnie takie same objawy. Jak masz wszystko na auto albo nie dotyklaes w biosie to pewnie plyta na dziendobry daje jakies wartosci z czapy, ktorych procesor poprostu nie toleruje.

Daj screeny z biosu - jakie masz napiecia itd.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie myli to bios 3.20 miał problemy z Sandy Bridge.

Gdzieś czytałem o tym ale nie mogę skojarzyć...

Po downgrade do starszej wersji problemy ustąpiły.

 

edit:

 

http://forums.tweakt...s-p67-pro3.html

Tutaj koleś pisze że po upgrade do wersji 3.20 komputer sypie BSODami

 

 

edit2:

 

tu kolejny przykład problemów po aktualizacji do nowej wersji

http://forum.pclab.p...paleniem-kompa/

 

Także wstrzymaj się jeszcze z zakupem nowej płyty Dołączona grafika

Zmień bios.

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałęś że wyświatlacz zatrzymuje się na A3

Z instrukcji:

A3 (0xA3) - IDE Enable

 

 

 

Czyli tak jakby zatrzymywał się na inicjacji kontrolera.

 

Odpal system z pendrive lub cd-rom (live)

Jeżeli dalej będzie to samo to wyłącz całkowicie kontroler(y) IDE w biosie i sprawdź ponownie.

 

 

 

edit: płytę masz w wersji B3?

I sprawdzałeś na innych portach SATA? (dyski zmieniałeś ale ciężko wyczytać czy zmieniałeś port)

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: płytę masz w wersji B3?

I sprawdzałeś na innych portach SATA? (dyski zmieniałeś ale ciężko wyczytać czy zmieniałeś port)

 

To jest wersja B3, sprawdzałem różne porty.

Resztę rad wypróbuję później.

Edytowane przez PiotrU26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...